Leśnik natknął się na nią w lesie, to dopiero petarda. "Noga z gazu, uwaga na bieszczadzkie smoki"
Facebookowy profil Nadleśnictaa Baligród to prawdziwa skarbnica wiedzy dla wszystkich miłośników flory i fauny. Leśnicy dbają o to, aby ich odbiorcy nie mogli narzekać na nudę. Tym razem pokazali, jak wygląda “bieszczadzki smok”. Te zwierzęta będą teraz coraz częściej pojawiały się na jezdni, dlatego warto zachować szczególną ostrożność.
W komentarzach pod wpisem na facebookowym profilu Nadleśnictwa Baligród opublikowano zdjęcie mieszkańca tamtejszych rejonów. Leśnicy przy okazji poruszyli również bardzo ważną kwestię odnośnie poruszania się samochodami po drogach, gdzie stworzenia te mogą występować.
"Uwaga na bieszczadzkie smoki"
Zdjęcie autorstwa Marty Wieczorek wywołało lawinę komentarzy zachwyconych “bieszczadzkim smokiem” internautów. Stworzenie na nic to nic innego, jak salamandra plamista, która występuje w bieszczadzkich lasach. Ma charakterystyczne ubarwienie - ciemny tułów w żółte lub pomarańczowe plamki.
Gatunek ten w Polsce podlega ochronie jedynie częściowej. Jest największym przedstawicielem płazów ogoniastych w Europie. Co ciekawe nie jest możliwe, by spotkać dwa osobniki o identycznym ułożeniu plam lub pasów.
Sezon na truskawki w pełni. Czy psy mogą jeść truskawki? Jest 1 warunek, o którym nie wolno zapomniećNadleśnictwo Baligród apeluje: noga z gazu!
Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród apelują, aby kierowcy poruszający się po bieszczadzkich drogach uważali na drodze. Salamandry plamiste często wychodzą na asfalt, a z auta zazwyczaj trudno dojrzeć, że znajdują się na trasie.
W związku z tym proszą osoby prowadzące pojazdy, aby byli bardziej ostrożni i nie szarżowali na tamtejszych drogach. Co ważne, płazy te wykazują najczęściej wzmożona aktywność zwłaszcza po deszczu, gdy nawierzchnia jest mokra.
Choć salamandry plamiste zachwycają wyglądem, lepiej ich nie dotykać
Nie wszyscy mogą sobie zdawać sprawę, że dotknięcie salamandry może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Choć swoim wyglądem przypominają jaszczurki, należą do królestwa płazów. Mają również “specjalne umiejętności”.
- Wydzielane ze skrą płaza substancje mogą spowodować kłopoty. Szczególnie groźne dla zdrowia jest przetarcie oczu dłonią, którą dotykało się salamandrę - ostrzega Edward Marszałek Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, cytowany przez “National Geographic”.
Osobniki dorosłe najchętniej żywią się ślimakami, gąsienicami i dżdżownicami. Co ważne, gdy poczują się zagrożone, zastygają w bezruchu.
źródło: Nadleśnictwo Baligród; national-geographic.pl