Swiatzwierzat.pl
instagram/shelter_saveme

instagram/shelter_saveme

3-miesięczny niedźwiadek uczy się żyć na nowo. Kłusownicy zabili mu matkę i porzucili na pastwę losu

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Szef rosyjskiej fundacji prozwierzęcej „Ratuj mnie!” Karen Dallakian zdradził dziennikarzom, że do centrum rehabilitacyjnego na Dalekim Wschodzie trafił nowy podopieczny. Jest nim 3-miesięczny niedźwiadek o imieniu Umka, który wskutek okrutnej działalności kłusowników stracił mamę i został na świecie kompletnie sam.

W lutym bieżącego roku młody mieszkaniec lasu został zauważony na autostradzie nieopodal Czelabińska, miasta obwodowego w azjatyckiej części Rosji, na Uralu. Widok zrozpaczonego zwierzęcia zapadł w sercu rodzinie, która przypadkowo minęła go na drodze.

Przygarnęli osieroconego niedźwiadka. Myśleli, że jest psem

Dallakian powiedział dziennikarzom, że w tamtym czasie niedźwiadek pozostawiony w kartonie łudząco przypominał wyrośniętego psiaka. Niczego niepodejrzewający ludzie zlitowali się nad jego smutnym losem i zabrali go z autostrady wprost do swojego domu. Niestety, swoją niewiedzą wyrządzili mu kolejną krzywdę.

Nie minęły trzy tygodnie, nim rodzina zorientowała się, że popełnili wielki błąd i wcale nie adoptowali pieska. Coraz bardziej uwidaczniające się cechy wyglądu zwierzęcia sprawiły, że rodzina zorientowała się, że wychowuje niedźwiadka.

- Natychmiast skontaktowali się z zoo i z nami. Domyśliliśmy się, że kłusownicy zabili niedźwiedzice w trakcie snu zimowego, a niedźwiadka porzucili. Jest to rzadkie zwierzę na Uralu, więc ludzie nie od razu rozpoznali z czym mają do czynienia - tłumaczył Dallakian.

Niedźwiadek trafił pod opiekę fundacji w ciężkim stanie. Ze względu na nieodpowiednio dobraną dietę coraz bardziej podupadało na zdrowiu. Miał biegunkę spowodowaną niedożywieniem.

- Przecież był karmiony jak pies. Przez około tydzień wyprowadzaliśmy go z tego stanu, leczyliśmy i przywróciliśmy jego żywienie do normy. Okazało się, że to niedźwiedź brunatny - objaśnił dziennikarzom szef organizacji. - Karmiliśmy go specjalną mieszanką, dodawaliśmy miód, oczywiście wołowinę i mieloną rybę, to wszystko było zmieszane z jajami, które składają ptaki w naszym schronisku - dodał.

Nagranie

Właściciel zostawił na noc włączoną kamerę. Odkrył zadziwiające zachowanie swojego kota

CZYTAJ DALEJ

Miś dołączył do nowej rodziny

Pod opieką ekspertów niedźwiadek był szkolony do życia w naturalnym środowisku. Pracownicy mieli jednak bezwzględny zakaz bawienia się z nim. Karmienie również przeprowadzane było wyłącznie w rękawiczkach, aby zwierzak nie przyzwyczaił się do ludzkiego zapachu.

Po pewnym czasie zadecydowano, że zwierzę musi trafić z ośrodka rehabilitacji zwierząt pod Chabarowskiem do centrum dla dzikich zwierząt „Utios”. Ku uciesze wszystkich pracowników, ze spokojem zniósł lot samolotem. Wkrótce rozpocznie nowe życie.

- Tam czekają na niego jego koledzy niedźwiedzie - jeszcze trzy młode. Potrzeba co najmniej roku, aby niedźwiadek nabrał sił i samodzielnie zapadał w sen zimowy, a dopiero potem zostanie wypuszczony na wolność - podsumował Dallakian.

Zobacz nagranie i zdjęcie:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Rudy kot

Pozostałe

Przyłapali kocurka na niesłychanym zachowaniu przed lustrem. Wyglądał jak zahipnotyzowany

Czytaj więcej >
Pies Jogi

Pozostałe

Wychudzony i wygłodniały pies zerwał się z łańcucha. Nie miał siły uciec, prawie zamarzł

Czytaj więcej >
Piesek

Pozostałe

Nastolatek adoptuje szczeniaka z 6 łapami. Nikt poza nim nie chciał dać mu szansy

Czytaj więcej >
psy bez przednich łap

Pozostałe

Adoptowała dwa psy bez przednich łap. Jeden uczy drugiego, jak się poruszać, piękne wideo

Czytaj więcej >
doberman

Pozostałe

Doberman kontra szczeniak wielkości filiżanki. Kto kogo pogonił?

Czytaj więcej >
bokser przy zniszczeniach

Pozostałe

Bokser został sam w domu i nieźle narozrabiał. Niewinny wybryk kosztował właścicielkę fortunę

Czytaj więcej >