Swiatzwierzat.pl
Kaczyński

Piotr Molecki/East News

Zwierzęta oczkiem w głowie PiS? Zapowiedziano przepisy dot. obowiązkowego czipowania psów

11 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Podczas zgromadzenia Polskiej Wsi przedstawiciele partii Prawo i Sprawiedliwość zapowiedzieli ważne zmiany w rolnictwie i nie tylko. Rząd zamierza wprowadzić obowiązek czipowania wszystkich psów w kraju. Przepisy mają wejść w życie już w najbliższych miesiącach. Kto zapłaci za znakowanie zwierząt właścicielskich?

Czy przełomowe przepisy dot. obowiązkowego czipowania psów świadczą o tym, że zwierzęta są oczkiem w głowie polityków Prawa i Sprawiedliwości? Sprawa okazuje się nieco bardziej skomplikowana.

Zapowiedziano przepisy dot. obowiązkowego czipowania psów

Podczas niedzielnej konwencji Jarosław Kaczyński podkreślał, że Prawo i Sprawiedliwość jest reprezentantem polskiej wsi. Prezes i wicepremier oraz minister rolnictwa Henryk Kowlaczyk ogłosili w Przysusze nowe propozycje dla polskich rolników, a także wszystkich właścicieli zwierząt.

W swojej przemowie wicepremier Henryk Kowalczyk zapowiedział, że zdaniem Prawa i Sprawiedliwości nadszedł najwyższy czas, aby zadbać o zwierzęta, także na obszarach wiejskich. W związku z tym w głowach polityków zrodził się plan, aby wprowadzić obowiązek czipowania wszystkich psów w kraju.

Zdaniem członków rządzącej partii takie przepisy przyczynią się do większej odpowiedzialności właścicieli czworonogów. O planie współpracy z samorządami polityk, który został podniesiony przy okazji tzw. Piątki dla zwierząt, zwanej też Piątką Kaczyńskiego, poinformował podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi w niedzielę 11 grudnia w Przysusze.

– Chcemy wprowadzić ustawę o obowiązku czipowania psów, tak żeby każdy był odpowiedzialny za to zwierzę, którym się opiekuje, a nie tylko jak jest mu miłe i wygodne. Mam nadzieję, że we współpracy z samorządami, bo one najlepiej wiedzą, jaki jest z tym problem, tego dokonamy – powiedział minister.

ukryty kot

Gdzie ukrył się kot? Świąteczny test na spostrzegawczość pokonał już niejednego

CZYTAJ DALEJ

Problem bezdomności psów doskwiera szczególnie wsiom

Politycy zauważyli, że problem bezdomności doskwiera zwłaszcza obszarom wiejskim. To tam najczęściej nieodpowiedzialni opiekunowie decydują się na porzucenie niechcianych czworonogów, przyczyniając się do pogłębienia problemu bezdomności zwierząt.

Z zapowiedzi PiS padło również stwierdzenie, że władza ma zamiar odejść od odbierania zwierząt właścicielom przez różne inspekcje pod pretekstem złego traktowania lub złego stanu. Takie uprawnienia będą miały mieć jedynie inspekcje państwowe, tj. Inspekcja Weterynaryjna.

- Wiem, że takie odebranie zwierząt wiąże się potem z narzuceniem opłat, np. kilkudziesięciu tysięcy złotych, co nie ma nic porównywalnego z wartością tych zwierząt. Skończymy z tym, tylko i wyłącznie weterynaria będzie miała takie uprawnieniapodsumował.

Obowiązkowe czipowanie psów

Plany mówiące o obowiązku czipowania psów zakładają, że każdy właściciel jest zobowiązany do oznakowania swojego podopiecznego w terminie 30 dni od ukończenia przez zwierzę trzeciego miesiąca życia. Dzięki temu wykaz psów trafi do rejestru, gdzie nadzór będzie pełnić nad nim Krajowa Rada lekarsko-Weterynaryjna.

Dostęp do spisu psów mieliby mieć funkcjonariusze policji, samorząd gminny, straż gminna i Inspekcja Weterynaryjna. Zaczipowanie pozwoli m.in. ułatwić proces poszukiwania właściciela, gdyby czworonóg się zagubił. 

Podczas czipowania lekarz wykonujący procedurę miałby pobierać od właściciela zwierzaka opłatę oraz wydawać mu odpowiednie zaświadczenie. W przypadku zmiany posiadacza psa – za dokonanie aktualizacji danych opłatą zostanie obarczony nowy właściciel. 

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Allyson Beaucourt

Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? Nie tylko niedźwiedź i jeż wskakują do śpiulkolotu

Jak zwierzęta spędzają zimę? Niektóre z nich udają się na bardzo długą drzemkę w okresie jesienno-zimowym. Hibernacja ssaków, potocznie nazywana snem zimowym, w rzeczywistości nie jest snem, ale stanem odrętwienia. To stan, który pomaga im przetrwać najzimniejsze miesiące w roku, które wiążą się także z brakiem pożywienia. Wtedy potrzeby takie jak głód, czy fizjologia zanikają, temperatura ciała spada oraz spowalnia się akcja serca, przemiana materii i praca mózgu. Przekonaj się zatem, które zwierzęta zapadają w sen zimowy!

Zobacz galerię >

źródło: dorzeczy.pl; fakt.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Nie żyje suczka, którą wcześniej "zakopano żywcem". Lekarze pozwolili jej odejść

Czytaj więcej >

Psy

Jak podać psu tabletkę? 5 sposobów, które powinien znać każdy psiarz

Czytaj więcej >

Psy

Rodzina niepokoi się guzem na brzuchu 13-letniej suczki. Ale to nie jedyne zmartwienie

Czytaj więcej >

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >