Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Sześć smutnych oznak, że kot umiera. Bardzo przykre, ale warto wiedzieć
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 22.05.2022 12:30

Sześć smutnych oznak, że kot umiera. Bardzo przykre, ale warto wiedzieć

chory kot
Fot. GaiBru_Photo, canva.com

Zwierzęta tak jak ludzie cierpią na różne choroby. Czasem niestety nie da się ich wyleczyć i zwierzę czeka najgorsze. Chociaż to bardzo przykre, warto wiedzieć, jakie są objawy, które oznaczają, że kot umiera.

Każdy chciałby, aby jego pupil towarzyszył mu przez wiele lat. Koty jednak żyją o wiele krócej, niż ludzie, dlatego często się zdarza, że musimy ich pożegnać. Jak rozpoznać, że życie naszego kota dobiega końca?

Sześć oznak, że kot umiera

Śmierć może przyjść nieoczekiwanie i być związana z wypadkiem czy chorobą lub też ze starością zwierzęcia. Chociaż jest to bardzo smutny temat, warto wiedzieć, jakie są objawy świadczące o ostatnich chwilach życia naszego pupila.

Objawy umierania u kota:

  • osłabienie

  • brak apetytu

  • nagła, skrajna zmiana zachowania kota

  • apatia

  • unikanie bodźców i ukrywanie się w cichym i ustronnym miejscu

  • nadmierne poszukiwanie kontaktu w przypadku kota, który był samotnikiem

Jak ulżyć kotu w bólu?

Powyższe objawy mogą świadczyć o tym, że nasz kot umiera. Jednak wszelkie podejrzenia związane z bólem, chorobą lub śmiercią zwierzęcia najlepiej skonsultować z weterynarzem, który wyda jednoznaczną diagnozę. Weterynarz może wprowadzić odpowiednie leczenie lub jedynie albo aż uśmierzyć ból cierpiącego kota.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie jest możliwy kontakt z lekarzem. Wtedy jak czytamy w portalu zaradnakobieta.pl, można podać kotu kwas acetylosalicylowy (polopiryna, aspiryna), który ma działanie przeciwbólowe.

Nie należy jednak stosować go w przypadku wrzodów żołądka. Bardzo ważne jest także podanie kotu odpowiedniej dawki leku i zachowanie odpowiednich przedziałów czasowych. Leki podawane w zbyt dużych dawkach i zbyt często, mogą prowadzić do zatrucia.

Do zatrucia dochodzi dlatego, że koty nie mają odpowiednich zdolności do przetwarzania w krótkim czasie kwasu acetylosalicylowego ale także wielu innych leków należących do grupy NLPZ – czytamy w portalu przychodnia-jatagan.pl.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: zaradnakobieta.pl

Tagi: Kot
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?