Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Nowy mieszkaniec wrocławskiego zoo. Zwą go smokiem z Komodo
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 22.09.2022 15:40

Nowy mieszkaniec wrocławskiego zoo. Zwą go smokiem z Komodo

Wrocławskie zoo
fot. Neo[EZN] / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22376166

W skrzydle wrocławskiego zoo można obejrzeć nowego egzotycznego mieszkańca, zwanego smokiem. Jest to jeden z najrzadszych gatunków hodowanych w ogrodach zoologicznych na całym świecie, a jego naturalnym środowiskiem są wyspy Archipelagu Sundajskiego, należące do Indonezji.

Wrocławski ogród zoologiczny udostępnił na swoim profilu na Facebooku zdjęcia nowego podopiecznego z najodleglejszych zakątków globu. W pawilonie Smoki Indonezji zamieszkało fascynujące stworzenie - jedna z największych współcześnie żyjących jaszczurek, która zamieszkuje Ziemię od ponad miliona lat.

We wrocławskim zoo zamieszkał smok

Przedstawicielem jadowitych i niezwykle groźnych gadów, o którym mowa, jest waran z Komodo o imieniu Cakar (czyt. Czakar), co znaczy „pazur”. Pierwsze osobniki można było oglądać w Polsce w Starym Zoo w Poznaniu, gdzie mieszkają od 2005 roku, zaś w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu od lipca 2014 roku.

Cakar trafił do Wrocławia z Pragi i ma niespełna 6 lat. Zdaniem jego opiekunów, nie brakuje mu temperamentu i wytrzymałości fizycznej. Na krótkim odcinku waran z Komodo może biec z szybkością do 20 km/h! Co rzadkie u kręgowców, stworzenia te mogą rozmnażać się bez udziału samca, czyli partenogenetycznie. 

Warany z Komodo nie mają wrogów naturalnych w łańcuchu pokarmowym, jedynym zagrożeniem dla młodych waranów są dorosłe osobniki. Żywią się większymi kręgowcami, głównie ptakami i ssakami kopytnymi. Potrafią upolować konia, świnię, jelenie, a nawet bawoła! Obserwują upatrzoną zdobycz z zasadzki i zakradają się do niej od tyłu. Większe ofiary starają się powalić przy użyciu potężnego ogona, którego siła uderzenia równa się sile ciężaru 2 ton. Jeden posiłek wystarcza im nawet na miesiąc.

Smoki z Komodo żyją kilkadziesiąt lat i mogą osiągnąć długość ponad 3 metrów i masę ponad 100 kg. Cakar w tej chwili mierzy 235 cm i waży niecałe 33 kg. Zdaniem ekspertów warany są też kanibalami. Odnotowano także kilka śmiertelnych ataków na ludzi. "Nasz "maluszek" jeszcze troszkę urośnie" - przyznają pracownicy wrocławskiego zoo z rozbawieniem.

- Dzień spędza głównie na obserwowaniu zwiedzających, a czasami wybiera się na kąpiel w basenie. Nasz waran będzie karmiony co cztery tygodnie. Jest do tego przyzwyczajony i taka dieta sprawdza się u niego najlepiej. Żywi się mięsem, a jednorazowo może dostać nawet półtuszę jagnięcą, którą zje w całości – mówi Weronika Skupin, cytowana przez portal wroclaw.pl.

Waran z Komodo - dlaczego jest ich tak mało?

Według Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych (IUCN) warany z Komodo są zagrożone wyginięciem. W naturze pozostało około 3,5 tys. osobników, a winę za kurczącą się populację tych zwierząt ponosi człowiek. Na warany polują kłusownicy celem stworzenia z nich amuletów. Wpływ na przyszłość gatunku ma także szkodliwa działalność człowieka na środowisko.

Warany występują endemicznie na pięciu wyspach w południowo-wschodniej Indonezji: Komodo, Rinca, Nusa Kode i Gili Motang, które są częścią Parku Narodowego Komodo, oraz Flores, piątej i największej wyspie z trzema rezerwatami przyrody.

Wrocławskie zoo finansuje i wspiera projekt badań w rezerwacie Wae Wuul na wyspie Flores położonej poza obrębem Parku Narodowego Komodo. Żyje tam jeszcze mało poznana i niezwykle cenna genetycznie populacja waranów z Komodo. Jej liczebność szacuje się na około 60 osobników. Dzięki temu projektowi rośnie wiedza na temat waranów, ale też całego cennego ekosystemu. W rezerwacie zmniejszyła się liczba kłusowników, prowadzone są akcje edukacyjne, pracownicy szkoleni są w nowych technikach badawczych.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Wrocławskie Zoo, wroclaw.pl