Swiatzwierzat.pl
EASTNEWS/Science Photo Library

EASTNEWS/Science Photo Library

Podano powód zastrzelenia dwóch niedźwiedzi na Słowacji

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Krupska

Udostępnij:

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Słowacji zastrzelono dwa niedźwiedzie. Odstrzałem zwierząt w sieci pochwaliły się same Lasy Państwowe, publikując do tego zdjęcie nieżywych misiów. Internauci nie pozostawili na tamtejszych władzach suchej nitki, przypominając, że niedźwiedzie są gatunkiem chronionym. Ministerstwo zabrało głos w tej sprawie, tłumacząc swoją decyzję.

Dwa postrzelone niedźwiedzie to samica i jedno z jej dzieci. Pozostałe dwa małe niedźwiadki miały uciec do lasu. Nie wiadomo, jaki los je czeka.

Tłumaczenia Ministerstwa

Niedźwiedzie zastrzelono przed hotelem w Dolinie Wielickiej w Tatrach. Oddano strzały, ponieważ zwierzęta miały podejść zbyt blisko do ludzkich zabudowań. Niedźwiedzie zostały zastrzelone przez zespół interwencyjny z rządowego zespołu ochrony przyrody.

Słowacy tłumaczą decyzję o odstrzeleniu zwierząt koniecznością. Misie od lat miały sprawiać problemy, podchodząc coraz bliżej miejsc zamieszkałych przez ludzi i szukając pożywienia.

Radek Majdan i pies rasy buldog

Radek Majdan ubrał psa w podobny do swojego komplet. „Bliźniaki"

CZYTAJ DALEJ

- Zespół interwencyjny TANAP najpierw uśpił niedźwiedzie strzałą znieczulającą, a następnie przeprowadził eutanazję w głębokim znieczuleniu. Pozostałe dwa niedźwiadki uciekły do lasu - tłumaczą Słowacy.

Niedźwiedzica wraz z młodymi regularnie miała odwiedzać kontenery w miejscowości Wysokie Tatry. W zeszłym roku włamała się nawet do cukierni w Górnym Smokowcu. Po nocy spędzonej w gawrze znów wyszła z ukrycia w poszukiwaniu pokarmu. Pokazywała swoim dzieciom jak można zdobyć pożywienie ze śmietników.

- Takie zachowanie mogło być ryzykowne dla ludzi, więc zdecydowano się na jej eutanazję Pozostałe dwa młode niedźwiedzie będą obserwowane przez przyrodników, jak na razie ich zachowanie nie jest ryzykowne dla ludzi. Gdyby jednak wróciły i kontynuowały wyuczony przez matkę tryb życia, będzie trzeba je uśpić - podkreślają pracownicy TANAP.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Źródło: GW, Wprost

Podobne artykuły

Facebook/Obywatelska Gmina Łubianka

Inne zwierzęta

Smutny widok przed domem jednego z sołtysów. Zdjęcia martwej sarny błyskawicznie obiegły internet

Czytaj więcej >
FACEBOOK/WILDBASE

Inne zwierzęta

Sówka pierwszy raz została wykąpana. Jej zdjęcia robią furorę w sieci

Czytaj więcej >
unsplash/Svetozar Cenisev

Inne zwierzęta

Inwazja szczurów w Toruniu. Miasto rozpoczęło deratyzację, trzeba zachować ostrożność

Czytaj więcej >
polskiwilk.org.pl/

Inne zwierzęta

Śmierć młodego wilka w lesie. Zwierzę konało kilka dni

Czytaj więcej >
twitter/CPW_SE

Inne zwierzęta

Przerażony niedźwiedź utknął na drzewie. Podano mu środek uspokajający, by spadł na ziemię

Czytaj więcej >
pixabay/bparker73

Inne zwierzęta

Na świat przyszedł niezwykle rzadki cielak z dwoma głowami. To przypadek jeden na 100 tys. (WIDEO)

Czytaj więcej >