Swiatzwierzat.pl
Zwierzęta domowe

unsplash/Andrew S

Wojewoda wprowadza obowiązek szczepień zwierząt, dotyczy kotów

6 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Aktualna sytuacja epizootyczna związana z kolejnymi potwierdzonymi przypadkami wścieklizny na Mazowszu skłoniła tamtejszego wojewodę do wydania rozporządzenia dotyczącego obowiązkowego szczepienia kotów. Służby mundurowe mogą nakładać grzywny za niespełnienie obowiązku. Kto i kiedy powinien zabrać pupila na szczepienie?

Na terenie województwa mazowieckiego od początku minionego roku do tej pory lekarze weterynarii odnotowali aż 110 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących. Na zakażenie groźną chorobą narażone są przede wszystkim lisy, jenoty, sarny, nietoperze, ale także koty.

Wścieklizna na Mazowszu, wszystkie koty do obowiązkowych szczepień

W rozporządzeniu z dnia 31 grudnia 2021 roku wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł określił obszar zagrożony wścieklizną oraz nałożył obowiązek ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Do tej pory obowiązek podawania preparatu przeciwko wściekliźnie dotyczył jedynie psów. Nakaz obowiązuje od początku 2022 roku.

Zgodnie z wydanym rozporządzeniem, pierwsze szczepienie należy wykonać w ciągu miesiąca od ukończenia przez kota 3 miesiąca życia, następnie nie rzadziej niż co roku na obszarze zagrożonym. Brak szczepienia w tym terminie może skutkować nałożeniem przez służby mandatów karnych do 500 zł.

Para z wilczej nory

Leśniczy dostrzegł oddech wilka. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie 15 stopni mrozu

CZYTAJ DALEJ

Obszar zagrożony wścieklizną obejmuje w Warszawie dzielnice: Wawer, Wesołą, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ulicą Radzymińską), Rembertów, Pragę Południe i Wilanów. W powiecie mińskim: gminę Dębe Wielkie, gminę Halinów, gminę Mińsk Mazowiecki, gminę Siennica, gminę Stanisławów, gminę Latowicz, gminę Cegłów oraz miasta Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek. Powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński i miasto Radom.

Warto nadmienić, że jednocześnie nakazuje się m.in. trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu. Jak przekonują przedstawiciele Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE, obecna sytuacja udowadnia, że koty domowe powinny przebywać w mieszkaniach z zabezpieczonymi balkonami i oknami, bez możliwości opuszczania budynków.

Czy nadal musimy obawiać się wścieklizny?

Przypominamy, że wścieklizna jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, na którą nie ma leku i która w 100% przypadków kończy się zgonem chorego. Jest ostrą chorobą zakaźną ośrodkowego układu nerwowego, objawiającą się zapaleniem mózgu i rdzenia, prowadzącą do śmierci. Wirus przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia przez ugryzienie lub oślinienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych. Zwierzę, które zaraziło się chorobą zmienia swoje zachowanie i z czasem staje się agresywne w stosunku do swojego właściciela, natomiast ślinotok pojawia się dopiero w kolejnej fazie zakażenia.

- Jedynym skutecznym sposobem ochrony przed zakażeniem wścieklizną jest szczepienie zwierząt domowych, szczepienie zwierząt wolno żyjących oraz w przypadku pogryzienia przez takie zwierzę czy kontaktu ze zwierzęciem -  szczepienie człowieka - mówił na konferencji dr n.med. Przemysław Rzodkiewicz.

Źródło: gov.pl

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

ropucha

Pozostałe

Śmiertelnie niebezpieczny trend wśród turystów. Leśnicy biją na alarm

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzęta a przesądy. Czym możemy sprowadzić na siebie nieszczęście?

Czytaj więcej >
Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >