Swiatzwierzat.pl
Ashera

instagram/dream.live.work

Najdroższa rasa kotów na świecie. Cena przyprawia o zawrót głowy

3 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 17 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Ile kosztuje najdroższy kot na świecie i dlaczego aż tyle? Cena może się znacząco wahać, ale niektóre rasy potrafią znacznie uszczuplić konto bankowe nowego właściciela. Poznaj faworyta rankingu, który kosztuje prawdziwą fortunę - oto kot Ashera.

Najdroższa rasa kotów na świecie

Za najdroższą rasę kotów na świecie uznaje się koty Ashera, która jako jedyna została opatentowana, a jej właścicielem i wyłącznym hodowcą jest firma Lifestyle Pets. Wokół tej niezwykłej rasy narosło sporo kontrowersji. Czym różni się od innych kotów? 

Pierwsze osobniki rasy ashera pojawiły się w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych i zostały stworzone z myślą o osobach borykających się z alergią na zwierzęta domowe. Powstały przez skrzyżowanie kota domowego z afrykańskim serwalem i w efekcie jej przedstawiciele podobni są do kotów rasy savannah.

Ashera to niezwykle eleganckie i dystyngowane koty. Mruczki mierzą około 120–150 cm i osiągają wagę między 12 a 15 kg. Ich gęste, krótkie futro o barwie od jasnożółtej do złocistej, które usiane jest ciemnymi cętkami robi olbrzymie wrażenie. Chociaż ich wygląd kojarzy się z lampartem, usposobieniem nie różnią się od większości dachowców. Są wyjątkowo przyjacielskie, łatwo przywiązują się do właściciela i stale łakną kontaktu z człowiekiem. Mają jednak pewną wadę, a mianowicie skłonność do ucieczek.

Cena tych kotów jest bardzo wysoka. Za kociaka rasy ashera będziemy musieli zapłacić od 80 do nawet 500 tysięcy złotych! Co ciekawe, firma Lifestyle Pets z czasem przyznała, że nie udało jej się uzyskać 100% antyalergiczności, tylko 95%.

To nie jedyna niespójność w zapewnieniach twórców rasy. Wokół firmy pojawiły się liczne kontrowersje w związku z oszustwami. Okazuje się, że niektóre zwierzęta należące do rasy savannah były celowo przedstawiane jako ashera i sprzedawane po zawyżonych cenach.

Policyjny pies zaatakował protestującego

Przerażające sceny podczas protestu w Holandii. Uzbrojeni policjanci z psami rozgonili tłum

CZYTAJ DALEJ

Co decyduje o cenie rasowego zwierzęcia?

Sposobów na zostanie opiekunem futrzastego stworzenia jest kilka. Pupila można adoptować ze schroniska, znaleźć na ulicy, wziąć od prywatnej osoby, bądź nabyć rodowodowego przedstawiciela rasy. Miłośnicy domowych zwierzaków wiedzą, że każdy z ich wiernych towarzyszy jest na wagę złota - i to dosłownie!

W przypadku pupili z rodowodem hodowlanym koszt ich zakupu może wynosić nawet równowartość nowego samochodu. Z czego wynika tak astronomicznie wysoka kwota? Cena kota determinowana jest przez wiele czynników, przede wszystkim zależy od czystości rasy, stanu zdrowia kociaka oraz popularności i dostępności jego rasy.

Drogi kot musi posiadać metrykę, czyli dokument, który można porównać do ludzkiego aktu urodzenia. Poświadcza on przynależność zwierzaka do określonej rasy, co opiera się na przeglądzie wykonanym przez komisję hodowlaną i odbywa się zwykle w miejscu urodzenia i odchowania zwierząt. Jest ona konieczna do wyrobienia rodowodu - gwarancji, że kociak wyrośnie na przedstawiciela zgodnego ze wzorcem funkcjonującym w obrębie danej rasy zarówno odnośnie wyglądu zewnętrznego, jak i usposobienia. Rodowód potwierdza także, że zwierzę ma utytułowanych przodków.

Nie można ukryć, że o cenie zwierzęcia decyduje też moda. Wystarczy przyjrzeć się zdjęciom wrzucanym do sieci przez polskie gwiazdy, którzy coraz częściej kupują zwierzęce hybrydy będące krzyżówkami różnych ras. Chociaż są urocze i fotogeniczne, w rzeczywistości celebrycka moda na konkretne rasy może mieć przykre konsekwencje m.in. wysyp niezarejestrowanych hodowli nierasowych, nierodowodowych zwierząt domowych.

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Źródło: swiatzwierzat.pl, fera.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Nietypowe zgłoszenie ws. uwięzionej kózki. Wpadła jak śliwka w kompot

Czytaj więcej >

Pozostałe

Drapieżny kot uciekł z hodowli? Nagranie nie pozostawia wątpliwości

Czytaj więcej >
czarne koty

Pozostałe

„Nie rozdzielajcie nas, przyniesiemy podwójne szczęście”

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dziecko włożyło żywą rybę do ust. Internauci: „To wcale nie jest śmieszne"

Czytaj więcej >

Pozostałe

Ciało morskiego ssaka wyrzucone na brzeg. To zagrożony wyginięciem kuzyn delfina

Czytaj więcej >

Pozostałe

Hiszpańskie władze ograniczają żeglugę łodzi. Winne są agresywne zwierzęta

Czytaj więcej >