Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > "Dziękujemy, An An". Nie żyje najstarsza panda wielka na świecie, wiek robi wrażenie
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 22.07.2022 10:45

"Dziękujemy, An An". Nie żyje najstarsza panda wielka na świecie, wiek robi wrażenie

Panda An An
香港海洋公園 Ocean Park Hong Kong

Odszedł An An, najstarszy samiec pandy wielkiej pod opieką człowieka. Zwierzę przestało jeść, a stan jego zdrowia uległ drastycznemu pogorszeniu, co wiązało się z koniecznością przeprowadzenia eutanazji.

Tysiące osób przesyła kondolencje po tym, jak pracownicy zoo w Hong Kongu poddali eutanazji jednego z najdłużej żyjących podopiecznych. Rekordzista, o którym mowa, to panda wielka o imieniu An An. Jego imię w tłumaczeniu na język polski oznacza "pokój".

Zmarł najstarszy na świecie samiec pandy wielkiej

Władze Ocean Park w Hongkongu wydały oświadczenie, z którego wynika, że w miniony czwartek panda, nazwana An An, została uśpiona, aby zapobiec jej dalszemu cierpieniu. Panda jadła coraz mniej, a ostatnio przyjmowała jedynie wodę. Gdyby nie pogłębiająca się choroba, 4 sierpnia obchodziłaby 36 urodziny.

An An urodził się na wolności w południowo-zachodniej chińskiej prowincji Syczuan w 1986 roku, a trzynaście lat później został przekazany przez rząd Chin kontynentalnych pod opiekę władzom Hong Kongu. Samiec został umieszczony w popularnym parku dla zwierząt wraz z Jia Jia, samicą uważaną za najstarszą na świecie pandę wielką, zanim zmarła w 2016 roku w wieku 38 lat.

Gdyby panda była człowiekiem, miałaby ponad 100 lat

Samiec dożył pięknego wieku 35 lat, co dla pandy jest naprawdę imponującym osiągnięciem! Po przeliczeniu daje nam to około 105 ludzkich lat. Warto zaznaczyć, że według ekologów z World Wide Fund for Nature (WWF) pandy, które żyją na wolności, dożywają jedynie 15-20 lat. Osobniki żyjące w niewoli mogą jednak żyć znacznie dłużej. 

Pracownicy hongkońskiego ogrodu zoologicznego wyrazili wdzięczność za możliwość opieki nad Jia Jia i An An, ponieważ pomogło to Ocean Park stać się strefą ochrony tego gatunku.

- An An jest niezastąpionym członkiem naszej rodziny i rozwijał się razem z Parkiem. Zbudował również silną więź przyjaźni zarówno z mieszkańcami, jak i turystami - ogłoszono.

Chiny spędziły pół wieku, próbując zwiększyć populację zwierząt, uważanych za skarb narodowy. W tym celu utworzono rozległe rezerwaty w kilku pasmach górskich, by uratować pandy przed wyginięciem. Wysiłek się opłacił, gdyż w 2021 roku uznano, że panda wielka już nie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, choć nadal znajduje się pod ścisłą ochroną.

Co więcej, Chińczycy wysoko sobie cenią wypożyczanie niedźwiedzi ogrodom zoologicznym w innych krajach. Jest to swoisty sposób na zawieranie przyjaźni politycznych.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: 香港海洋公園 Ocean Park Hong Kong, CNN