Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne: chory pies

unsplash/Neil Cooper

Pies w domu a alergia. Co najczęściej uczula czworonogi?

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Uczulenie u psa to coraz częściej jedno z kluczowych wyzwań stojących przed jego właścicielem. Każdy, kto ma pod opieką czworonożnego alergika, z pewnością wie, że niektóre pokarmy oraz produkty codziennego użytku mogą wywołać u niego niepożądaną reakcję.

Alergia potrafi być ogromnym utrudnieniem nie tylko dla samego psiego alergika, ale również dla jego zaniepokojonego opiekuna. Reakcje alergiczne nie są w końcu niczym przyjemnym, a w niektórych przypadkach mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzęcia.

Najgroźniejszym skutkiem alergii pokarmowej jest wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić nawet do śmierci psa. Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo pupila i przynieść mu ulgę w obliczu alergii? W pierwszej kolejności należy zlokalizować źródło problemu. 

Czy mój pies ma alergię?

Zacznijmy od zastanowienia się, czym właściwie są alergeny. Najprościej ujmując, są to czynniki bądź substancje, które przez organizm są rozpoznawane jako obce i prowadzą do wystąpienia reakcji nadwrażliwości u pacjenta. Rozróżniamy trzy główne typy alergii: 

 • alergia wziewna,

 • alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (AKZS),

 • alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS),

 • alergia pokarmowa.

Podobnie, co w przypadku niemowląt i dzieci, ostatni typ uczulenia występuje u psów coraz częściej. Zwierzęta domowe także cierpią na swoiste nietolerancje pokarmowe i alergie, o których opiekun może nawet nie wiedzieć. Warto dodać, że alergia nie jest dolegliwością wyłącznie wrodzoną, dlatego niezależnie od wieku może pojawić się na każdym etapie życia czworonoga. 

Zdjęcie ilustracyjne

Kierownik kościerskiego schroniska podejrzany o znęcanie się nad zwierzętami. Przemówili świadkowie

CZYTAJ DALEJ

Teraz, kiedy znamy już przyczyny nadwrażliwości organizmu, należy rozpoznać, czy pies ma predyspozycje do bycia alergikiem. W tym celu kluczową metodą jest uważna obserwacja zachowania i stanu skóry zwierzęcia. Najczęstszymi objawami alergii, które mogą wystąpić po spożyciu lub kontakcie wziewnym z danym alergenem, są: 

 • intensywny świąd – drapanie czy nawet wygryzanie ciała przez psa to jeden z pierwszych symptomów pojawienia się reakcji alergicznej;

 • rany spowodowane drapaniem i gryzieniem, które mogą powodować ropne zapalenie skóry (co jeszcze bardziej nasila świąt);

 • rumień;

 • wysypka;

 • nadżerki;

 • krostki lub grudki.

 • nieżyt nosa

 • atak astmy

Co w naszym domu najczęściej uczula psy?

Jeśli zaobserwujemy u psa powyższe objawy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, iż nasz pupil jest uczulony na produkt znajdujący się w jego bezpośrednim otoczeniu lub jadłospisie. Na liście podejrzanych, z którymi kontakt może skutkować wystąpieniem reakcji alergicznej, znalazły się 4 alergeny występujące w domowym zaciszu.

 • Roztocza - Jedne z najczęstszych przyczyn wystąpienia alergii także u ludzi. Wyeliminowanie mikroskopijnych pajęczaków nie należy do łatwych zadań, ponieważ kryją się one w różnych zakamarkach domu, głównie w materacach, poduszkach, dywanie i osiadającym na meblach kurzu. Częste pranie psiego posłania może ograniczyć styczność zwierzęcia z czynnikiem wywołującym uczulenie. 

 • Syntetyczne materiały - Niektóre zwierzęta zmagają się z nadwrażliwością skórną, dlatego kontakt z materiałami wykonanymi przy użyciu chemicznych środków mogą wywołać podrażnienia. W przypadku posłania dla psów ze skłonnością do uczuleń najlepiej sprawdzi się kojec z bawełny, mikrofibry czy włókna konopnego.

 • Chemia domowa - Jeśli jesteś opiekunem psa-uczuleniowca, to zaopatrz się w hipoalergiczne środki czystości oraz proszki do prania. Dezodoranty i lakiery do włosów rozpylaj z dala od swojego czworonożnego przyjaciela.  

 • Rośliny doniczkowe - Pleśń lub pyłek wydzielany przez roślinę w okresie kwitnienia także może zaszkodzić psu narażonemu na alergię. Najlepszym wyjściem będzie całkowite pozbycie się źródła szkodliwych alergenów lub zastąpienie ich roślinami preferującymi suche podłoże. W tym wypadku najlepsze będą sukulenty lub kaktusy. 

Jeśli zauważysz u psa niepokojące objawy, koniecznie udaj się do weterynarza. Wczesne wykrycie dolegliwości umożliwi szybkie przeprowadzenie diagnostyki, która pozwoli ustalić, z jaką alergią mamy do czynienia i wdrożenie nowego planu żywieniowego lub przepisanie leków. 

 • Wierny pies przez miesiąc czekał na właścicieli przed pustym domem. Nie rozumiał, że już po niego nie wrócą

 • Drastyczne odkrycie pod Warszawą. Wolontariusze uratowali koty z "domu grozy"

 • Ważna informacja dla właścicieli zwierząt. W życie wchodzi nowy przepis dotyczący czipowania

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

ropucha

Pozostałe

Śmiertelnie niebezpieczny trend wśród turystów. Leśnicy biją na alarm

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzęta a przesądy. Czym możemy sprowadzić na siebie nieszczęście?

Czytaj więcej >
Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >