Swiatzwierzat.pl
Małpa

unsplash/Jamie Haughton

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

9 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego wydała komunikat dotyczący pierwszego potwierdzonego przypadku bardzo rzadko występującej poza Afryką Środkową i Zachodnią choroby odzwierzęcej. Czym jest małpia ospa i ile wynosi współczynnik śmiertelności?

Brytyjczycy poinformowali o pierwszym potwierdzonym przypadku zachorowania na małpią ospę przez mieszkańca Wielkiej Brytanii. Chory przebywał niedawno w Nigerii, gdzie najprawdopodobniej doszło do zarażenia.

Rzadka infekcja wirusowa wykryta w Europie

Mężczyzna przebywa obecnie w londyńskim szpitalu, gdzie został odizolowany na oddziale zakaźnym. Eksperci pragną jednak nie wywoływać paniki i informują, że chory czuje się dobrze i przechodzi infekcję w sposób łagodny. Szczepionka chroniąca przed ospą prawdziwą jest w ok. 85 proc. skuteczna również w przypadku tej choroby.

Mimo, iż tropikalna choroba nie rozprzestrzenia się łatwo wśród ludzi, minimalne ryzyko w dalszym ciągu istnieje, dlatego służby szukają osób, które miały bliski kontakt z chorym bądź podróżowały z nim tym samym samolotem.

Pozostałości po niedźwiedziu

Lawina zasypała gawrę niedźwiedzia po słowackiej stronie Tatr. Zostały po nim tylko kości i futro

CZYTAJ DALEJ

Czym jest małpia ospa i jak rozpoznać objawy?

Małpia ospa to choroba odzwierzęca wywoływana przez wirusa z rodzaju Orthopoxvirus. Rezerwuarem i źródłem zakażenia dla ludzi są głównie gryzonie (zwłaszcza wiewiórki), rzadziej małpy, natomiast do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z zakażonym zwierzęciem, jego krwią lub płynami ustrojowymi.

Ciekawostką jest, że pierwszy przypadek tej infekcji wirusowej stwierdzono u makaka krabożernego w latach 50. ubiegłego wieku, czemu zawdzięcza swoją nazwę.

Pierwsze symptomy małpiej ospy przypominają objawy grypopodobne i pęcherza na skórze. Należą do nich m.in. gorączka, ból głowy, bóle mięśni, ból pleców, dreszcze, wyczerpanie. Okres wylęgania trwa około 12 dni, po którym na ciele chorego można zaobserwować obrzęk węzłów chłonnych czy wysypkę obejmującą twarz i ciało.

U przeważającej większości pacjentów choroba ma łagodny przebieg i ustępuje samoistnie po kilku tygodniach. WHO szacuje, że śmiertelność choroby w krajach afrykańskich waha się od 1 do nawet 10 proc., najczęściej w młodszych grupach wiekowych.

Im bliżej zwierząt, tym większe ryzyko kolejnej pandemii

Tymczasem eksperci z całego świata upatrują przyczyn wybuchów nowych epidemii w nadmiernej eksploatacji środowiska i zmianach klimatycznych. Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Georgetown zauważają, że ocieplenie klimatu oraz wycinka lasów zmusza zwierzęta do szukania nowych siedlisk, nierzadko w pobliżu gęsto zaludnionych miejsc. Migracja dzikich stworzeń bliżej społeczności ludzkich niesie ze sobą ryzyko transmisji wirusów odzwierzęcych, z czym zgadza się prof. Maria Gańczak, epidemiolog i specjalistka chorób zakaźnych.

- Zbliżamy się do zwierząt, a w środowisku zwierzęcym bytuje 750-800 tys. wirusów, które mogą być potencjalnie zakaźne dla ludzi. Ludzie prowokują kontakty ze zwierzętami. Obserwujemy proces deforestacji na wielką skalę, a przez wycinanie lasów zbliżamy się do zwierząt, będąc narażeni na styczność z drobnoustrojami odzwierzęcymi - wyjaśnia, cytowana przez portal "ABC Zdrowie".

Eksperta porusza również kwestię tzw. "mokrych targach", stanowiących prawdziwe wylęgarnie chorób zagrażających ludzkiemu życiu i zdrowiu ze względu na niehigieniczne warunki przetrzymywania i zabijania zwierząt.

- Jeśli w przyszłości pojawi się kolejna pandemia, z dużym prawdopodobieństwem będzie wywołana wirusem odzwierzęcym - podkreśla prof. Gańczak i dodaje. - Na arenie międzynarodowej powinniśmy zatem dążyć do likwidacji mokrych targów, które są źródłem nowych patogenów, chorób zakaźnych oraz nowych pandemii.

9 najrzadszych, ale szalenie pięknych kotów. Większość Polaków nawet nie wie, że istnieją!

Slajd 1 z 9

Kot burmski

Kot burmski pochodzi z Birmy w Tajlandii i powstał w wyniku rozmnożenia kotki z Azji z kotem syjamskim. Ma wielkie oczy i futro koloru orzechowego, jest przy tym krępy i mocno zbudowany. Mruczki mają z natury duży temperament, są ruchliwe i do późnego wieku chętne do zabawy. Co ciekawe, wiele kotów tej rasy uwielbia aportować.(fot. Gary_McCloud, canva.com)

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: portal.abczdrowie.pl

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Niesamowite odkrycie na Pacyfiku. Znalezione szczątki dowodzą istnienia morskiego "potwora"

Czytaj więcej >
Pies rozrywa kołnierz

Pozostałe

Zemsta jest słodka. Reakcja psa na znienawidzony kołnierz rozkłada na łopatki

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Pozostałe

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >
Pitbull i dziecko

Pozostałe

Dziecko zrobiło pobudkę ogromnemu pitbullowi. Jego reakcja była natychmiastowa, wszystko nagrano

Czytaj więcej >
Tańczący kot

Pozostałe

Świat oszalał na punkcie "roztańczonego" kota. Zabawne wideo ma już ponad 55 milionów wyświetleń

Czytaj więcej >

Pozostałe

Tylko u nas: Fundacja Koty z Grochowa opowiada o ratowaniu kotów z Ukrainy

Czytaj więcej >