Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Zjawiskowy biały daniel w polskich lasach. Absolutna rzadkość, podobnych okazów nie widziano od lat
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 26.01.2021 01:00

Zjawiskowy biały daniel w polskich lasach. Absolutna rzadkość, podobnych okazów nie widziano od lat

Zdjęcie podglądowe
unsplash/Anne Zwagers

Biały daniel został sfotografowany przez Piotra Zdunka na terenie Nadleśnictwa Poddębice, mieszczącym się w województwie łódzkim. Widok wyjątkowo rzadkiego zwierzęcia wywołał sensację nie tylko wśród leśniczych, ale również miłośników dzikich zwierząt z całej Polski.

Biały daniel zawędrował do Nadleśnictwa Poddębice

Zaobserwowany osobnik o białym umaszczeniu jest skrajnie rzadkim ewenementem w naturze. Szacuje się, że podobne zwierzęta przychodzą na świat zaledwie raz na kilka lat. Nic więc dziwnego, że pracownicy Nadleśnictwa Poddębice ucieszyli się, że zjawiskowy młody byczek daniela zdecydował się odwiedzić akurat ichniejsze lasy. 

- Można powiedzieć, że to premierowy biały daniel w naszych lasach. Wiemy jednak, że w ubiegłym roku leucystyczny byczek daniela pojawił się w Nadleśnictwie Piotrków - tłumaczy Sylwester Lisek, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Poddębice.

Leśniczy żartobliwie zastanawiają się pod wpisem na Facebooku, czy zwierzę jest aby miejscowym bywalcem, czy może jednak zawędrowało z dalekiego lasu lub komuś uciekło. Na to pytanie wciąż jednak nie znamy odpowiedzi. 

Biały daniel wcale nie jest albinosem

Pojawienie się przepięknego zwierzęcia przypominającego bajkowe stworzenie w polskich lasach jest z pewnością ogromnym powodem do dumy. Leśniczy zapewniają jednak, że napotkany daniel nie jest tym, za kogo wiele osób go uważa. 

Biały daniel z Nadleśnictwa Poddębice nie jest bowiem albinosem. Eksperci tłumaczą, że umaszczenie zwierzęcia nie jest zupełnie białe, a jego oczy nie przybrały specyficznego różowego koloru, co wyklucza u niego możliwość występowania choroby charakteryzującej się całkowitym niewystępowaniem melaniny. 

Czemu więc ssak z rodziny jeleniowatych zawdzięcza swoją nietypową maść? Przyczyną jego zjawiskowego wyglądu jest leucyzm, czyli częściowy brak ciemnych barwników. Zmiana genetyczna może dotyczyć całego ciała bądź jego części. Ponadto, zdarza się regularnie u różnych rodzajów gatunków zwierząt.

Choć biały byczek daniela niewątpliwie robi wrażenie, to Nadleśnictwo Poddębice zaznacza, że w rzeczywistości zwierzęta jego pokroju wcale nie mają łatwego życia. Są widoczne z daleka, dlatego trudniej im się ukryć przed drapieżnikami. Na domiar złego, czasami bywają odtrącane przez własne stado.

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

źródło: lodz.tvp.pl