Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Opiekunka myślała, że kotek z wzdętym brzuszkiem jest chory. Prawda okazała się znacznie bardziej zaskakująca
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 03.12.2022 16:20

Opiekunka myślała, że kotek z wzdętym brzuszkiem jest chory. Prawda okazała się znacznie bardziej zaskakująca

kot
twitter/irenecappu

Opiekunka białego kota mocno martwiła się o stan zdrowia swojego pupila. Gołym okiem widać było, że zwierzak ma wyraźnie większy brzuszek, niż inne kocięta w jego wieku. Nie namyślając się dłużej, zabrała go do lekarza. Po konsultacji prawda okazała się znacznie bardziej zaskakująca.

Obawę o zdrowie zwierzaka zrozumieją tylko ludzie, którzy kiedykolwiek mieli pod opieką żywą istotę. Doskonałym przykładem takiego zachowania jest pewna kobieta, która gdy tylko zauważyła, że jej kot ma nienaturalnie duży brzuszek, udała się z nim na badanie do specjalisty. Choć trzeba przyznać, że takiej diagnozy zdecydowanie się nie spodziewała, historia z nieoczywistym zakończeniem obiegła media społecznościowe.

Myślała, że kotek z wzdętym brzuszkiem jest chory

Opiekunka małego, białego kota o imieniu Irene podzieliła się z internautami historią, jaka spotkała ją jakiś czas temu. Kiedy zauważyła, że brzuszek mruczka jest większy niż powinien, postanowiła niezwłocznie skonsultować to z lekarzem weterynarii. Obawiała się, że za niepokojącym wyglądem zwierzaka stoją pasożyty wewnętrzne, które bytują w przewodzie pokarmowym kota.

Stwierdzenie, jakie Irene usłyszała z ust weterynarza, wyraźnie ją zdziwiło. Po przeprowadzeniu podstawowych badań specjalista nabrał pewności, że kociak jest całkowicie zdrowy, ale za to zwyczajnie gruby. Wzdęty brzuszek okazał się objawem przekarmiania podopiecznego w bardzo młodym wieku, na co kobieta zareagowała rozbawieniem i ulgą.

Ta historia wyraźnie rozbawiła internautów, którzy w wyrazie współczucia zaczęli udostępniać zdjęcia grubiutkiego zwierzaka na swoich profilach. Na szczęście, jeśli tylko opiekunka wdroży odpowiednią dietę i ograniczy smakołyki, z kociątkiem powinno być wszystko w porządku i w mgnieniu oka zrzuci nadprogramowe gramy.

Otyłość u kotów to już nie jest temat do żartów

Statystyki wykazują, że prawie co drugi kot ma nadwagę, a fałdki tłuszczowe nie są powodem rozczulania, bowiem gruby kot nie jest kotem szczęśliwym. Tak jak w przypadku ludzi i innych gatunków zwierząt, nadwaga bądź otyłość u kotów może nieść ze sobą przykre konsekwencje, które odbijają się na jego zdrowiu. W konsekwencji u zwierzęcia mogą rozwinąć się problemy z sercem, wątrobą, a nawet cukrzyca. Choć na początku wystarczy zwalczać ją odpowiednim karmieniem, w późniejszej fazie niezbędna może okazać się pomoc specjalisty.

Nadwaga i otyłość częściej zagrażają kotom niewychodzącym, którym może brakować aktywności fizycznej, co w połączeniu z kalorycznym jedzeniem przynosi fatalne skutki. Największe ryzyko przekroczenia prawidłowej wagi ciała występuje po 7. roku życia u kocurów, jednak do jej pojawienia może przyczynić się również kastracja lub sterylizacja.

W każdym razie, jeśli u swojego mruczka zaobserwujesz niepokojący symptom, na przykład wzdęty brzuch czy niewyczuwalne żebra, lepiej skonsultuj się z weterynarzem, by upewnić się, co jest tego przyczyną. Specjalista pomoże ci rozwiać wszelkie wątpliwości, a w razie komplikacji doradzi, jak dalej postępować.

kot (1)
unsplash/svklimkin

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: worldofbuzz.com; josera.pl

Tagi: Kocięta Kot