Swiatzwierzat.pl
Pies kopie

youtube.com/ ViralHog

Pies nie spoczął, dopóki nie oddał szacunku zmarłemu przyjacielowi. Nagrano przejmującą scenę pożegnania

16 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Pies, który w wypadku drogowym stracił swojego ukochanego brata, nie potrafił zostawić jego ciała leżącego na poboczu. Przechodzący obok mężczyzna nie dowierzał własnym oczom, kiedy dostrzegł, w jaki sposób czworonóg pożegnał swoją ro

Pies, któremu cudem udało się wyjść żywo z wypadku samochodowego, przesunął ciało drugiego zwierzęcia do przydrożnego rowu, po czym zaczął przysypywać je ziemią. Był przy tym nadwyraz delikatny, popychając piasek nie łapami, lecz własnym nosem. Niektórzy z internatów, którzy obejrzeli nagranie ze wzruszającego pochówku dopatrują się w tym geście przekazywanych wyrazów szacunku wobec zmarłego przyjaciela

Pies rozpaczał po stracie brata

Nagranie stanowi niezbity dowód na to, że przywiązanie, miłość, smutek i żal po stracie nie są zarezerwowane wyłącznie dla ludzi. Również zwierzęta, które wychowały się wspólnie, nie pozostaną obojętne na śmierć swojego długoletnich towarzyszy.

Śmierć bliskiej osoby zawsze stanowi niewyobrażalną tragedię. Z badań psychologów zwierząt wynika, że pies, który traci swojego opiekuna lub czworonożnego przyjaciela, odczuwa emocje bliskie stanowi żałoby.

Zwierzęta nie potrafią okazywać swojego żalu w taki sam sposób jak ludzie. Choć widoczny na nagraniu gest bardzo przypomina takie zachowanie, zwierzę prawdopodobnie chroni w ten sposób ciało przed drapieżnikami.

Doświadczający straty pupil zazwyczaj staje się apatyczny, nie ma apetytu, często cierpi na bezsenność lub budzi się w ciągu nocy. Zdarza się też, że traci zainteresowanie spacerami, wspólnymi zabawami i innymi aktywnościami, które sprawiały mu wcześniej przyjemność.

Jak pomóc psu w żałobie?

Podobnie jak ludzie, psy też muszą przepracować żal i pogodzić się ze stratą bliskiego. Gesty takie jak widoczny na nagraniu pogrzeb urządzony przez czworonoga, mogą im w tym pomóc, choć nie zawsze będą miały dla nich znaczenie.

By pomóc psu odczuwającemu smutek po śmierci bliskiego, możemy spróbować zająć go innymi sprawami. W wielu wypadków potrzebny będzie czas. Czasem zapachy obecne w domu nie pozwalają zwierzakowi zapomnieć o tym doświadczeniu.

W niektórych wypadkach niezbędna będzie pomoc behawiorysty czy weterynarza. Nieleczona depresja, jaka może w takich wypadkach wystąpić, może sprawić, że zwierzę także podupadnie na zdrowiu.

Zobacz wideo:

  • „Groźny” mężczyzna był załamany po rozwodzie. Chihuahua przypadkiem odmieniła jego życie

  • Twój kot może żyć dłużej. 4 proste triki

  • Kocie łapki pełne tajemnic. Wiedziałeś, że mruczki pocą się stopami?

Źródła: zwierzakislodziaki.pl

Podobne artykuły

pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >
Screen z programu na żywo

Psy

Wpadka z pogodą w rosyjskiej telewizji. Golden retriever też chciał zostać prezenterem

Czytaj więcej >