Swiatzwierzat.pl
Kot

unsplash/Lina Angelov

O czym świadczy fioletowe zabarwienie języka u kota?

15 Września 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Wygląd języka potrafi nam powiedzieć więcej niż moglibyśmy przypuszczać. Przede wszystkim stanowi odzwierciedlenie kondycji całego organizmu. Fioletowy kolor języka u ludzi i zwierząt zazwyczaj może oznaczać poważną chorobę. O czymś zatem świadczy nietypowa barwa języka u kota?

Język jest narządem zmysłu, który pozwala nam nie tylko wydawać dźwięki, odróżniać i doceniać różnego rodzaju smaki, ale również wskazuje na toczące się w organizmie procesy chorobowe. Jak więc powinien wyglądać zdrowy język?

Pokaż język, a powiem Ci, czy jesteś zdrowy

Język zazwyczaj ma różowe zabarwienie i pokryty jest lekko błyszczącym śluzem. W przypadku kotów często porównywany jest do tarki czy drobnoziarnistego papieru ściernego.

To nie przypadek, że koci język jest szorstki. Spowodowane jest to tym, iż narząd ten wyposażony jest w twarde wypustki umożliwiające mu manipulowanie pokarmem oraz utrzymanie nienagannej higieny osobistej. Dzięki takiej budowie znacznie łatwiej zrywać mięso z kości, wyczyścić potargane futerko z kołtunów oraz zmyć z siebie "niekocie" zapachy.

Wygląd języka, a mówiąc precyzyjniej, kolor błon śluzowych może też wskazywać na rozmaite choroby lub niedobory w organizmie kota. Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny występowania fioletowego zabarwienia języka u kotów.

Gubałówka

Uwaga! Niedźwiedź grasuje w Zakopanem. „Od paru dni pojawia się przy posesjach”

CZYTAJ DALEJ

Zmiana koloru języka to nie przelewki

Brązowy lub fioletowy język oznacza niedobór witamin z grupy B12 i B2. Zabarwienie purpurowe, sinawe lub ciemnoszare może świadczyć o niedoborze odpowiedniej ilości tlenu lub zatkaniu dróg oddechowych. To również alarm sygnalizujący, że kot może cierpieć na astmę, FIP, czyli zakaźne zapalenie otrzewne czy obrzęk płuc.

Fioletowy odcień języka najczęściej jest też objawem chorób serca i spowodowanych nimi problemów z krążeniem. Kolor języka może również ulec zmianie w wyniku upadku z dużej wysokości czy pogryzienia przez psy.

Istnieje szansa, że fioletowe zabarwienie języka spowodowane jest wrodzonymi przebarwieniami bądź zmianami towarzyszącemu starzeniu. W tym przypadku pojedyncze fioletowe plamki na języku nie świadczą o problemach zdrowotnych.

Pamiętajmy, że prawidłowy kolor języka to jasnoróżowy, dlatego jeśli wygląd kociego narządu smaku odbiega od tego opisu i zauważamy niepokojące naloty czy zmianę zabarwienia, należy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem. Tego typu objawów nie należy bagatelizować!

Źródło: koty.pl

Przetestuj swoją wiedzę o gryzoniach!

Pytanie 1 z 8

Największym gatunkiem chomika jest...?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Czemu koty reagują tak dziwnie na głaskanie u nasady ogona?

Czytaj więcej >

Koty

Czym karmić kota, by uniknął niedoborów tauryny?

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty ugniatają łapkami? Poznaj wyjaśnienie fascynującego zachowania

Czytaj więcej >

Koty

Tu rządzą koty. Jakie zasady obowiązują w klubokawiarni Miau Grau?

Czytaj więcej >

Koty

Jak oduczyć kota wskakiwania na stoły i biurka?

Czytaj więcej >

Koty

WYWIAD: Jacek Balcerak i kot Parys zbierają pieniądze dla chorej Kingi

Czytaj więcej >