Swiatzwierzat.pl
Kot zadowolony

unsplash.com/ José Alejandro Cuffia

Twój kot może żyć dłużej. 4 proste triki

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Koty domowe żyją średnio około 14 lat. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zadbany pupil przekroczył ten wiek. Wpływ na zdrowie i długowieczność mruczków może mieć wiele czynników, takich jak dieta i tryb życia. Poniżej zaprezentujemy ki

Koty żyjące w domach swoich opiekunów często stanowią oczko w głowie całej rodziny. Wszyscy chcieliby cieszyć się ich miłością i towarzystwem jak najdłużej. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Spróbujemy jednak przytoczyć kilka porad, które pozwolą maksymalnie zwiększyć szansę na to, że pupil dożyje kociej emerytury w zdrowiu. Na długość życia zwierzęcia wpływ mają nie tylko wyżej wymienione aspekty.

Co zrobić by kot żył jak najdłużej?

Nic nie stoi na przeszkodzie temu, by kot domowy dożył nawet 18 czy 20 lat. Oczywiście właściciele nie są w stanie chronić zwierzaka przed wszystkimi zagrożeniami czy chorobami, są jednak w stanie znacząco zmniejszyć związane z nimi ryzyka.

1. Nie wypuszczaj kota na dwór - eksperci, weterynarze i fundacje zabiegające o dobro tych zwierząt od lat apelują o to, by nie wypuszczać kotów na dwór bez opieki. Wychodzące zwierzaki narażone są na szereg zagrożeń, od potrącenia przez samochód, po starcia z innymi zwierzętami, zjedzenie zepsutego pokarmu lub choroby.

Jeśli zależy Wam na tym, by pupil co jakiś czas zażył świeżego powietrza, możecie wypuścić go na balkon, lub wyprowadzić do ogrodu na specjalnej smyczy mocowanej do szelek.

2. Spędzaj z nim dużo czasu - wiele osób sądzi, że towarzystwo człowieka jest dla kota pewną atrakcją, ale nie jest mu niezbędne. Takie przeświadczenie skutkuje tym, że wiele zwierzaków odczuwa samotność lub nudę, które mogą doprowadzić do depresji, która może znacząco skrócić czas życia zwierzaka.

Ważna jest także regularna zabawa. Pozwala kotu zażyć odrobinę ruchu, pozbyć się nadmiaru energii, jak i nawiązać bliższe relacje z opiekunem. Najlepiej sprawdzają się gry imitujące polowanie.

3. Nie narażaj go na nadmiar stresu - koty potrafią przestraszyć się nawet najmniejszego odgłosu. Czasem zwykłe sprzęty domowe wywołują u nich panikę. Oczywiście, nie możesz całkiem wyeliminować wszystkich stresujących czynników. Jeśli jednak kot boi się obcych osób, nie zmuszaj go do przebywania z nieznajomymi. 

4. Zadbaj o jego stały rytm dobowy - koty uwielbiają porządek i rutynę. Jeśli chcesz, aby mruczek był zadowolony, karm go zawsze o tej samej porze. W miarę możliwości planuj zabawy tak, by kończyły się jakiś czas przed tym, jak będziesz iść spać. Nie przeszkadzaj zwierzakowi podczas odpoczynku czy drzemki. 

Zobacz zdjęcie:

unsplash.com/Borna Bevanda

Źródła: koty24

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >