Swiatzwierzat.pl
psina

Photo by Amruth Pillai on Unsplash

Polacy masowo porzucają zwierzęta przed wakacjami. Aktywiści: „To przestępstwo"

13 Lipca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce ogłosiło poruszający apel do wszystkich Polaków. Okazuje się, że straszna praktyka porzucania zwierząt przed wakacjami nadal jest popularna w naszym kraju.

Aktywiści TOZ opublikowali na Facebooku poruszający wpis, w którym poruszają bardzo przykry temat.

Finn

„Może nie najbystrzejszy, ale wciąż dobry piesek". Pocieszny bokser Finn podbija Internet

CZYTAJ DALEJ

Psy przed wakacjami są masowo porzucane

Domowe pupile w Polsce nadal nie znają dnia ani godziny. Przypadki porzuceń zwierząt przed wakacjami są ciągle nagminne. Dzieje się tak mimo faktu, że prawo jednoznacznie kwalifikuje porzucenie zwierzęcia jako przestępstwo.

- W wakacje zawsze przybywa zwierząt w naszym schronisku - mówi Patrycja Rubin, opiekująca się zwierzętami w schronisku w Zawierciu, w rozmowie z portalem WP.pl - W kwietniu mieliśmy 35 psów, dziś już 70. A przecież jeszcze nie wszyscy wyjechali na wakacje.

Polacy porzucają zwierzęta, bo nie mają ich gdzie zostawić w czasie letniego urlopu. Co gorsza, jak zauważa Patrycja Rubin, po pandemii koronawirusa ludzie zaczęli porzucać nawet rasowe psy. Tak im spieszno na świat, że godzą się na okrucieństwo wobec zwierząt.

Przypominamy, że dziś obchodzimy w Polsce Dzień Psa. Święto to powstał właśnie po to, by promować adopcje zwierząt, zamiast porzucania ich przed wakacjami.

TOZ apeluje do Polaków

Aktywiści TOZ postanowili zaapelować do Polaków na Facebooku.

- Zwracamy się do wszystkich, którzy kiedykolwiek doświadczyli miłości i oddania zwierzęcia, by włączyli się w działania na rzecz ograniczenia porzucania psów i kotów.

Aktywiści umieścili na Facebooku poruszający film, w którym jasno pokazują, co czuje zwierzę porzucone przez właściciela.

- Pamiętajmy, że zwierzę, które zostało porzucone, nie rozumie, co je spotkało. Nadal kocha i nadal czeka na powrót swego pana - czytamy w poście na Facebooku TOZ.

Co mówi prawo?

Ustawa o ochronie zwierząt stwierdza, że porzucenie psa jest przestępstwem, a nie wykroczeniem. Grozi za nie kara 2 lat więzienia i zawsze grzywna w wysokości od 1 tys. do nawet 100 tys. złotych.

To dlatego, że porzucenie psa kwalifikuje się jako znęcanie się nad zwierzęciem. Psy to stworzenia stadne, kochają swoje rodziny i bardzo ciężko przeżywają rozłąkę. Nagłe odtrącenie to dla nich koszmar.

Jeśli widzicie gdzieś porzuconego psa, uwiązanego do drzewa czy bramy, koniecznie zadzwońcie po policję, straż gminna lub do najbliższego schroniska dla zwierząt.

Nie bądźmy obojętni.

Przeczytaj poruszający apel działaczy TOZ i obejrzyj film ilustrujący dramat porzucanych zwierząt:

Źródło: wp.pl, facebook.com / tozpl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Aktualności

Obrońcy zwierząt wyszli na ulice Warszawy. „Fakt, że różnią nas ciała nie znaczy że różnie odczuwamy"

Czytaj więcej >

Aktualności

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa. Czytelnicy Świata Zwierząt wyznają, za co kochają psy

Czytaj więcej >
Lekarz

Aktualności

Lekarze weterynarii ujawnili szokującą prawdę o swoim zawodzie. Co piąty z nich miewa myśli samobójcze

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie fala przemocy wobec kotów. Nawet domowe pupile nie są bezpieczne

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba fałszywych zgłoszeń o znęcaniu nad zwierzętami. To nowa metoda zemsty

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba skazanych za złe traktowanie zwierząt. Czy zaostrzenie kar rozwiąże problem?

Czytaj więcej >