Swiatzwierzat.pl
nietoperz

pixabay.com/DanaTentis

Znalazła nietoperza na klatce schodowej. Nie wiedziała co robić, dobrzy ludzie pomogli ratować zwierzę

3 Lutego 2021

Autor tekstu:

Zuza Siwek

Udostępnij:

Pewna kobieta z Końskich znalazła na klatce schodowej nietoperza. Nie wiedząc, co robić, szybko zwróciła się o pomoc do specjalistki. Nie chciała, by zwierzęciu stała się krzywda, na szczęście pomocni ludzie stanęli na wysokości zadania.

O sytuacji napisała kielecka Gazeta Wyborcza. Kobieta, która znalazła na klatce nietoperza zgłosiła się do specjalistki zajmującej się ochroną zwierząt. Ta przekazała informację z prośbą o pomoc na Facebooku, który szybko zdobył popularność. Dzięki temu mogła realnie pomóc zwierzęciu, które znalazło się w nietypowym położeniu.

Uratowała nietoperza

Nietoperze, choć z natury raczej łagodne, w ludziach budzą dość nieprzyjemne skojarzenia. Nasza kultura często posługuje się ich wizerunkiem w kontekście horroru, grozy i mroku - w rzeczywistości jednak nie powinniśmy się martwić, że nas zaatakują.

Kiedy więc mieszkanka Końskich napotkała na swojej drodze osowiałego nietoperza, nie wiedziała, co robić. Chciała pomóc zwierzęciu, jednak bała się go dotknąć.

- Zadzwoniła do mnie jedna z mieszkanek Końskich, że na klatce schodowej znalazła nietoperza i nie bardzo wie, co z nim zrobić. Bała się, że ktoś weźmie szczotkę i zrobi mu krzywdę - opowiedziała Gazecie Wyborczej Karina Daniszewska-Sroka, doświadczona pasjonatka i obrończyni zwierząt.

Daniszewska-Sroka postanowiła wyjaśnić kobiecie krok, po kroku jak postąpić w takim wypadku. To cenne rady, które powinniśmy zapamiętać - być może sami kiedyś znajdziemy się w sytuacji, która będzie wymagała takiej wiedzy!

Poinstruowała więc dzwoniącą, by przede wszystkim się nie bała - nietoperze nie atakują ludzi, chyba że złapiemy je gołymi rękami, gdy te sobie tego nie życzą - a następnie ostrożnie włożyła nietoperza do pudełka i przykryła szmatką tak, by miał zapewniony dostęp powietrza. Wtedy można było go już przekazać w ręce specjalisty.

 - To był mroczek posrebrzany, był osowiały, bałam się, że coś mu jest, na szczęście znalazłam w Kielcach lekarkę weterynarii, która zgodziła się nim zająć - relacjonuje Karina Daniszewska-Sroka Wyborczej.

Jak pomóc nietoperzowi?

Niestety, sama nie mogła zawieźć nietoperza do lekarki z powodów zdrowotnych, jednak poprosiła o pomoc na Facebooku. Dzięki licznym udostępnieniom, szybko znalazły się pomocne osoby, które były gotowe przekazać zwierzę w ręce specjalistki z Kielc!

Karolina Siedlecka-Kowalczewska, wspomniana lekarka, przekazała, ze nietoperz ma się już dobrze. W rozmowie z Gazetą Wyborczą przyznaje, że ciężko jest powiedzieć, jak zwierzę znalazło się na klatce schodowej. 

Nietoperze zimą śpią, lekarka przypuszcza więc, że być może zwierzę się czegoś wystraszyło i znalazło się w nietypowym dla siebie miejscu. Jeśli więc trafimy na nietoperza gdzieś na swojej drodze, przede wszystkim - nie bójmy się go.

Te zwierzaki tylko wyglądają strasznie, jednak nie są niebezpieczne. By pomóc jakiemukolwiek zwierzęciu warto zadzwonić do pobliskiego gabinetu weterynarii, straży miejskiej, na policję lub poprosić o pomoc w sieci - z pewnością znajdzie się wówczas ktoś, kto nas pokieruje.

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

źródło: kielce.wyborcza.pl

Podobne artykuły

niedźwiedź w Sapporo

Inne zwierzęta

Blady strach padł na Sapporo, gdy dziki niedźwiedź grasował po ulicach. Są ranni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Turyści rozjuszyli hipopotama. Nagranie z pościgu sprawia, że włos jeży się na głowie

Czytaj więcej >
koń i skater

Inne zwierzęta

Śmiały skater próbował wykonać trik na deskorolce kosztem konia, gorzko tego pożałował

Czytaj więcej >
Worki

Inne zwierzęta

Nietypowy przemyt. Przewoził 14 kg pijawek z Ukrainy

Czytaj więcej >
Paw

Inne zwierzęta

Paw siedział na parapecie w centrum Warszawy. Na miejscu interweniowały służby

Czytaj więcej >
Mały bóbr

Inne zwierzęta

Boberek pilnie potrzebuje pomocy. Został bez mamy, teraz jego życie zależy od człowieka

Czytaj więcej >