Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Pokazali, co dzieje się w Bieszczadach. Musimy patrzeć pod nogi, kilka sekund i zniknęła w paszczy
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 12.07.2023 14:46

Pokazali, co dzieje się w Bieszczadach. Musimy patrzeć pod nogi, kilka sekund i zniknęła w paszczy

Zaskroniec w trakcie posiłku
Zaskroniec w trakcie posiłku, źródło: facebook.com/NadlesnictwoCisna

Bieszczady są terenem, na którym występuje wiele rodzimych gatunków zwierząt. Dla części z nich te dziewicze tereny są jedną z niewielu ostoi. Tak jest w przypadku salamander, które ciężko spotkać gdziekolwiek indziej. Stworzenia przypominające miniaturowe smoki są objęte ścisłą ochroną. Ich wygląd odstrasza większość drapieżników, więc mają niewiele naturalnych wrogów. Zdarza się jednak, że kończą jako posiłek. Tak było w przypadku osobnika żyjącego na terenie Nadleśnictwa Cisna. 

Pracownicy leśni byli świadkami niesamowitego zjawiska

Podczas leśnej przechadzki pracownicy Nadleśnictwa Cisna natknęli się na zaskrońca zwyczajnego (Natrix natrix) w trakcie posiłku. To jeden z powszechnie występujących gadów na terenie Polski. Większość ludzi spędzających czas blisko przyrody co najmniej kilka razy w życiu widziało ten gatunek w środowisku naturalnym.

Mniej typowy był posiłek, który zaskroniec właśnie konsumował. Leśnicy mieli dużo szczęścia, ponieważ zdobycz węża należy do rzadkości. Gad spożywał salamandrę plamistą (Salamandra salamandra). To największy przedstawiciel płazów ogoniastych występujących w Europie. Zwierzęta te są bardzo skryte, preferują tereny wilgotne, na których zazwyczaj nie pojawiają się ludzie. Dlatego każde spotkanie z salamandrą należy uważać za wielkie szczęście.  

snake-g61295058b_1280.jpg
Zaskrońce nie są jadowite, nie zagrażają człowiekowi. Ich charakterystyczną cechą są żółtawe “księżyce” po obu stronach głowy, źródło: pixabay.com @jwvein
Zabrała z ulicy bezpańskiego psa. Dopiero po zmroku ukryta kamera ujawniła miesiącami skrywany sekret

Prawa natury nie znają litości. Drapieżniki muszą polować, żeby przeżyć

Mężczyznom udało się uwiecznić tą wyjątkową scenę. Wygląda okrutnie, ale jest normalną częścią życia dzikich zwierząt. Zaskrońce są drapieżnikami, muszą polować żeby przetrwać. Zazwyczaj jako posiłek kończą osobniki, które z jakiś powodów są słabsze od innych przedstawicieli swojego gatunku. To tak zwana selekcja naturalna. Przetrwają tylko najsilniejsi. 

Edukacja na temat zachowania zwierząt, które można spotkać w trakcie spacerów jest bardzo ważna. Dzięki temu coraz więcej ludzi wie jak zachowywać się w przypadku niespodziewanych scen. Z reguły najlepszym rozwiązaniem jest zostawienie zwierząt w spokoju. One doskonale wiedzą co jest dla nich najlepsze. 

Zaskrońce nie są największym problemem salamander plamistych

Dieta zaskrońców jest bardzo różnorodna. Nie pogardzą płazami, ptakami, gryzoniami oraz rybami. Zdarza się, że salamandry kończą jako pokarm węży, ale nie jest to czynnik realnie zagrażający ich populacji. 

Zdecydowanie większym problemem salamander plamistych jest zanieczyszczenie środowiska oraz stale postępująca urbanizacja. Płazy są bardzo wrażliwe na wszelkie substancje toksyczne, które coraz częściej można spotkać na terenach, na których występują. Dlatego konieczne jest prowadzenie działań ochronnych tych pięknych stworzeń.

Bez wsparcia człowieka populacja salamander plamistych oraz innych płazów może szybko stać się zagrożona wyginięciem. 

pexels-valentin-riess-106949.jpg
Dorosła salamandra plamista w środowisku naturalnym, źródło: pexels.com @Valentin Riess 

Źródło: facebook.com/NadlesnictwoCisna, http://magazyn.salamandra.org.pl/