Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

unsplash/Little John

Orki zaatakowały, zatonął jacht u wybrzeży Portugalii. Biolodzy rozkładają ręce

9 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Pięć osób zostało uratowanych po tym, jak stado orek zatopiło łódź turystyczną u wybrzeży Portugalii. To kolejny poważny incydent z udziałem tych morskich ssaków z rodziny delfinowatych. Nikt nie wie, dlaczego orki to robią. Naukowcy przywołują różne hipotezy.

W ostatnim czasie nie tylko ataki rekinów wywołują strach, a zarazem ogromną ciekawość i sensację w mediach. Zaledwie kilka mil od wybrzeży Sines w Portugalii doszło do przerażającego incydentu z udziałem morskich stworzeń. Stado orek zaatakowało jacht, pięcioosobową załogę ratowali rybacy i służba ochrony przybrzeża.

Agresywne orki zaatakowały jacht. Maszyna poszła na dno

Do zdarzenia doszło 31 lipca tuż po północy. Z komunikatu portugalskich służb, cytowanego we wtorek przez telewizję RTP, wynika, że orki zaatakowały jacht znajdujący się 11 mil od wybrzeża. Ssaki zniszczyły ster, przez co maszyna zaczęła tonąć.

Pięcioosobowa załoga ewakuowała się z jachtu w szalupie ratunkowej i została zabrana przez statek rybacki zaalarmowany przez marynarkę wojenną. Na szczęście wszyscy na pokładzie uniknęli obrażeń.

Lokalne władze potwierdziły, że atakującymi były trzy młode orki. Zdaje się, że zwierzęta koncentrowały swoje ataki na sterach i kadłubach jachtu. Portugalska marynarka wojenna wydała zalecenia dla osób, które w momencie pływania jachtem zauważą zbliżające się orki:

- W przypadku zobaczenia tych ssaków wszystkim marynarzom zaleca się wyłączenie silnika, aby zahamować obroty i unieruchomić ster, tym samym odciągając orki od chęci interakcji z ruchomymi częściami statków - zakomunikowano.

Kocia łapka

Czym pachną kocie łapki? Wyjaśniamy, dlaczego mamy fioła na ich punkcie

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego orki atakują jachty?

RTP oszacowała, że od 2020 roku, czyli wraz z nastaniem pandemii COVID-19 wzrosła liczba ataków orek na jednostki pływające u brzegów Hiszpanii i Portugalii. Zgłoszenia tego typu notowane są co kilka tygodni.

Za sprawą orek atakujących jachty, popularny atlantycki szlak żeglugowy w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej prowadzący do wybrzeży Hiszpanii oraz Portugalii stał się swoistym trójkątem bermudzkim. Biolodzy dotychczas nie znaleźli przyczyny wzrostu przypadków agresywnych zachowań orek wobec jednostek pływających, jednak zauważyli, że ataki tych ssaków z rodziny delfinowatych na jednostki pływające dotyczyły głównie młodych osobników.

Zdaniem niektórych naukowców może to być forma zabawy lub treningu mającego wyćwiczyć w młodych osobnikach umiejętność polowania. Są też tacy, którzy upatrują się w atakach orek znamion zemsty bądź reakcją na stres wywołany dużym ruchem statków i tzw. hałasem antropogenicznym generowanym przez silniki, sonary i echosondy.

W sieci można odnaleźć wiele nagrań dokumentujących napaści orek na okręty. Poniższy film przedstawia relację z rejsu w okolicach Porto. Załoga kierowała się do Gibraltaru, jednak agresywne zwierzę przez blisko 2 godziny podążało za jachtem. Szczęśliwie tym razem maszyna nie została zatopiona.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią

Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata mogą wyglądać naprawdę niepozornie. Wręcz przeciwnie - mogą być małe, wyglądać uroczo bądź wcale nie uchodzić za drapieżniki. Przedstawiamy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. (Fot. SGreys, canva.com)

Zobacz galerię >

Takiego quizu jeszcze nie było. Jak dobrze znasz zwierzęta polskich gwiazd? Sprawdź!

Pytanie 1 z 8

Jakiej rasy jest Grey, pies należący do Małgorzaty Kożuchowskiej?

Źródło: rmf.fm, magazynwiatr.pl

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Ile żyje chomik? Naukowcy wskazali główne przyczyny śmierci gryzoni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Tarantula ukraińska dotarła do Polski. Czy trzeba się jej bać?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jak usunąć sierść zwierząt z ubrań podczas prania? Poznaj domowe sposoby

Czytaj więcej >
Meduza

Inne zwierzęta

Meduza jako zwierzę domowe. Ile żyje i jak się nią zajmować?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Zwierzęta - zapomniane ofiary Powstania Warszawskiego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Strzyżaki sarnie atakują. Czym grozi ugryzienie "latających kleszczy"?

Czytaj więcej >