Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Orangutan opiekuje się osieroconymi tygryskami. Ich interakcje rozczulą każdego
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.03.2022 18:52

Orangutan opiekuje się osieroconymi tygryskami. Ich interakcje rozczulą każdego

Nowa rodzina
youtube/AnimalsMedia.com

Samiec orangutana z Myrtle Beach Safari w Południowej Karolinie stał się "zastępczym tatą" dla trzech osieroconych tygrysków. Najbliższy krewny człowieka chętnie opiekuje się młodymi, a jego ulubioną rozrywką jest karmienie ich butelką.

Powszechnie wiadomo, że mama w naturalny sposób opiekuje się noworodkami, karmiąc je i dostarczając im środki niezbędne do życia. Niestety przyroda bywa okrutna i nie wszystkim młode mają szansę wychować się pod czujnym okiem matki. Rodzeństwo tygrysków jest na to przykładem.

Orangutan zaadoptował tygryski

Trzy małe tygrysy straciły matkę, a w pobliżu nie było żadnej dorosłej samicy, która mogłaby się nimi zaopiekować. Na szczęście samiec orangutana z powodzeniem zastąpił im rodzicielkę.

Pracownicy rezerwatu dzikiej przyrody w Socastee opublikowali w sieci interesujące nagranie przedstawiające niezwykłą rodzinę. Zwierzęta należące do dwóch zupełnie różnych gatunków zapałały do siebie sympatią, co z kolei wzbudziło zachwyt wśród internautów.

Na filmie możemy obserwować, jak samiec orangutana opiekuje się młodymi - karmi je mlekiem przy pomocy butelki, głaska i przytula. Zachowuje się tak, jakby był ich biologicznym rodzicem.

Oczywiście tygryski w końcu dorosną i prawdopodobnie oddalą się od swojego przybranego rodzica, ale na krótkim nagraniu wciąż wydają się być jedną wielką, szczęśliwą, futrzaną rodziną.

Orangutan bliższy człowiekowi niż szympans?

Orangutan jest największym i najcięższym ssakiem prowadzącym nadrzewny tryb życia, których genom jest niemal identyczny z ludzkim. Z najnowszych badań genetycznych wynika, że zwierzęta te mogą być spokrewnione z ludźmi bliżej niż do tej pory uważano. Wszak sama nazwa orangutan pochodzi z języka malajskiego – Orang Hutan – i oznacza człowieka lasu.

Dwóch amerykańskich badaczy - Jeffrey H. Schwartz, profesor antropologii pracujący na Uniwersytecie w Pittsburghu, oraz John Grehan, dyrektor ds. naukowych w Muzeum Nauki w Buffalo przedstawiło teorię mówiącą o tym, iż gatunkiem bliższym człowiekowi od szympansa jest orangutan. Ich zdaniem o podobieństwie między homo sapiens a ssaków naczelnych nie powinna decydować wyłącznie genetyka, lecz anatomia, a dokładniej ujmując, liczba wspólnych cech. Badacze zidentyfikowali, iż ludzie dzielą z orangutanami łącznie 28 z 63 unikalnych cech wspólnych. W porównaniu z innymi zwierzętami wyniki wypadają blado - z gorylami mamy ich 7, a z szympansami zaledwie 2. 

Źródło: firstpost.com, naukawpolsce.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami