Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Pies w domu a alergia. Co najczęściej uczula czworonogi?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 01.04.2021 02:00

Pies w domu a alergia. Co najczęściej uczula czworonogi?

Zdjęcie ilustracyjne: chory pies
unsplash/Neil Cooper

Alergia potrafi być ogromnym utrudnieniem nie tylko dla samego psiego alergika, ale również dla jego zaniepokojonego opiekuna. Reakcje alergiczne nie są w końcu niczym przyjemnym, a w niektórych przypadkach mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzęcia.

Najgroźniejszym skutkiem alergii pokarmowej jest wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić nawet do śmierci psa. Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo pupila i przynieść mu ulgę w obliczu alergii? W pierwszej kolejności należy zlokalizować źródło problemu. 

Czy mój pies ma alergię?

Zacznijmy od zastanowienia się, czym właściwie są alergeny. Najprościej ujmując, są to czynniki bądź substancje, które przez organizm są rozpoznawane jako obce i prowadzą do wystąpienia reakcji nadwrażliwości u pacjenta. Rozróżniamy trzy główne typy alergii: 

 • alergia wziewna,

 • alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (AKZS),

 • alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS),

 • alergia pokarmowa.

Podobnie, co w przypadku niemowląt i dzieci, ostatni typ uczulenia występuje u psów coraz częściej. Zwierzęta domowe także cierpią na swoiste nietolerancje pokarmowe i alergie, o których opiekun może nawet nie wiedzieć. Warto dodać, że alergia nie jest dolegliwością wyłącznie wrodzoną, dlatego niezależnie od wieku może pojawić się na każdym etapie życia czworonoga. 

Teraz, kiedy znamy już przyczyny nadwrażliwości organizmu, należy rozpoznać, czy pies ma predyspozycje do bycia alergikiem. W tym celu kluczową metodą jest uważna obserwacja zachowania i stanu skóry zwierzęcia. Najczęstszymi objawami alergii, które mogą wystąpić po spożyciu lub kontakcie wziewnym z danym alergenem, są: 

 • intensywny świąd – drapanie czy nawet wygryzanie ciała przez psa to jeden z pierwszych symptomów pojawienia się reakcji alergicznej;

 • rany spowodowane drapaniem i gryzieniem, które mogą powodować ropne zapalenie skóry (co jeszcze bardziej nasila świąt);

 • rumień;

 • wysypka;

 • nadżerki;

 • krostki lub grudki.

 • nieżyt nosa

 • atak astmy

Co w naszym domu najczęściej uczula psy?

Jeśli zaobserwujemy u psa powyższe objawy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, iż nasz pupil jest uczulony na produkt znajdujący się w jego bezpośrednim otoczeniu lub jadłospisie. Na liście podejrzanych, z którymi kontakt może skutkować wystąpieniem reakcji alergicznej, znalazły się 4 alergeny występujące w domowym zaciszu.

 • Roztocza - Jedne z najczęstszych przyczyn wystąpienia alergii także u ludzi. Wyeliminowanie mikroskopijnych pajęczaków nie należy do łatwych zadań, ponieważ kryją się one w różnych zakamarkach domu, głównie w materacach, poduszkach, dywanie i osiadającym na meblach kurzu. Częste pranie psiego posłania może ograniczyć styczność zwierzęcia z czynnikiem wywołującym uczulenie. 

 • Syntetyczne materiały - Niektóre zwierzęta zmagają się z nadwrażliwością skórną, dlatego kontakt z materiałami wykonanymi przy użyciu chemicznych środków mogą wywołać podrażnienia. W przypadku posłania dla psów ze skłonnością do uczuleń najlepiej sprawdzi się kojec z bawełny, mikrofibry czy włókna konopnego.

 • Chemia domowa - Jeśli jesteś opiekunem psa-uczuleniowca, to zaopatrz się w hipoalergiczne środki czystości oraz proszki do prania. Dezodoranty i lakiery do włosów rozpylaj z dala od swojego czworonożnego przyjaciela.  

 • Rośliny doniczkowe - Pleśń lub pyłek wydzielany przez roślinę w okresie kwitnienia także może zaszkodzić psu narażonemu na alergię. Najlepszym wyjściem będzie całkowite pozbycie się źródła szkodliwych alergenów lub zastąpienie ich roślinami preferującymi suche podłoże. W tym wypadku najlepsze będą sukulenty lub kaktusy. 

Jeśli zauważysz u psa niepokojące objawy, koniecznie udaj się do weterynarza. Wczesne wykrycie dolegliwości umożliwi szybkie przeprowadzenie diagnostyki, która pozwoli ustalić, z jaką alergią mamy do czynienia i wdrożenie nowego planu żywieniowego lub przepisanie leków.