Oczy kota nagle zaszły mgłą. Lekarze znaleźli przyczynę tajemniczej dolegliwości
6-letni rudy kocurek niespodziewanie zaczął chorować. Zwierzę cierpiało na bliżej nieokreśloną infekcję, której towarzyszyła gorączka. Właściciel ogromnie się zaniepokoił, gdy zobaczył, że jego oczy stają się matowe. W obawie, że mruczek straci wzrok, rozpoczął poszukiwanie najlepszego specjalisty. Lekarze znaleźli przyczynę tajemniczej dolegliwości. To cenna wskazówka dla opiekunów zwierząt, którzy robią zakupy w supermarketach.
Niejednoznaczne objawy choroby u kota
Właściciele kotów zwykle darzą swoje zwierzęta głęboką miłością i troską, traktując je jako pełnoprawnych członków rodziny. Kiedy ich podopieczni zaczynają wykazywać oznaki złego samopoczucia, odczuwają oni zaniepokojenie i starają się jak najszybciej znaleźć przyczynę problemu. Niestety, niektóre objawy chorób u mruczków mogą być na tyle subtelne i trudne do rozpoznania , że umykają nam w codziennym pędzie.
Zmiany w zachowaniu, takie jak apatia, mrużenie oczu czy drobne zmętnienia rogówki łatwo przeoczyć, co w rezultacie może skomplikować proces diagnozowania choroby i znacząco opóźnić leczenie. A czas ma tu ogromne znaczenie.
Trey Yates jest dumnym właścicielem 6-letniego rudego kocurka o imieniu Niles, który niespodziewanie zachorował. Mężczyzna zabrał go do weterynarza i otrzymał potrzebne leki, jednak udzielona pomoc nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Stan mruczka z dnia na dzień gwałtownie się pogorszył. Kiedy jego oczy zaszły mgłą, przerażony opiekun postanowił poszukać pomocy w specjalistycznej klinice. Takiej diagnozy się nie spodziewał .
Kot potrzebował pomocy. Diagnoza zaskoczyła właściciela
U Nilesa początkowo zdiagnozowano zapalenie oczu . Weterynarz dobrze znał kota i jego właściciela, dlatego w pierwszej kolejności przepisał sterydowe krople, które miały rozwiązać problem . Niestety następnego ranka stan mruczka uległ gwałtownemu pogorszeniu. Jego oczy stały się matowe, a Nilesa męczyła gorączka. Przestraszony opiekun wiedział, że musi szybko działać, aby uratować życie swojego pupila.
Jego oczy stały się bardzo matowe i szare, tak bardzo, że myślałem że oślepł - mówi na zamieszczonym w sieci nagraniu opiekun Nilesa.
Trey zabrał swojego kota do specjalistycznej kliniki, gdzie zwierzę przeszło serię badań. Lekarz weterynarii nie miał najmniejszych wątpliwości, że dolegliwości, które wystąpiły u kocura, nie miały nic wspólnego z uszkodzeniem nerwu wzrokowego — były wynikiem kłopotów z żołądkiem, a dokładniej następstwem niewłaściwej diety. Za mętność oczu mruczka w rzeczywistości odpowiadały złogi tłuszczu gromadzące się w narządzie wzroku.
Lipidowa dystrofia rogówki u kota
Diagnoza była następująca: Niles cierpi na lipidową dystrofię rogówki. Choroba ta polega na odkładaniu się pomiędzy warstwami rogówki cholesterolu, fosfolipidów oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Zazwyczaj jest wynikiem nieprawidłowej diety i zaburzeń metabolicznych. Na szczęście nie powoduje pogorszenia widzenia czy utraty wzroku. Co więcej, schorzenie występuje nie tylko u kotów, ale i niektórych ras psów, głównie cavalier king charles spaniel, beagle czy siberian husky.
Żeby wyeliminować problem, Trey będzie musiał zmienić nawyki żywieniowe swojego mruczka i przestrzegać ustalonej przez weterynarza ścisłej diety. Opiekun nie spodziewał się, że rozpieszczając kota wysokokalorycznymi przysmakami kupowanymi w supermarketach, doprowadzi do jego choroby. Dotychczas był pewien, że najgorsze, co mogą wywołać, to przybranie na wadze.
Dzięki odrobinie dodatkowej uwagi Niles będzie mógł odzyskać blask oczu i dalej prowadzić zdrowe życie u boku swojego kochającego człowieka.