Swiatzwierzat.pl Psy Norwegia wprowadza zakaz hodowli dwóch popularnych ras psów
unsplash/Austin Kirk

Norwegia wprowadza zakaz hodowli dwóch popularnych ras psów

5 lutego 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

W Norwegii zapadł historyczny werdykt dotyczący hodowli zwierząt domowych. Sąd Okręgowy w Oslo uznał, że hodowla dwóch popularnych obecnie ras psów narusza ustawę o dobrostanie zwierząt, ponieważ przyczynia się do ich problemów zdrowotnych. O jakie czworonogi konkretnie chodzi?

Jak podaje "NaTemat", w 2018 roku Fundacja Animal Protection Norway wniosła pozew przeciwko Norweskiemu Związkowi Kynologicznego (NKK), Norweskiemu Klubowi Cavalier, Norweskiemu Klubowi Buldoga oraz sześciu hodowcom psów ras buldog angielski i Cavalier King Charles Spaniel. Po blisko 4 latach batalii sądowej Sąd Okręgowy w Oslo wydał historyczny werdykt na korzyść obrońców zwierząt.

Norwegia zakazuje hodowli dwóch ras psów

Przedstawiciele obrońców zwierząt argumentowali, iż hodowla selektywna dwóch popularnych ras jest nieetyczna, gdyż może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych psów, a żadne z żyjących obecnie w Norwegii takich zwierząt nie może być uznane za całkowicie zdrowe .

Co więcej, zdaniem organizacji na rzecz ochrony zwierząt w Norwegii, Dyrebeskyttelsen Norge przebieg części chorób jest dla czworonogów bardzo bolesny, a działania hodowców na rzecz poprawy sytuacji niewystarczające. Poruszano m.in. kontrowersyjną kwestię chowu wsobnego.

Pod koniec stycznia 2022 roku Sąd Okręgowy w Oslo przychylił się do wniosku o zakaz hodowli i orzekł, iż rozmnażanie buldogów angielskich i cavalier king charles spanieli narusza art. 25 ustawy o dobrostanie zwierząt, mówiący m.in. o tym, że nie można dopuszczać do modyfikacji genetycznych, które wpływają negatywnie na psychiczne i fizyczne funkcje zwierząt.

- Problemy zdrowotne buldoga spowodowane przez człowieka są znane od początku XX wieku. Od kilkudziesięciu lat chore psy były hodowane z naruszeniem norweskiego prawa. Ten werdykt jest spóźniony o wiele lat – podkreślił Åshild Roaldset, dyrektor generalny Animal Protection Norway.

Jest "furtka" w prawie

Warto zaznaczyć, że wyrok, który zapadł w Norwegii, nie oznacza całkowitego zakazu hodowli dwóch wymienionych ras. Buldogi angielskie oraz Cavalier King Charles Spaniele wciąż można rozmnażać, ale tylko w ściśle określonych i ograniczonych ramach prawnych. - Naukowo uzasadnione krzyżowanie może być dobrą alternatywą – stwierdzono w wyroku.  Tom Øystein Martinsen, przewodniczący Norweskiego Związku Kynologicznego, twierdzi, że nowe przepisy dotyczące tych ras mogą przynieść katastrofalne konsekwencje. Istnieje bowiem realna obawa, że zwierzęta te będą sprowadzane z zagranicy lub nadal będą rozmnażane, tylko że nielegalnie, bez żadnej kontroli.

Jakie dolegliwości doskwierają buldogom i cavalierom?

Przypomnijmy, że buldogi angielskie oraz cavalier king charles spaniele uznawane są za tzw. rasy brachycefaliczne, czyli wyróżniające się specyficzną budową czaszki. Brachycefalia objawia się krótkim, spłaszczonym pyskiem z charakterystycznie wyglądającym nosem, powiększonymi oczami i krótkim czołem. Uroczy wyraz psich pyska w większości przypadków okupiony jest ich cierpieniem. Buldogi angielskie są obciążone ponad 40 chorobami genetycznymi i często cierpią ma "BOAS", co oznacza brachycefaliczny zespół obturacyjny dróg oddechowych. Jest to bardzo niebezpieczna jednostka chorobowa występująca wśród psów, objawiająca się przewlekłą dusznością, i niemożliwością prawidłowego pobrania powietrze przez zwierzę, co powoduje liczne problemy oddechowe, trawienne i kardiologiczne. Oprócz tego, są szczególnie narażone na otyłość i dysplazję stawów biodrowych.

Jeśli chodzi o pieski, które zdobyły popularność głównie za sprawą wystąpienia animowanym filmie "Zakochany Kundel", sytuacja przedstawia się równie niepokojąco. Począwszy od 2000 roku, liczba rozpoznań jednostek chorobowych u przedstawicieli cavalier king charles spaniel zwiększyła się drastycznie.

U zwierząt tych doszło do szczególnej mutacji, objawiającej się wzmożonym występowaniem Niedomykalności Zastawki Dwudzielnej Serca („Mitral Valve Disease” - w skrócie MVD) i jest najczęstszą przyczyną ich przedwczesnych zgonów . Oprócz wad serca, zwierzęta te są najbardziej podatne choroby okulistyczne, wywołujące bolesne migreny.

Źródło: natemat.pl, klinikadlazwierzat.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy