Swiatzwierzat.pl
podatek od psa

Photo by Karsten Winegeart on Unsplash

Ogłoszono nową kwotę podatku od posiadania psa. Ile wynosi "opłata za przyjaciela"?

14 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Jak wszyscy wiemy, w Polsce podatki nakłada się chętnie i często. Ostatnio podniesiono kwotę podatku od psa. O ile wzrosła i kto musi płacić za posiadanie czworonoga?

Podatek od psa obowiązuje w Polsce od 1991 r., choć nie każdy o tym wie. To dlatego, że opłata naliczana jest inaczej w różnych częściach kraju.

Roxy pomaga

Psiak cierpi na padaczkę, ma jednak przyjaciela, który wie, jak mu pomóc. Wszystko uchwyciła kamera

CZYTAJ DALEJ

Kwotę wyznacza Ministerstwo, ale decyduje gmina

Podatek od psa ma służyć wsparciu budżetu gminnego. Prawodawca uznał, że skoro psy są w Polsce bardzo popularnymi pupilami, nałożenie za nie daniny istotnie podreperuje niejeden gminny budżet.

To właśnie gminy decydują o tym, czy wprowadzą u siebie podatek od psa i w jakiej konkretnie wysokości.

Maksymalną wysokość podatku od psa w danym roku ustala Ministerstwo Finansów. W 2022 r. kwota podatku od psa urośnie o 5 zł w stosunku do poprzedniego roku i wynosi obecnie 130,30 zł.

Gminy mogą jednak ustalić podatek na niższym poziomie lub w ogóle z niego zrezygnować. Dla przykładu, w Warszawie właściciele psów nie płacą podatku, w Krakowie opłata wynosi 36 zł, a w Pucku 77 zł.

Podatek od psa płaci się do końca kwietnia. Obowiązuje tylko jedna opłata rocznie. Jeśli pies trafił pod nasz dach już po końcu kwietnie, trzeba zgłosić ten fakt w urzędzie gminy w ciągu dwóch miesięcy, a wtedy zapłacimy tylko połowę rocznej stawki. Uczciwe rozwiązanie.

Grupy zwolnione z opłaty

Szereg osób zwolnionych jest z podatku od psa niezależnie od decyzji władz gminy. Opłat nie muszą uiszczać osoby niepełnosprawne, które mają tylko jednego psa, a zwłaszcza psa przewodnika, seniorzy posiadający jednego psa, samotne osoby powyżej 65. roku życia, dyplomaci i rolnicy, o ile ograniczą się do dwóch psów.

Gminy mogą też wprowadzać własne ulgi od podatku za psa. Na przykład w Krakowie nie płacą podatku ci, którzy zaadoptowali psa z miejskiego schroniska, a także właściciele psów wysterylizowanych i zaczipowanych.

Czy Ty musisz płacić podatek od psa? Najłatwiej sprawdzić to na stronie internetowej urzędu gminy, telefonicznie lub osobiście w dziale informacji dla podatników.

Źródło: Gazeta.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Lekarz

Aktualności

Lekarze weterynarii ujawnili szokującą prawdę o swoim zawodzie. Co piąty z nich miewa myśli samobójcze

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie fala przemocy wobec kotów. Nawet domowe pupile nie są bezpieczne

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba skazanych za złe traktowanie zwierząt. Czy zaostrzenie kar rozwiąże problem?

Czytaj więcej >

Aktualności

Nie tylko ludzie cierpią na skutek powodzi. Nagrano niezwykłą akcję ratunkową psa

Czytaj więcej >

Aktualności

Dzieci poszły szukać bydła, czekał je przerażający los. Najstarsze miało ledwie 11 lat

Czytaj więcej >

Aktualności

Tragedia w Chrzanowie. Piesek zagryziony przez rottweilera, karą tylko mandat

Czytaj więcej >