Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Wojewoda wprowadza obowiązek szczepień zwierząt, dotyczy kotów
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 06.01.2022 01:00

Wojewoda wprowadza obowiązek szczepień zwierząt, dotyczy kotów

Zwierzęta domowe
unsplash/Andrew S

Aktualna sytuacja epizootyczna związana z kolejnymi potwierdzonymi przypadkami wścieklizny na Mazowszu skłoniła tamtejszego wojewodę do wydania rozporządzenia dotyczącego obowiązkowego szczepienia kotów. Służby mundurowe mogą nakładać grzywny za niespełnienie obowiązku. Kto i kiedy powinien zabrać pupila na szczepienie?

Na terenie województwa mazowieckiego od początku minionego roku do tej pory lekarze weterynarii odnotowali aż 110 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących. Na zakażenie groźną chorobą narażone są przede wszystkim lisy, jenoty, sarny, nietoperze, ale także koty.

Wścieklizna na Mazowszu, wszystkie koty do obowiązkowych szczepień

W rozporządzeniu z dnia 31 grudnia 2021 roku wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł określił obszar zagrożony wścieklizną oraz nałożył obowiązek ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Do tej pory obowiązek podawania preparatu przeciwko wściekliźnie dotyczył jedynie psów. Nakaz obowiązuje od początku 2022 roku.

Zgodnie z wydanym rozporządzeniem, pierwsze szczepienie należy wykonać w ciągu miesiąca od ukończenia przez kota 3 miesiąca życia, następnie nie rzadziej niż co roku na obszarze zagrożonym. Brak szczepienia w tym terminie może skutkować nałożeniem przez służby mandatów karnych do 500 zł.

Obszar zagrożony wścieklizną obejmuje w Warszawie dzielnice: Wawer, Wesołą, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ulicą Radzymińską), Rembertów, Pragę Południe i Wilanów. W powiecie mińskim: gminę Dębe Wielkie, gminę Halinów, gminę Mińsk Mazowiecki, gminę Siennica, gminę Stanisławów, gminę Latowicz, gminę Cegłów oraz miasta Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek. Powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński i miasto Radom.

Warto nadmienić, że jednocześnie nakazuje się m.in. trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu. Jak przekonują przedstawiciele Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE, obecna sytuacja udowadnia, że koty domowe powinny przebywać w mieszkaniach z zabezpieczonymi balkonami i oknami, bez możliwości opuszczania budynków.

Czy nadal musimy obawiać się wścieklizny?

Przypominamy, że wścieklizna jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, na którą nie ma leku i która w 100% przypadków kończy się zgonem chorego. Jest ostrą chorobą zakaźną ośrodkowego układu nerwowego, objawiającą się zapaleniem mózgu i rdzenia, prowadzącą do śmierci. Wirus przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia przez ugryzienie lub oślinienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych. Zwierzę, które zaraziło się chorobą zmienia swoje zachowanie i z czasem staje się agresywne w stosunku do swojego właściciela, natomiast ślinotok pojawia się dopiero w kolejnej fazie zakażenia.

- Jedynym skutecznym sposobem ochrony przed zakażeniem wścieklizną jest szczepienie zwierząt domowych, szczepienie zwierząt wolno żyjących oraz w przypadku pogryzienia przez takie zwierzę czy kontaktu ze zwierzęciem -  szczepienie człowieka - mówił na konferencji dr n.med. Przemysław Rzodkiewicz.

Źródło: gov.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi: Kot Pies