Swiatzwierzat.pl > Psy > Pies liże Cię po myciu? Oto 3 powody, dla których to robi. Na jeden aspekt musisz uważać
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 30.09.2023 09:26

Pies liże Cię po myciu? Oto 3 powody, dla których to robi. Na jeden aspekt musisz uważać

Pies
Pies w łazience, źródło: unsplash/Giorgio Trovato

Wielu właścicieli czworonogów nie rozumie niektórych zwyczajów swojego pupila. Bywa, że psy, chętnie liżą ludzi, którzy dopiero co wyszli spod prysznica. Okazuje się, że powodów tego zachowania jest co najmniej kilka. Co więcej, warto zwrócić uwagę na pewien aspekt w tej kwestii, żeby uniknąć niemiłych konsekwencji. 

Psie zachowania bywają zastanawiające

Psy postrzegają świat inaczej niż ludzie. Dlatego z perspektywy tych zwierząt, świetnym pomysłem bywa tarzanie się w padlinie lub odchodach. Zachowanie to świadczy o zupełnie innych preferencjach zapachowych, niż ludzkie. Pomimo tego, wiele psów chętnie liże swoich opiekunów, którzy dopiero co wzięli kąpiel

Zwyczaj ten wydaje się być nielogiczny. Jednak okazuje się, że czworonogi mogą mieć ochotę na to z kilku powodów. Zdając sobie sprawę z tego, dlaczego pies liże Cię po myciu, lepiej zrozumiesz swojego czworonoga. To z kolei z pewnością pozytywnie przełoży się na Waszą relację. 

pexels-maksim-goncharenok-4422100.jpg
Dlaczego psy lubią lizać ludzi? Źródło: pexels.com @Maksim Goncharenok
"Grali" bezbronnym jeżem w piłkę, zwierzę zmarło w męczarniach. To nie jedyne przewinienie nastolatków

Pies może Cię lizać z wielu powodów

Każdy pies, który lubi lizać człowieka po kąpieli, może robić to z innego powodu. Niektóre mają związek z pozytywnymi odczuciami, inne niekoniecznie.

Oto najczęstsze powody, dla których piez liże umytego człowieka:

  • Chce Cię… umyć! - psy niespecjalnie zgadzają się z powszechnie przyjętym wśród ludzi przekonaniem o tym, że ciało pachnące żelem pod prysznic świadczy o wysokim poziomie higieny osobistej. Wręcz przeciwnie, psy mogą uważać, że pozbycie się “obcej” woni jest wręcz wskazane. Dlatego niektóre pupile tak bardzo angażują się w lizanie człowieka po kąpieli. Po prostu chcą, aby ich opiekun zaczął pachnieć sobą lub… swoim pupilem.
  • Troszczy się o Ciebie - lizanie może być oznaką czułości. Psy nie liżą pierwszej lepszej osoby. Jeżeli już się na to decydują, to często chcą w ten sposób pokazać, że robią wszystko, aby o Ciebie zadbać. To psia forma komunikatu “zależy mi na Tobie”. 
  • Pokazuje, że jest Ci uległy - niektóre czworonogi liżąc, chcą zapewnić swojego właściciela o tym, że dostosują się do jego decyzji. Dlatego część czworonogów zaczyna obsesyjnie lizać wtedy, kiedy ich właściciel na nich nakrzyczy. Chcą w ten sposób powiedzieć: “dobrze, Ty tu rządzisz!”. 
pexels-alina-skazka-14730791.jpg
Lizanie to ważny element psiej komunikacji, źródło: pexels.com @Alina Skazka 

Zwróć uwagę na to, żeby Twój pupil się nie zatruł

Bez względu na to, dlaczego pies liże Cię po kąpieli, pamiętaj o tym, żeby przy tej czynności nie najadł się różnych chemikaliów. Resztki płynu do kąpania zostawionego na skórze czy świeżo nałożone balsamy mogą być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości u czworonoga, który je zliże. 

Warto podkreślić, że zjedzenie śladowej ilości kosmetyków raczej nie będzie zagrożeniem dla zdrowia psa. Jednak ich spożycie może skutkować bólem brzucha lub pojawieniem się reakcji alergicznej. Dlatego jeżeli Twój pies lubi lizać Cię po kąpieli, zastanów się nad tym, czy przypadkiem nie zjada w ten sposób czegoś, czego nie powinien.

@alvis.pl

3 powody, dla których pies liże was po umyciu.

♬ dźwięk oryginalny - ALVIS 🐕

Źródło: pl.fafaq.eu, tiktok.com/@alvis.pl