Bóbr w wodzie, przy ściętym drzewie
Źródło: Unsplash/niklas_hamann

Niecodzienna interwencja strażaków. Bóbr został zgnieciony przez drzewo, które sam ściął

9 Grudnia 2020

Do niecodziennego zdarzenia doszło w ostatnią niedzielę, 6 grudnia w Wolsztynie. Bóbr chciał ściąć drzewo, ale wyszło mu to bardzo niefortunnie. Drzewo niespodziewanie przygniotło ssaka. Gdy tylko go znaleziono, wezwano Straż Pożarną.

W ostatnią niedzielę dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Wolsztynie przyjął zgłoszenie znad Jeziora Berzyśkiego. Zadzwonili wędkarze, którzy zauważyli bobra w tarapatach. Szybko się zorientowali, że coś jest nie tak - zwierzak nie mógł się ruszyć. Był przygnieciony przez drzewo.

Zobacz także:87-letnia pani Irena mieszka w fatalnych warunkach. Jest jednak szansa na zmianę

Przygnieciony własną robotą

Bóbr został uwięziony przez drzewo, które chciał ściąć. Z tego co zdołano ustalić, drzewo nie przewróciło się w odpowiednim kierunku, który chciało nadać mu zwierzę. Pień osunął się w kierunku bobra, jednocześnie przygniatając mu łapę. Zwierzę nie było w stanie ruszyć się z miejsca.

Bóbr najwyraźniej miał wypadek w nocy. Wędkarze znaleźli go w niedzielę rano i nie mogąc mu pomóc, wezwali Straż Pożarną.

Zobacz także: Dlaczego koty ugniatają? Strach, błogostan, a może stres? Wiemy co, to oznacza

- Do działań został zadysponowany zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wolsztynie - informuje Waldemar Wielgosz, rzecznik straży pożarnej w Wolsztynie tvn24.pl. - Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, obcięciu konara drzewa za pomocą pilarki i przywróceniu wolności zwierzęciu. Dla bezpieczeństwa ratowników i uspokojenia przestraszonego bobra w trakcie obcinania drzewa przykryto go kocem.

Cała akcja zakończyła się powodzeniem, strażakom udało się uwolnić uwięzionego bobra. Zwierzę wypuszczono na wolność. Bóbr wrócił do wody i odpłynął w swoją stronę.

Niezmiernie pożyteczne

Choć w miastach bywają kłopotliwe (zwłaszcza w zbyt dużych zagęszczeniach), są to jednak nadzwyczaj pożyteczne zwierzęta. Bobry to największe europejskie gryzonie, które odgrywają niebagatelną rolę w przyrodzie. Jedną z najważniejszych rzeczy, które robią, to budowa tam. Bobrowe tamy zatrzymują wodę w środowisku i zapobiegają w ten sposób suszom.

Bobry są roślinożerne, odżywiają się liśćmi i korą drzew. To kolejny powód, dlaczego je ścinają - nie tylko na budowę tam czy żeremi (czyli ich domów), ale właśnie też po to, żeby sobie dobrze pojeść. Jedno drzewo na długo zaspokaja potrzeby pokarmowe tych zwierząt.

Tym razem jednemu z bobrów mieszkającemu w Wołoszynie coś poszło nie tak. Mimo nieprzyjemnego spotkania z drzewem zwierzak miał sporo szczęścia trafiając na życzliwych ludzi. Wędkarze, którzy go znaleźli powiadomili kogo trzeba, żeby go uwolnić.

Te piękne zwierzęta jeszcze niedawno były zagrożone wyginięciem, tj. w latach 50. XX wieku - istniało wtedy zaledwie kilka rodzin bobrów. Co ciekawe, to właśnie w Polsce założono ich hodowlę, z której wypuszczano je później na wolność. Obecnie populacja bobrów jest liczna i niezagrożona.

Zobacz zdjęcie:

Bóbr

Zdjęcie: JRG Wolsztyn (6/12/20)

Ważny apel do wszystkich Polaków. Każdy może pomóc kotom, wystarczy jeden gestWażny apel do wszystkich Polaków. Każdy może pomóc kotom, wystarczy jeden gestCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

źródła: tvn24.pl, natura.wm.pl

Następny artykuł