Swiatzwierzat.pl
Szczeniak

youtube/CutestBeaglePuppiesEver

Nowo narodzony szczeniaczek szczeka przed sen. Nic słodszego już dziś nie zobaczysz (WIDEO)

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Szczekanie jest częścią psiej natury. Nauka tej umiejętności przychodzi z wiekiem, a obserwowanie postępów malucha może przynieść wiele radości opiekunom. Trudno się nie zgodzić, że szczeniaki uczące się szczekania są jednym z najsłodszych istot na świecie - a do dopiero, gdy robią to przez sen!

Jak udowadniają liczne zapytania na forach tematycznych, nie każdy miłośnik czworonogów wie, na którym etapie rozwoju szczeniaka przypada okres nauki szczekania czy wycia. Często szczeniaki w nowym domu są cichutkie i niepewne, ale po pewnym czasie przełamują tremę i dają popis swoim talentom.

Malutki beagle próbuje szczekać

Film opublikowany na platformie Youtube potrafi sprawić, że serce nawet największego twardziela stopnieje. Przedstawia on nowo narodzonego szczeniaka rasy beagle, który przeżywa marzenia senne.

Na krótkim nagraniu widzimy, że malutki piesek leży na miękkim posłaniu i najwyraźniej wyobraża sobie ekscytującą przygodę. Szczeniak wydaje z siebie nieśmiałe poszczekiwanie. Być może marzy o gonitwie po lesie?

Całe szczęście właściciel postanawia nie przerywać maluchowi snu i obserwuje, jak ten bezwiednie wydaje z siebie słodkie odgłosy.

Garaż

Owczarek belgijski odnaleziony wewnątrz opuszczonego garażu. Cierpiał i wzywał pomocy

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego psy szczekają?

Z psem, podobnie jak z dzieckiem, w kwestiach nauki i rozwoju bywa różnie. Niektóre pupile chętnie werbalizują swoje potrzeby za pomocą donośnych dźwięków, inne zaś prawie w ogóle nie szczekają.

Niektórzy właściciele psów dziwią się, dlaczego ich podopieczni wciąż nieudolnie piszczą, podczas gdy zwierzaki w podobnym wieku już dawno opanowały szczekanie do perfekcji. Zanim jednak zaczniecie się martwić na zapas, warto zastanowić się nad istotą psiej komunikacji.  

Do najczęstszych przyczyn szczekania należą:

  • brak możliwości realizowania naturalnych instynktów,

  • niewłaściwe relacje z opiekunami,

  • nadpobudliwość,

  • nadmiar energii,

  • brak kontroli emocji albo obecność czegoś niepokojącego w najbliższym otoczeniu psa.

Wynika z tego, że pupil, który szczeka na inne psy i ludzi, robi to zazwyczaj wtedy, kiedy nie może porozumieć się w żaden inny sposób. Skłonność do szczekania może być wrodzoną predyspozycją rasy lub skutkiem błędnego postępowania z psem w szczenięctwie.

Oczywiście powodów może być znacznie więcej, jednak chcemy uspokoić wszystkich opiekunów "małomównych" psiaków. Macie duże szczęście, ponieważ nadmierne ujadanie może w końcu każdego doprowadzić do szewskiej pasji, a także skłonić mniej wyrozumiałych sąsiadów do zgłoszenia uciążliwego zachowania psa odpowiednim służbom. Co więcej, właściciele rozszczekanych czworonogów dużo częściej wymagają pomocy behawiorysty.

Dlatego jeśli Twój szczeniak nadal ma problemy z głośnym komunikowaniem swoich potrzeb, to lepiej nie denerwuj się na zapas i bacznie obserwuj jego zachowanie. Już wkrótce możesz mieć powyżej uszu jego szczekania!

Zobacz nagranie:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >