Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Nie żyje legendarny Magawa - szczur, który uratował niezliczone istnienia ludzkie
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 12.01.2022 01:00

Nie żyje legendarny Magawa - szczur, który uratował niezliczone istnienia ludzkie

Magawa
twitter/Guinness World Records

Organizacja charytatywna APOPO poinformowała, że nie żyje Magawa - bohater wyczuwający miny lądowe. Gigantyczny szczur dożył ośmiu lat. Wcześniej został nagrodzony medalem - najwyższym brytyjskim odznaczeniem cywilnym za bohaterstwo i poświęcenie się obowiązkom.

Jeden z najbardziej znanych gryzoni na świecie odszedł. Wielkoszczur o imieniu Magawa, który przyszedł na świat na tanzańskim uniwersytecie i przez większość życia pomagał rozminowywać tereny Kambodży, zasnął na wieczność w miniony weekend.

Nie żyje legendarny szczur-saper

Magawa nie był zwykłym zwierzęciem uważanym powszechnie za szkodnika, lecz specjalnie wyszkolonym szczurzym saperem działającym na terenie Kambodży, jednego z najbardziej zaminowanych państw na śmiecie. W kraju tym olbrzymie szczury służą za żywe detektory bomb i są wykorzystywane są do wykrywania min lądowych.

W ciągu swojej pięcioletniej kariery Magawa oczyścił około 141 tys. metrów kwadratowych i wywęszył ponad 100 min przeciwpiechotnych i innych niewybuchów. Ostrzegał opiekunów o niebezpieczeństwie, tym samym ratując setki ludzkich istnień.

Warto nadmienić, że zwierzęta wykorzystywane w procesie rozbrajania min nie ryzykowały życiem tak bardzo, jak może się nam wydawać. Dzięki swojej lekkiej wadze nie były w stanie aktywować płyt naciskowych.

Za swoje zasługi dla ludzkości w 2020 roku został pierwszym szczurem uhonorowanym Złotym Medalem PDSA (People's Dispensary for Sick Animals), który jest zwierzęcym odpowiednikiem Krzyża Jerzego, najwyższego cywilnego, państwowego odznaczenia brytyjskiego, przyznawanego za akty heroizmu.

W czerwcu 2021 roku, po pięciu latach służby wykrywający miny i inne materiały wybuchowe szczur Magawa przeszedł na emeryturę. Jego zadania przejął gryzoń o imieniu Ronin.

Wszystkim będzie go brakować

W miniony weekend Magawa odszedł w spokoju na wieczną służbę.

- Magawa był zdrowy i większość zeszłego tygodnia spędził bawiąc się, ale w weekend był wyraźnie osłabiony — więcej spał i tracił apetyt. Wszyscy w APOPO odczuwamy stratę Magawy i jesteśmy wdzięczni za niesamowitą pracę, którą wykonał. Jego wkład pozwalał ludziom w Kambodży żyć, pracować i bawić się bez obawy o utratę życia lub zdrowia. Bohater zostanie pochowany - przekazała amerykańsko-belgijska organizacja szkoląca gryzonie.

Organizacja APOPO przypomina, że materiały wybuchowe ukryte w kambodżańskich ziemiach wzięły się nie bez powodu. Ponad 60 mln ludzi żyjących w 59 krajach, od Kambodży po Zimbabwe, egzystuje w codziennym strachu przed minami lądowymi i innymi pozostałościami po dawnych konfliktach.

Według APOPO wyszkolone szczury potrafią sprawdzić pole wielkości kortu tenisowego w zaledwie 20 minut, podczas gdy człowiekowi z wykrywaczem metalu operacja taka zajęłaby od jednego do nawet czterech dni. Oznacza to, że rola Magawy i innych gryzoni o wyjątkowym węchu jest ogromna i wpływa na każdy aspekt zdrowia i codziennego funkcjonowania mieszkańców.

Zobacz zdjęcie i nagranie:

Źródło: whatnext.pl, wyborcza.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami