Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Borsuk okrzyknięty archeologicznym odkrywcą. Odkopał starożytny artefakt
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 12.01.2022 01:00

Borsuk okrzyknięty archeologicznym odkrywcą. Odkopał starożytny artefakt

Borsuki
pixabay/hrw1973

Głodne borsuki wyprzedziły archeologów i poszukiwaczy skarbów. Podczas poszukiwania jedzenia zwierzęta wykopały rzymskie skarby. Niezwykłego odkrycia dokonano w jaskini w północnym regionie Asturii w Hiszpanii. Z niedawno opublikowanego artykułu przez Wydział Prehistorii i Archeologii Uniwersytetu w Madrycie wynika, że dwóch archeologów znalazło złote monety w jaskini La Cuesta w regionie Asturias. Zasługi przypisują jednak borsukom desperacko poszukującym jagód oraz drobnych bezkręgowców.

Borsuki wykopały monety z okresu Cesarstwa Rzymskiego

Naukowcy z Uniwersytetu w Madrycie znaleźli skarb składający się łącznie z ponad 200 monet pochodzących najprawdopodobniej z III wieku naszej ery. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, wykonano je w okresie panowania cesarza Karusa i Walentyniana III.

Co ciekawe, unikatowe odkrycie nie byłoby możliwe, gdyby nie głodne borsuki. W styczniu ubiegłego roku, kiedy burza śnieżna Filomena sparaliżowała znaczną część Hiszpanii, zwierzęta miały trudność ze zdobyciem pożywienia. Podczas poszukiwań pod ziemią pokarmu przypadkiem odnalazły metalowe przedmioty. Rzymskie skarby nie miały dla nich najmniejszej wartości, dlatego pozostawiono je porozrzucane wokół nory.

- Zwierzę zamiast na oczekiwany pokarm trafiło na stos rzymskich monet powstałych w położonych z dala od Hiszpanii zakątków Imperium takich jak Konstantynopol czy Saloniki - powiedział archeolog Alfonso Fanjul Peraza hiszpańskiej gazecie "El Pais".

W ocenie naukowców odkryte przedmioty są na wagę złota. Znalezisko okrzyknięto "największym rzymskim skarbem jaskiniowym w północnej Hiszpanii", a dalsze badania archeologiczne zostaną sfinansowane przez Władze prowincji Asturias.

Zobacz zdjęcia:

Monety z czasów Cesarstwa Rzymskiego

fot. Alfonso Fanjul Peraza Źródło: historia.org.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami