Swiatzwierzat.pl
Panda An An

香港海洋公園 Ocean Park Hong Kong

"Dziękujemy, An An". Nie żyje najstarsza panda wielka na świecie, wiek robi wrażenie

22 Lipca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Odszedł An An, najstarszy samiec pandy wielkiej pod opieką człowieka. Zwierzę przestało jeść, a stan jego zdrowia uległ drastycznemu pogorszeniu, co wiązało się z koniecznością przeprowadzenia eutanazji.

Tysiące osób przesyła kondolencje po tym, jak pracownicy zoo w Hong Kongu poddali eutanazji jednego z najdłużej żyjących podopiecznych. Rekordzista, o którym mowa, to panda wielka o imieniu An An. Jego imię w tłumaczeniu na język polski oznacza "pokój".

Zmarł najstarszy na świecie samiec pandy wielkiej

Władze Ocean Park w Hongkongu wydały oświadczenie, z którego wynika, że w miniony czwartek panda, nazwana An An, została uśpiona, aby zapobiec jej dalszemu cierpieniu. Panda jadła coraz mniej, a ostatnio przyjmowała jedynie wodę. Gdyby nie pogłębiająca się choroba, 4 sierpnia obchodziłaby 36 urodziny.

An An urodził się na wolności w południowo-zachodniej chińskiej prowincji Syczuan w 1986 roku, a trzynaście lat później został przekazany przez rząd Chin kontynentalnych pod opiekę władzom Hong Kongu. Samiec został umieszczony w popularnym parku dla zwierząt wraz z Jia Jia, samicą uważaną za najstarszą na świecie pandę wielką, zanim zmarła w 2016 roku w wieku 38 lat.

Kadr z filmu

Kobieta udawała, że jeździ na wielorybie. Holenderska policja wszczęła postępowanie

CZYTAJ DALEJ

Gdyby panda była człowiekiem, miałaby ponad 100 lat

Samiec dożył pięknego wieku 35 lat, co dla pandy jest naprawdę imponującym osiągnięciem! Po przeliczeniu daje nam to około 105 ludzkich lat. Warto zaznaczyć, że według ekologów z World Wide Fund for Nature (WWF) pandy, które żyją na wolności, dożywają jedynie 15-20 lat. Osobniki żyjące w niewoli mogą jednak żyć znacznie dłużej. 

Pracownicy hongkońskiego ogrodu zoologicznego wyrazili wdzięczność za możliwość opieki nad Jia Jia i An An, ponieważ pomogło to Ocean Park stać się strefą ochrony tego gatunku.

- An An jest niezastąpionym członkiem naszej rodziny i rozwijał się razem z Parkiem. Zbudował również silną więź przyjaźni zarówno z mieszkańcami, jak i turystami - ogłoszono.

Chiny spędziły pół wieku, próbując zwiększyć populację zwierząt, uważanych za skarb narodowy. W tym celu utworzono rozległe rezerwaty w kilku pasmach górskich, by uratować pandy przed wyginięciem. Wysiłek się opłacił, gdyż w 2021 roku uznano, że panda wielka już nie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, choć nadal znajduje się pod ścisłą ochroną.

Co więcej, Chińczycy wysoko sobie cenią wypożyczanie niedźwiedzi ogrodom zoologicznym w innych krajach. Jest to swoisty sposób na zawieranie przyjaźni politycznych.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią

Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata mogą wyglądać naprawdę niepozornie. Wręcz przeciwnie - mogą być małe, wyglądać uroczo bądź wcale nie uchodzić za drapieżniki. Przedstawiamy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. (Fot. SGreys, canva.com)

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: 香港海洋公園 Ocean Park Hong Kong, CNN

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

7 mitów dotyczących koni i koniarzy, w które wciąż wierzymy

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Aktywiści powiedzieli "nie" wyścigom konnym. Nadchodzi fala protestów?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Co skraca życie zwierzaków? 7 najczęściej popełnianych błędów

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rozpoczęło się rykowisko jeleni. Jak podejrzeć walkę samców?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jeże masowo giną pod kołami samochodów. Czy można temu zapobiec?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Co sprawia, że zwierzęta popełniają samobójstwo? Poznaj odpowiedź

Czytaj więcej >