Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Ogłoszono nową kwotę podatku od posiadania psa. Ile wynosi "opłata za przyjaciela"?
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:42

Ogłoszono nową kwotę podatku od posiadania psa. Ile wynosi "opłata za przyjaciela"?

podatek od psa
Photo by Karsten Winegeart on Unsplash

Jak wszyscy wiemy, w Polsce podatki nakłada się chętnie i często. Ostatnio podniesiono kwotę podatku od psa. O ile wzrosła i kto musi płacić za posiadanie czworonoga?

Podatek od psa obowiązuje w Polsce od 1991 r., choć nie każdy o tym wie. To dlatego, że opłata naliczana jest inaczej w różnych częściach kraju.

Kwotę wyznacza Ministerstwo, ale decyduje gmina

Podatek od psa ma służyć wsparciu budżetu gminnego. Prawodawca uznał, że skoro psy są w Polsce bardzo popularnymi pupilami, nałożenie za nie daniny istotnie podreperuje niejeden gminny budżet.

To właśnie gminy decydują o tym, czy wprowadzą u siebie podatek od psa i w jakiej konkretnie wysokości.

Maksymalną wysokość podatku od psa w danym roku ustala Ministerstwo Finansów. W 2022 r. kwota podatku od psa urośnie o 5 zł w stosunku do poprzedniego roku i wynosi obecnie 130,30 zł.

Gminy mogą jednak ustalić podatek na niższym poziomie lub w ogóle z niego zrezygnować. Dla przykładu, w Warszawie właściciele psów nie płacą podatku, w Krakowie opłata wynosi 36 zł, a w Pucku 77 zł.

Podatek od psa płaci się do końca kwietnia. Obowiązuje tylko jedna opłata rocznie. Jeśli pies trafił pod nasz dach już po końcu kwietnie, trzeba zgłosić ten fakt w urzędzie gminy w ciągu dwóch miesięcy, a wtedy zapłacimy tylko połowę rocznej stawki. Uczciwe rozwiązanie.

Grupy zwolnione z opłaty

Szereg osób zwolnionych jest z podatku od psa niezależnie od decyzji władz gminy. Opłat nie muszą uiszczać osoby niepełnosprawne, które mają tylko jednego psa, a zwłaszcza psa przewodnika, seniorzy posiadający jednego psa, samotne osoby powyżej 65. roku życia, dyplomaci i rolnicy, o ile ograniczą się do dwóch psów.

Gminy mogą też wprowadzać własne ulgi od podatku za psa. Na przykład w Krakowie nie płacą podatku ci, którzy zaadoptowali psa z miejskiego schroniska, a także właściciele psów wysterylizowanych i zaczipowanych.

Czy Ty musisz płacić podatek od psa? Najłatwiej sprawdzić to na stronie internetowej urzędu gminy, telefonicznie lub osobiście w dziale informacji dla podatników.

Źródło: Gazeta.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!