Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Ostrzeżenie przed "deszczem legwanów". Hibernujące zwierzęta tracą przyczepność
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.03.2022 18:54

Ostrzeżenie przed "deszczem legwanów". Hibernujące zwierzęta tracą przyczepność

Zdjęcie ilustracyjne
unsplash/Mason Jones

Tego naukowcy się nie spodziewali. Z powodu niskiej temperatury, na Florydzie z drzew zaczęły masowo spadać... legwany. Zwierzęta tracą przyczepność ze względu na niskie temperatury, dlatego amerykańskie władze wystosowały ostrzeżenie o zachowanie ostrożności. Ważące nawet 7,5 kg może nawet zabić. Pod koniec stycznia w amerykańskim stanie Floryda, położonym w subtropikalnym klimacie, temperatura pobiła rekord zimna i spadła do -4 stopni Celsjusza. Taki mróz nie był widziany od około 10 lat.

Deszcz legwanów na Florydzie

Konsekwencje nagłego spadku temperatury były natychmiastowe. Kiedy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza, zmiennocieplne gady przechodzą w stan uśpienia bądź drętwienia, a następnie tracą możliwość utrzymywania się na gałęziach, w konsekwencji czego spadają z drzew.

W mediach społecznościowych natychmiast pojawiły się zdjęcia przedstawiające legwany rozrzucone po trawnikach i ulicach. Chociaż wyglądają na martwe, w rzeczywistości ich funkcje życiowe pozostają niezmienne.

Warto jednak dodać, że długo utrzymujące się mrozy mogą być zabójcze dla tych stworzeń. Niektóre osobniki, zwłaszcza te mniejszych rozmiarów, mogą wyziębić się na śmierć. Z tego powodu eksperci radzą, aby w przypadku napotkania tych zwierząt, przenieść je w nasłonecznione miejsce. Na szczęście najnowsze prognozy wskazują na rychłe ocieplenie.

Ostrzeżenie przed spadającymi gadami

Narodowa Służba Pogodowa, odpowiednik naszego IMGW opublikowała ostrzeżenie przed spadającymi z drzew legwanami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Chociaż jego żartobliwa treść wywołuje uśmiech, zagrożenie w dalszym ciągu jest realne. Spadające gady mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla przechodniów i ich zwierząt.

Legwany zielone to zwierzęta blisko spokrewnione z agamami i kameleonami, które zostały sprowadzone na Florydę z Ameryki Środkowej i Południowej na statkach towarowych. Charakteryzują się dużą głową z szerokim pyskiem i okrągłymi nozdrzami. Mierzą średnio 1,5 metra długości, a masa ich ciała może osiągnąć nawet 7,5 kilograma. Z tego względu upadek na człowieka lub zwierzę, nie wspominając już o samochodach, może spowodować szkody.

Źródło: tvn24.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami