Swiatzwierzat.pl Nasze ZOO Płockie ZOO świętuje. Potomkiń doczekał się zagrożony gatunek
ZOO Płock

Płockie ZOO świętuje. Potomkiń doczekał się zagrożony gatunek

28 lutego 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Jest miłość i są z tego dzieci! Płockie Zoo z radością powitało trzy nowe podopieczne. Są to trzy samiczki wilków grzywiastych, które niedawno przyszły na świat. Internauci oszaleli na ich punkcie. W płockim ogrodzie zoologicznym nie ma nudy i stale pojawiają się nowi mieszkańcy. Tym razem szczęśliwymi rodzicami zostali przedstawiciele wilków grzywiastych, nazywanych "złotymi psami". To wyjątkowo piękne i łagodne zwierzęta, które wyróżniają się rudozłotą sierść oraz długimi nogami, które umożliwiają im obserwację terenu znad wysokiej trawy.

Wyjątkowe narodziny w płockim ZOO

Rozpoczęcie okresu godowego u drapieżnych ssaków z rodziny psowatych zasygnalizował specyficzny zapach wydzieliny z gruczołów, który przez niektórych znawców określany jest jako woń chmielowa bądź zapach konopi indyjskich. Feromony wytwarzane przez gruczoły identyfikują konkretnego osobnika i pozwalają znaczyć teren.

Pracownicy ZOO od razu wiedzieli, że intensywna woń pochodzi od wilków grzywiastych. Samicy o imieniu Ronia, pochodzącej z gdańskiego ogrodu zoologicznego i samcowi Yaku, który przyjechał z Belgii kilka lat temu, urodziły się trzy córeczki.

- Dziewczyny są już zaszczepione, odrobaczone i zaczipowane. Mają się dobrze! - przekazała płocka placówka.

Córeczki pozostają z mamą

Póki co, potomstwo Ronii i Yaku nie ma jeszcze imion. Na razie odwiedzający muszą wykazać się cierpliwością, gdyż nowych podopiecznych nie można jeszcze zobaczyć na wybiegach . Na razie muszą zostać z mamą w budynku, ale wiosną, gdy podrosną, a na zewnątrz zrobi się cieplej, z pewnością będzie można je podziwiać wraz z rodzicami.

Płocki Ogród Zoologiczny wyjaśnił, że wilki grzywiaste występują na terenach Ameryki Południowej, głównie Argentyny, Boliwii, Brazylii, Paragwaju czy Peru. Przedstawiciele tego gatunku są wszystkożerni, ale ich zdecydowanym przysmakiem w ojczystych stronach są tzw „wilcze jabłka” – owoce rośliny spokrewnionej z naszym ziemniakiem.

- Ta roślina pomaga mu w naturze zapobiegać chorobie nerek, do której ma tendencje - czytamy na stronie ZOO w Płocku.

Wilk grzywiasty jest wymieniany na Czerwonej Liście IUCN w kategorii NT (bliski zagrożenia wyginięciem) . Zniszczenie środowiska, prześladowania przez hodowców drobiu, odstrzały dla sportu i odłowy żywych osobników, to jego główne zagrożenie.

Źródło: ZOO Płock

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy