Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Pies dla seniora - czy to dobry pomysł? Radzimy, jaką rasę wybrać
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 22.09.2021 02:00

Pies dla seniora - czy to dobry pomysł? Radzimy, jaką rasę wybrać

Zdjęcie ilustracyjne
unsplash/Annie Spratt

Seniorzy bardzo lubią zwierzęta i przebywanie w ich towarzystwie. Okazuje się, że posiadanie psa może przyczynić się do wzmocnienia organizmu oraz zmniejszenia uczucia osamotnienia. Jak zatem wybrać pupila, który będzie nadawał się do towarzystwa dla osoby starszej? Poniżej znajdziesz listę 5 ras czworonogów, z którymi da sobie radę każdy senior.

Każdy z nas potrzebuje towarzystwa. Na jesieni życia obecność drugiej osoby jest szczególnie ważna dla poprawienie jakości życia, nastroju oraz stawienia czoła walce z apatią, depresją i różnymi lękami. Chociaż pies nie jest w stanie zastąpić drugiego człowieka, posiadanie go daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Czym się kierować przy wyborze psa dla seniora?

Wśród zwierząt domowych wyróżniamy całe spektrum charakterów, potrzeb i upodobań, dlatego wybierając czworonożnego członka rodziny, najważniejsze by pamiętać o dopasowaniu temperamentów oraz uwzględnieniu możliwości fizycznych właściciela.

Pies mający ponadprzeciętną potrzebę ruchu zdecydowanie pomoże zachować opiekunowi siły witalne, ale wyłącznie pod warunkiem, gdy będzie on w stanie dotrzymać mu kroku podczas spaceru.

To samo tyczy się szczeniaków. Seniorzy mogą nie udźwignąć obowiązków związanych z opieką nad zwierzakiem, który ma przed sobą szaloną młodość. W zależności od zdrowia i możliwości należy rozważyć, czy przypadkiem lepszym wyborem nie będzie statyczny pupil preferujący siedzenie na kanapie bądź kolanach właściciela.

Przy wyborze warto mieć również na uwadze, by pielęgnacja zwierzaka nie była czasochłonna, wymagająca wysiłku oraz kosztowna. Psiaki, które często linieją, mogą zmusić swoich właścicieli do ciągłego odkurzania i zamiatania.

Oczywiście decydując się na psa należy porozmawiać również z rodziną oraz bliskimi. Nie zapominajmy, że w każdej chwili senior może zachorować czy przebywać w szpitalu, dlatego należy zapewnić opiekę jego czworonożnemu przyjacielowi.

5 ras psów polecanych dla osób starszych

1. Cavalier king charles spaniel - To niedużych rozmiarów pogodne pieski z charakterystycznymi długimi uszami, które stworzone są do towarzyszenia człowiekowi. Nie przejawiają agresji, łatwo się uczą i z reguły nie sprawiają większych problemów, dlatego ich właściciel może bez zakłóceń oglądać telewizję czy oddawać się ulubionej lekturze.

Cavalier king charles spaniel

fot. unsplash/Courtney Mihaka

2. Chow chow - Przedstawiciele tej rasy wyróżniają się swoją imponującą, bujną grzywą, za której sprawą przypominają nieco lwy. Na szczęście pielęgnacja ich sierści nie jest kłopotliwa. Chow chow są spokojne, zrównoważone i nie narzucają się swoim opiekunom, dlatego świetnie nadadzą się dla osób preferujących psy średniej wielkości.

Chow chow

fot. unsplash/Nathaniel Sison

3. Jamnik - Pomimo swojej nieco buntowniczej natury, to jedna z najczęściej wybieranych ras psów wśród starszych osób. Są to niewysokie pieski myśliwskie o bardzo wydłużonym tułowiu, krótkich łapkach, zwisających uszkach i bystrych oczach. Jamniki lubią szczekać i eksplorować okolice podczas spacerów, dlatego dobrze sprawdzą się pod opieką osób lubiących przechadzki.

Jamnik

fot. unsplash/Katie Bernotsky

4. Bolończyk - Kudłate psiaki, których korzenie sięgają Dalmacji, są ruchliwe, skore do zabawy, inteligentne i łatwo przywiązują się do właścicieli. Lubią towarzystwo innych zwierząt oraz dzieci, dlatego nie będą miały nic przeciwko częstym wizytom wnuków. Jedynym wymogiem są wizyty u fryzjera, gdyż ich sierść bardzo szybko rośnie i wymaga regularnego czesania.

Bolończyk

fot. unsplash/Matt Briney

5. Yorkshire terier - Czworonogi potocznie znane jako yorki doskonale odnajdą się w domu osoby starszej, gdyż nie wymagają dużej aktywności fizycznej. Eksperci zapewniają, że przy odrobinie wysiłku i tresury opiekun będzie w stanie nawiązać z nimi udaną relację, a także uwydatni ich najlepsze cechy - lojalność, uczuciowość i wielkie serce.

Yorkshire terier

fot. unsplash/Madeline

Bonus: kundelek - Mieszaniec, burek, miksik czy wielorasowiec - nieważne, jakiego określenia by nie użyć, wszyscy wiedzą o kim mowa. Pies adoptowany ze schroniska to zawsze wybór na medal, a seniorom zdecydowanie łatwiej będzie nawiązać więź z dorosłym zwierzakiem.

Źródło: johndog.pl, kochamyzwierzaki.pl, laxocare.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!