Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Największe mity na temat dużych psów. Zdziwisz się, jakich bzdur muszą wysłuchiwać ich opiekunowie
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 09.12.2023 11:20

Największe mity na temat dużych psów. Zdziwisz się, jakich bzdur muszą wysłuchiwać ich opiekunowie

Duży pies
Duży pies, źródło: instagram.com/totylkopies

Mity na temat dużych psów bywają nie tylko męczące, ale również szkodliwe. Wielu opiekunów wyrośniętych czworonogów regularnie musi wysłuchiwać dziwnych komentarzy na temat swojego pupila, nawet jeżeli ten zachowuje się wzorowo. Będziesz w szoku, kiedy dowiesz się, z jakimi przekonaniami muszą zmagać się opiekunowie dużych psów!

Duże psy bywają pochopnie oceniane przez ludzi

Trenerki psów ze szkoły “To Tylko Pies” poruszyły ostatnio temat, który jest szczególnie bliski ich sercom. Okazuje się, że w społeczeństwie jest utrwalonych zaskakująco dużo szkodliwych mitów na temat dużych psów, z którymi najwyższy czas zacząć walczyć.

Specjalistki od szkolenia czworonogów są właścicielkami dwóch dużych kundelków: Feli i Bogusia. Codzienne spacery z pupilami są ich codziennością od lat, a wciąż zdarza im się negatywnie zaskoczyć reakcją ludzi na ich psy. Pomimo tego, że to bardzo przyjazne i ułożone czworonogi:

Nie zliczę sytuacji, w których ktoś ocenił mojego dużego psa z powodu jego rozmiaru. Ile razy ktoś uciekał od nas “Bo to taki duży pies na pewno zrobi krzywdę”.

327889601_1006511240325199_1075713261660458637_n.jpg
Agresja nie ma nic wspólnego z wielkością psa. Źródło: facebook.com @To Tylko Pies
Przez to jak nazwał psa, sąsiedzi walą do jego drzwi. Ani myśli przestać używać jego imienia

"Ten pies jest duży, więc na pewno agresywny!"

Jednym z przekonań, które z całą pewnością jest dobrze znane każdemu opiekunowi dużego czworonoga, jest to, że duży pies jest groźny, ponieważ… jest duży! Pomimo tego, że zdanie to brzmi absurdalnie, pada ono zaskakująco często w kierunku właścicieli wyrośniętych czworonogów. 

Internautka, w reakcji na post o mitach na temat dużych psów opowiedziała historię z własnego życia. Miała ona miejsce podczas spokojnego spaceru z pupilem. Warto podkreślić, że jej czworonóg tego dnia zachowywał się spokojnie i nikogo nie zaczepiał. Kiedy natknęła się na innego właściciela małego, ujadającego psa usłyszała:

Ten pies powinien nosić kaganiec! Bo jest duży i jest zagrożeniem dla otoczenia! Mój może ujadać bo jest mały, a taki duży agresywny pies powinien być w kagańcu!

Z kolei właścicielka owczarka niemieckiego zaraz po tym jak york zaatakował jej pupila, usłyszała:

Dzwonię na policję bo pani pies nie ma kagańca!

278119038_161196973012935_1443334247436552398_n.jpg
Psy nie zwracają uwagi na rozmiar. Duży pies może doskonale dogadać się z maleńkim czworonogiem. Źródło: instagram.com/totylkopies

Duży pies nie może się bać? To Bzdura!

Kolejnym równie popularnym co szkodliwym mitem na temat dużych psów jest przekonanie na temat tego, że duże psy nie czują strachu. Niejeden właściciel wyrośniętego, lękliwego czworonoga w odpowiedzi na prośbę o uszanowanie problemów jego pupila usłyszał zwrot typu: “nie może się bać, bo jest duży!”.

Psie trenerki podsumowały ten trudny temat w następujący sposób:

Pamiętajcie: rozmiar nie ma znaczenia! Szczególnie w kwestii lękliwości, agresji czy natarczywości w zabawie.

A jakie Tobie zdarzyło się słuchać na temat psów? 

292396755_182118630920769_4136797135160555733_n.jpg
Dobrze wychowane duże psy z powodzeniem mogą korzystać z publicznych środków transportu, źródło: instagram.com/totylkopies

Źródło: instagram.com/totylkopies