Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Orka nie może pogodzić się z samotnością. Z rozpaczy uderza w ścianę
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 13.09.2021 02:00

Orka nie może pogodzić się z samotnością. Z rozpaczy uderza w ścianę

Orka
twitter/@walruswhisperer

Niedawno w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie wykonane w parku MarineLand w Kanadzie, przedstawiające majestatyczne zwierzę, którego gatunek balansuje na krawędzi wyginięcia. Mowa o orce o imieniu Kiska. Na filmie widać, że zwierzę uderza z całej siły w ścianę basenu. Co jest powodem samookaleczania się stworzenia?

Obiekt MarineLand w Niagara Falls jest morskim parkiem rozrywki, który pełni funkcję ogrodu zoologicznego oraz oceanarium. Jednym z najbardziej znanych podopiecznych parku jest 44-letnia orka Kiska, która od 4 roku życia przebywa w niewoli.

Orka próbuje zrobić sobie krzywdę

Historia uwięzionej orki jest znana aktywistom prozwierzecym z najdalszych części globu. Kiska, nazywana również najsmutniejszą orką na świecie, urodziła się u wybrzeży Islandii. W 1979 r. została schwytana i od tego czasu przebywa w niewoli. 

Dziś Kiska jest ostatnią orką przebywającą w MarineLand. Przez ostatnie dziesięciolecie pozostawała w izolacji od przedstawicieli swojego gatunku, gdyż pozostałe orki, w tym piątka jej potomstwa, zdążyły już odejść.

Przez cały ten czas władze parku nie poczyniły starań, aby zapewnić zwierzęciu towarzystwo. Zważając na fakt, iż orki to zwierzęta stadne, które żyją w grupach od pięciu do nawet czterdziestu osobników, samotność w ich przypadku jest wyjątkowo bolesna i sprzeczna z ich skomplikowaną strukturą społeczną.

Wbrew naturze

Phil Demers, będący jednym z kanadyjskich działaczy prozwierzęcych, od lat zwraca uwagę na niepokojące zachowanie zwierząt trzymanych w niewoli i walczy o przywrócenie im wolności. Tym razem działacz opublikował w sieci film, który potrafi przyprawić o łzy.

Na opublikowanym w sieci nagraniu widać, jak Kiska uderza głową i całym ciałem o ściany basenu. Robi to z olbrzymim impetem, co wskazuje na to, że jest to świadomy przejaw autoagresji skorelowany z negatywnych odczuciami lub myślami, takich jak depresja, lęk, napięcie, złość i samotność.

- Ten film został nagrany 4 września 2021 r. Aktywiści walczący z niewolą weszli do MarineLand i obserwowali Kiskę, ich ostatnią orkę, która ocalała. Uderzała głową o ścianę. Proszę oglądajcie i udostępniajcie. To okrucieństwo musi się skończyć - napisał na Twitterze Phil Demers.

Zdaniem Demersa oraz innych aktywistów przetrzymywanie orki w klaustrofobicznym zbiorniku wodnym pogłębia już i tak natężoną rozpacz po stracie potomstwa.

– Zachowanie, które tutaj widzimy jest wynikiem chronicznego stresu, spowodowanego samotnością i długimi latami życia w izolacji – komentuje Rob Lott, aktywista, który od lat jest gorącym orędownikiem sprawy uwolnienia orek. – Niestety, symptomy, które tutaj obserwujemy nie są rzadkością, występują także u innych orek, które przebywają niewoli. Z czego to wynika? To lata samotności, znudzenia, całkowitego braku stymulacji i towarzystwa manifestują się w ten sposób – wyjaśnia.

Ekspert podkreśla, że przewlekły stres, oraz lata osamotnienia, zniewolenia i nudy osłabiają jej układ odpornościowy, co w konsekwencji może prowadzić do wystąpienia chorób, a nawet śmierci.

Uwolnić orkę?

W świetle niedawnym wydarzeń środowiska prozwierzęce ponownie zażądały całkowitego zakazu trzymania orek w niewoli i nieustannie przekonują, że Kiska powinna zostać jak najszybciej uwolniona.

Przedstawiciele parku MarineLand w Niagara Falls wydają się pozostawać głusi na prośby aktywistów. Jak dotąd nie odnieśli się do głoszonego przez nich apelu, a także nie skomentowali budzącego niepokój i zmartwienie zachowania Kiski.

Zobacz nagranie:

Źródło: o2.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?