Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Pod zamkniętym sklepem zostawił psa i poszedł. Suczka w ciąży trzymała się kurczowo jednego miejsca
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.12.2023 12:12

Pod zamkniętym sklepem zostawił psa i poszedł. Suczka w ciąży trzymała się kurczowo jednego miejsca

Suczka pozostawiona przed sklepem
Suczka pozostawiona przed sklepem, źródło: twitter/damian_zurawski

O pozostawionym na mrozie psie poinformował radny miasta Sosnowiec. Do zdarzenia doszło przed sklepem sieci Netto. Ciężarna suczka, którą pozostawiono samą na dworze, dosłownie liczyła na świąteczny cud. Czyżby w roztargnieniu przedświątecznych zakupów właściciel zapomniał o swoim pupilu? 

Psy i koty to nie tylko zwierzęta domowe, ale też członkowie rodziny

Świąteczna atmosfera i oczekiwanie Bożego Narodzenia udziela się każdemu. Czas radości, bliskości, miłości i uśmiechu skłania do refleksji nad umacnianiem więzi, a przede wszystkim rolą rodziny, czyli najważniejszej grupy społecznej, w której człowiek w swoim życiu uczestniczy. Chociaż w opinii wielu opiekunów psów, kotów, królików czy innych domowym pupili zwierzakom należy się takie samo traktowanie, jak pełnosprawnym członkom rodziny, a ich strata potrafi doprowadzić do rozpaczy, nie wszyscy potrafią wykazać się choćby minimalnym poziomem empatii.

Nie wszystkie zwierzęta spędzą nadchodzące Święta wśród swoich najbliższych. Mowa nie tylko o bezpańskich stworzeniach oczekujących dnia, w którym zostaną zabrane ze schroniska, ale również tych, które zgubiły drogę do domu bądź ich właściciele zdecydowali się pozbyć uciążliwego „problemu”, zanim zasiądą do wigilijnego stołu.

Wyjątkowe pomysły na prezenty dla Twojego pupila. Uszczęśliwisz nie tylko jego, ale też siebie

Suczkę przywiązano przed sklepem w mroźną noc. Spodziewa się szczeniąt

Damian Żurawski to radny z Sosnowca, który podobnie do posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Łukasza Litewki, niejednokrotnie wykorzystywał swoje zasięgi w mediach społecznościowych, aby nieść pomoc ludziom i zwierzętom w potrzebie. Tym razem udostępnił na platformie X (dawniej Twitter) informację dotyczącą suczki znalezionej przed sklepem. 

Przed chwilą dzwonił do mnie kolega Mateusz i to, co mi powiedział przez telefon, jest naprawdę nie do uwierzenia - relacjonował Radny Miasta Sosnowiec.

Z ustaleń Żurawskiego wynika, że suczka została przywiązana przed sklepem Netto mieszczącym się przy ulicy Mireckiego w Sosnowcu. Zwierzę, w dodatku będące w zaawansowanej ciąży, pozostawiono bez nadzoru pomimo opadów śniegu i bardzo niskich temperatur. Trzęsąca się ze strachu i zimna suczka została nakarmiona przez osoby, które zainteresowały się jej losem. Dzięki nim ani przyszłej mamie, ani jej potomstwu nie grozi dłużej niebezpieczeństwo.

Sprawca tego okrutnego czynu jest poszukiwany

Porzucenie zwierzęcia to przestępstwo penalizowane w świetle polskiego prawa, a zgodnie z Ustawą o ochronie praw zwierząt sprawcy grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Radny zwraca się z prośbą o udostępnianie wpisu, co pomoże w dotarciu do większego grona odbiorców i zwiększa szanse na powodzenie w ustaleniu tożsamości właściciela porzuconego zwierzęcia. 

Sprawcy oberwało się w sekcji komentarzy, gdzie internauci jednogłośnie potępiają jego okrutne postępowanie:

  • “W takich chwilach nienawidzę ludzi”;
  • “Jak można pozwolić na rozmnażanie? Jak można przywiązać psa i odejść?”;
  • “Czemu ludzie są tacy okrutni? Krew się gotuje”.

Jednocześnie przypominamy, że psa nie należy zostawiać samego pod sklepem nawet na przysłowiowe 5 minut. Osoby, które postępują w ten sposób, muszą pamiętać, że mandat to nie najgorsza kara, jaka może ich spotkać za brak odpowiedzialności. Dla zwierzęcia to ogromny stres, zagrożenie ze strony mijających go ludzi, czego przykładem jest, chociażby tragiczna historia zabitego Aresa, a czasem również przejeżdżających aut czy innych psów.

Źródło: twitter/damian_zurawski