Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Na świat przyszedł cielak z dwoma głowami. Niewiarygodne, jak wygląda
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 22.04.2021 02:00

Na świat przyszedł cielak z dwoma głowami. Niewiarygodne, jak wygląda

Zdjęcie ilustracyjne; cielę
pixabay/bparker73

We wsi Łażec na północy Macedonii miał miejsce prawdziwy fenomen genetyczny. Na świat przyszło cielę o nietypowej budowie ciała, które natura wyposażyła w drugą głowę. Ma połączone ze sobą czaszki, dwie pary oczu i ust.

Vasko Petrovski, do którego należy zadziwiający osobnik, opowiedział, że wczesnym rankiem usłyszał dźwięki wskazuje na to, że jedna z krów wkrótce się ocieli. W tamtej chwili z pewnością nie zakładał, że o jej młodym wkrótce będą rozpisywały się dzienniki z całego świata.

W Macedonii urodził się cielak o dwóch głowach

- Kiedy urodziła, zobaczyliśmy, że cielę było dość niezwykłe, z dwiema głowami. Natychmiast wezwaliśmy weterynarza, on przyjechał i powiedział, że takie wady się zdarzają - opowiadał Vasko Petrovski, farmer i właściciel cielaka.

Cielę urodziło się 16 kwietnia. W ocenie lekarza weterynarii zwierzę funkcjonuje prawidłowo, bez większych zarzutów.

Zdziwienie wywołuje jednak sposób, w jaki odżywia się mlekiem matki. Podczas gdy jednymi ustami ssie wymię, drugie jednocześnie naśladuje ten ruch!

Długie życie to nieosiągalny cel

Zjawisko dwugłowości występuję u różnych gatunków i określane jest jako policefalia. Dochodzi do niej, gdy zarodek dzieli się podobnie, jak w przypadku powstawania bliźniąt monozygotycznych, jednak w tym wypadku nie dochodzi do całkowitego podziału. Druga głowa jest pozostałością nie w pełni rozwiniętego rodzeństwa.

Statystycznie policefalia zdarza się 1 na 100 000 żywych urodzeń, dlatego cielę z dwoma głowami to prawdziwa rzadkość. Eksperci nie mają jednak dobrych wieści dla jego opiekuna.

Policefalia u zwierząt nie tylko jest uznawana w wielu kulturach jako zwiastun nadchodzącej katastrofy, ale przede wszystkim nie rokuje dużej szansy na długotrwałe życie. Dwugłowe zwierzęta częściej padają ofiarą drapieżników. Problemem jest także zdobywanie pożywienia. Dominująca głowa zazwyczaj nie pozwala na odżywianie się drugiej.

Szanse na to, że ich życie kiedykolwiek zbliży się do „normalności” są znikome. Petrovski pozostaje jednak dobrej myśli i obiecuje, że nie opuści swojego podopiecznego.

- Będę go utrzymywał przy życiu tak długo, jak będzie to możliwe - zapewnia właściciel krowy.

Zobacz nagranie:

This two-headed calf was born in North Macedonia. It has a rare condition called polycephaly pic.twitter.com/rZGwpg3hrB— Reuters (@Reuters) April 21, 2021 Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!