Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > "Pies i Kot" w kinach od 23 lutego. Zwierzęcy bohaterowie dają czadu na ekranie
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 20.02.2024 10:53

"Pies i Kot" w kinach od 23 lutego. Zwierzęcy bohaterowie dają czadu na ekranie

Materiały promocyjne
Monolith Films

Pod koniec lutego do polskich kin trafi kolejna komediowa propozycja francuskiego duetu: Kherici-Lacheau. „Pies i kot” to niezwykle zabawne kino familijne nie tylko dla wielbicieli czworonogów. Głównymi bohaterami tej oryginalnej historii są: bezpański pies i kotka — influencerka, którzy będą musieli działać łapa w łapę, aby odnaleźć drogę do domu i nie dać się złapać przebiegłemu złodziejowi.

Kotka rasy maine coon i mały labrador bohaterami komedii twórców „Alibi.com”. „Pies i kot” w kinach od 23 lutego

Twórcy filmu zadbali o znakomite efekty specjalne i nieoczekiwane zwroty akcji, dzięki czemu nie sposób na „Psie i kocie” nudzić się chociażby przez sekundę. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości Reem Kherici, która nie dość, że napisała scenariusz, a potem go wyreżyserowała, to jeszcze obsadziła siebie w jednej z głównych ról.

Zrzut ekranu 2024-02-16 134448.png

"Kto na to pozwolił?". Przerażające sceny na targu koni w Skaryszewie Ogromny dog podszedł do dziecka. Napotkał niespodziewaną przeszkodę

Główna inspiracja. Dlaczego Montreal?

Akcja „Psa i kota” w reżyserii Reem Kherici toczy się współcześnie.

Bohaterką „Psa i kota” jest Diva, kotka rasy maine coon, która naprawdę istnieje i jakiś czas temu pojawiła się w mojej rodzinie. Jest niesamowita! Pewna siebie, wyniosła, ale i dziewczęca, a także niedojrzała, niezdarna i o niezrównanej charyzmie – przyznała Kherici.

Zrzut ekranu 2024-02-16 134459.png

To prawdziwa gwiazda – wystarczy spojrzeć na to, jak się prezentuje. Ma duże usta, ogromny tyłek i grzywę w stylu Beyoncé (…) Kiedy któregoś dnia w moim domu pojawili się goście, zrobiła takie show, że doszłam do wniosku, że mój pierwszy w pełni autorski projekt filmowy powinien być o niej. Ona miała w sobie coś kinowego – dodała.

Chociaż Kherici urodziła się, wychowała i do dziś mieszka w Paryżu, to fabuła „Psa i kota” toczy się w kanadyjskim Montrealu.

Mieszkałam tam cztery lata. Wówczas urzekło mnie piękno kanadyjskich krajobrazów, zwłaszcza zimą. Pamiętam, jak któregoś dnia jechałem na skuterze śnieżnym przez zamarznięte jezioro. Wtedy postanowiłam analogiczną scenę odegrać w swoim filmie – wyjaśniła artystka.

Wielbicielka kreskówek. Budżet, ujęcia w 3D i Instagram

W połowie ubiegłego roku Kherici po raz drugi została matką. Chociaż jej fani dopatrują się analogii pomiędzy jej życiem prywatnym, a twórczością, i są przekonani, że film nakręciła dla swoich dzieci, to okazuje się, że „Pies i kot” powstał też z pobudek… egoistycznych!

Do dziś jestem fanką kreskówek Disneya, Pixara i jestem przekonana, że ci, którzy pielęgnują w sobie duszę dziecka, nigdy się nie starzeją (…) Jednak, choć dziś jestem mamą dwójki dzieci, to ten film dedykuję małej dziewczynce, którą byłam i nadal jestem. Która też cały czas marzy, by jej kot przemówił do niej ludzkim głosem (…) Pisząc scenariusz do „Psa i kota” wiedziałam, że Diva musi mieć towarzystwo. Dlatego w tej historii pojawił się piesek Waldi. Dzięki niemu ta opowieść nabrała rumieńców – dodała reżyserka komedii.

Zrzut ekranu 2024-02-16 134815.png

Kherici nie ma najmniejszych wątpliwości, że „Pies i kot” to komedia przygodowa, ale z odrobiną dreszczyku.

Prace nad filmem trwały ponad trzy lata. I przez cały czas miałam wątpliwości, czy uda mi się projekt doprowadzić do szczęśliwego finału. Dla mnie to było ogromne wyzwanie (…) I choć miałam do dyspozycji całkiem niezły budżet, to na podobne amerykańskie produkcje twórcy mają dziesięć razy wyższe budżety. W Stanach Zjednoczonych jest 300 animatorów 3D, a ja miałam do dyspozycji 30. Dalej – na realizację filmu miałam 34 dni zdjęciowe, a nie 80. Każdy z obsady i członków ekipy pracował na kilka zmian jednocześnie, aby zmieścić się w budżecie i jednocześnie dostosować do warunków pogodowych. I temperatur, które sięgały nawet 30 st. C na minusie – zauważyła.

Ci, którzy mieli już przyjemność zobaczyć „Psa i kota”, podkreślają, że bardzo dobrze ogląda się ujęcia głównych bohaterów w 3D.

Któregoś dnia poznałam Christiana Rongeta, szefa Station Animation, i przez rok przygotowywaliśmy się do stworzenia animowanego scenorysu ujęć w 3D, w których pojawiają się Diva i Waldi. Te sceny 3D były bardzo kosztowne. Musieliśmy popracować nad interakcją zwierząt z ludźmi, wszystkimi tymi scenami, w których kot i pies są w naszych ramionach, itp. (…) Wcześniej, przez 4 lata przeszukałem Instagram w poszukiwaniu setek filmów przedstawiających koty i psy w każdej możliwej pozycji lub postawie, aby konkretnie zilustrować to, co chciałem zobaczyć na ekranie – dodała Kherici.

Co powiedział czteroletni synek Kherici?

Kherici czuje się spełniona, ale pamięta, że przygotowania i realizacja pochłonęła jej siedem lat życia.

Proces realizacji filmu był długi i trudny. Ale przeżyłam przygodę życia, udowadniając sobie, że ciężką pracą i przekonaniem można wiele osiągnąć. To najważniejsze doświadczenie zawodowe w moim życiu, ale sądzę, że wyszłam z niego zwycięsko. Poza tym to prezent dla mojego starszego, czteroletniego synka Noé, któremu ten film na pewno się spodoba. Przyznaję, że podczas pokazu filmu dla ekipy podszedł do mnie i powiedział: „Mamo, jestem z Ciebie dumny”. Od tej chwili już wiem, że warto było się zaangażować i zrobić „Psa i kota” – zakończyła Reem Kherici.

Reżyseria: Reem Kherici („Miłość aż po ślub”). 

Obsada: Philippe Lacheau („Alibi.com”, „Wszystko zostanie w rodzinie”, „Superagent”, „Heartbreaker. Licencja na uwodzenie”, „Miłość aż po ślub”); Reem Kherici („Alibi.com 2”, „Colombiana”, „Miłość aż po ślub”, „Superagent”); Franck Dubosc („Asterix na olimpiadzie”, „Goście, goście III. Rewolucja”, „Kręcisz mnie”).

Źródło: materiały promocyjne