Swiatzwierzat.pl > Psy > Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 24.01.2023 16:58

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany
Tong Nguyen van

Już za kilka dni w życie wejdą nowe przepisy dotyczące psów i kotów przebywających w schroniskach. Minister rolnictwa i rozwoju wsi ogłosił, że właściciele placówek będą zobowiązani między innymi do powiększenia wybiegów i obligatoryjnego czipowania podopiecznych. Na tym zmiany się nie kończą.

Jeszcze przed końcem ubiegłego roku podczas zgromadzenia Polskiej Wsi przedstawiciele PiS ogłosili, że w życie wejdą nowe przepisy dotyczące psów i kotów. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że poprawie ma ulec system czipowania zwierząt, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Okazuje się, że konkretne zmiany będą dotyczyć również schronisk.

Prowadzących schroniska dla zwierząt czekają nowe obowiązki

20 stycznia br. przyjęto rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi dot. szczegółowych wymagań weterynaryjnych w prowadzeniu schroniska dla zwierząt. Już wiadomo, że obowiązywać zacznie ono 27 stycznia 2023 roku. Rozporządzenie zawierało jednak długie, dwunastomiesięczne vacatio legis, czyli określony w przepisach prawa okres między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie. Wszystko dlatego, że zmiany w prowadzeniu placówek są na tyle rozległe, że schroniska będą potrzebowały czasu, aby wprowadzić je w życie.

Przepisy, które zaczną obowiązywać we wszystkich placówkach na terenie Polski, dotyczą głównie wymagań weterynaryjnych. Takim oto sposobem przytuliska dla bezdomnych zwierząt będą zobowiązane do znakowania przyjmowanych zwierząt i sporządzania na ich temat informacji.

- W schronisku zapewnia się, że psy i koty przyjęte do schroniska niemające oznakowania zostaną oznakowane transponderem, zgodnym z normą ISO 11784 "Radiowa identyfikacja zwierząt – Struktura kodowa" i wykorzystującym technologię HDX lub FDX-B oraz umożliwiającym odczytanie danych przez czytnik zgodny z normą ISO 11785 "Charakterystyka protokołu transmisji" - czytamy w rozporządzeniu.

Co za tym idzie, każde zwierzę musi mieć wszczepiony czip nie później niż 7 dni po zakończeniu kwarantanny. Wyjątkiem może być poważny stan zdrowotny, w jakim się znajduje, potwierdzony przez lekarza weterynarii. Następnie placówki będą zobowiązane wprowadzać wszystkie kluczowe informacje do baz danych zwierząt towarzyszących.

pies w schronisku
pixabay/Alexas_Fotos

Obowiązkowe czipowanie to nie koniec zmian

Kolejnym ważnym punktem rozporządzenia jest prowadzenie elektronicznego wykazu zwierząt. Ma on obejmować gatunek, wagę, wiek, płeć, informację o kastracji oraz czipie podopiecznego. Ponadto schroniska będą w obowiązku prowadzić ewidencję wyprowadzania psów na spacery i osób, którym przekazują zwierzęta.

Istotna zmiana dotyczy także wybiegów. Od przyszłego roku mają one liczyć co najmniej 100 metrów kwadratowych, być pokryte trawą oraz zawierać przedmioty absorbujące uwagę zwierząt i umożliwiające ich socjalizację. Natomiast w kojcach maksymalnie będzie mogło przebywać 6 psów. W nich ma również znajdować się odpowiednich rozmiarów buda zaimpregnowana preparatem nietoksycznym dla zwierząt. W placówkach, gdzie będzie przebywać więcej niż 35 psów, ich spacery muszą odbywać się co najmniej dwa razy w tygodniu.

Natomiast w przypadku pomieszczeń, w których przebywają koty, placówka będzie zobowiązana zapewnić im przedmioty odpowiednie do ścierania pazurów, wspinania oraz kuwety i legowiska. Powierzchnia przypadająca na jednego osobnika nie może być mniejsza niż 1,5 metra kwadratowego.

kot w schronisku
pixabay/Daga_Roszkowska

Dodatkowo schroniska muszą zapewnić odizolowane pomieszczenie dla zwierząt, u których podejrzewa się choroby zakaźne oraz przeznaczone dla wykazujących agresję suk ze szczeniętami.

Schroniska powstałe po ogłoszeniu rozporządzenia powinny być zlokalizowane co najmniej 150 metrów od obiektów mieszkalnych, użyteczności publicznej, rzeźni, azylów dla zwierząt, ośrodków rehabilitacyjnych oraz ogrodów zoologicznych. Punkt ten jednak nie obowiązuje placówek utworzonych wcześniej.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: natemat.pl; kobieceinspiracje.pl

Tagi: Polska Pies Kot