Swiatzwierzat.pl

pixabay/angel1238812

Nastąpiła zmiana w mózgach psów. Co bardzo ważnego za tym idzie?

24 Maja 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Wielu miłośników czworonogów jest przekonanych, że psy to najlepsi przyjaciele człowieka. Od pokoleń towarzyszą ludziom, wiernie trwając przy ich boku. Najnowsze badania wykazują, że w ich mózgach na przestrzeni ostatnich lat zaszły duże zmiany. Czy odbiją się one na zachowaniu?

Psia inteligencja stała się przedmiotem badań ekspertów stosunkowo niedawno. Dzięki szczegółowym analizom i obserwacjom udało się wyodrębnić cechy wspólne u różnych ras. Na jaw wyszły również zauważalne zmiany, które zaszły w mózgach przedstawicieli wszystkich z nich.

Psy zmieniły się przez ostatnie 150 lat

Na podstawie obserwacji i porównania psów żyjących w ostatnich 150 latach, naukowcy zaobserwowali ważną zmianę w ich mózgach. Otóż okazuje się, że ku ich zaskoczeniu czaszki, a co za tym idzie i mózgi są większe w stosunku do reszty ciała. 

To zaskakujące, ponieważ już jakiś czas temu udowodniono, że udomowione zwierzęta mają mniejsze mózgi w porównaniu do swoich wolnożyjących przodków. Wszystko dlatego, że będąc pod opieką ludzi, nie są zmuszone do aż tak czynnego korzystania z nich, jak ma to miejsce na wolności. Tam nieprzerwanie muszą troszczyć się o to, by zdobyć pożywienie, uniknąć zagrożenia, czy znaleźć potencjalnego partnera.

kotka i kocięta

Bezdomna kotka przynosi rodzinie z sąsiedztwa swój największy skarb. Teraz nie mieli serca jej wypuścić

CZYTAJ DALEJ

Tajemnicą pozostaje, dlaczego tak się dzieje

Naukowcy, porównując czaszki wilków i psów udomowionych zauważyli, że im osobniki bardziej różnią się genetycznie od swoich dzikich przodków, tym większe mają mózgi. To może świadczyć, że współczesna hodowla wywołała wzrost poznawczy u czworonogów. Eksperci jednak wciąż zastanawiają się, dlaczego tak się stało.

- Różne rasy psów żyją na różnych poziomach złożoności społecznej i wykonują złożone zadania, które prawdopodobnie wymagają większej pojemności mózgu - twierdzi biolog ewolucyjny Niclas Kolm z Uniwersytetu Sztokholmskiego w Szwecji, cytowany przez serwis Science Alert.

Etolog Enikő Kubinyi z Uniwersytetu Eötvösa Loránda na Węgrzech uważa natomiast, że do tego zjawiska mogły przyczynić się urbanizacja i zasady oraz oczekiwania pożądane od czworonogów we współczesnym świecie.

To nie koniec badań nad tym zjawiskiem

Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że wszystkie zmiany potwierdzają hipotezę mózgu społecznego. Zgodnie z nią duże mózgi mogą dostosować się do bardziej złożonych otaczających je zjawisk.

Chcąc jeszcze dokładniej przyjrzeć się różnicom w mózgach psów żyjących w przeszłości i współcześnie z tymi narządami wilków, niezbędne mają okazać się badania poszczególnych ich części. Wyniki być może będą wystarczające na tyle, by konkretnie wykazać, jak ludzi na przestrzeni ostatnich lat wpłynęli na swoich czworonożnych towarzyszy.

źródło: national-geographic.pl

pies i królik

Adoptowali nowe zwierzątko. Reakcja psa hitem internetu, z całą pewnością nie tego się spodziewali

CZYTAJ DALEJ
czarno-biały kot

Wpuścili bezdomnego kota do domu, by nie zamarzł w nocy. Nie spodziewali się, do czego to doprowadzi

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Psy

Szczeniak stał się gwiazdą wydania wiadomości na żywo. To zachowanie zwróciło uwagę widzów
Czytaj więcej >

Psy

Właściciele psów muszą uważać na spacerach. Ktoś rozrzuca na nie pułapki
Czytaj więcej >

Psy

Poszła na spacer ze szczeniakiem. Po tym co się stało, nie było szans na ratunek
Czytaj więcej >

Psy

Pies uciekł z luku bagażowego. Pokazali, jak zachowała się obsługa lotniska
Czytaj więcej >

Psy

W jaki sposób pies ostrzega przed atakiem? Agresja jest zawsze poprzedzona szeregiem sygnałów, warto je znać
Czytaj więcej >

Psy

Weterynarz chciał pobrać krew labradorowi. Gdy wbił igłę, reakcji zwierzaka nikt nie mógł przewidzieć
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]