Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Myślał, że myli go wzrok. Stwór wykluł się z dwiema głowami, obie walczą o kontrolę nad ciałem
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 16.10.2023 13:48

Myślał, że myli go wzrok. Stwór wykluł się z dwiema głowami, obie walczą o kontrolę nad ciałem

Wąż z dwiema głowami
Wąż z dwiema głowami. źródło: youtube/ADJexotics

Choć mówi się, że co dwie głowy to nie jedna, dwie głowy u jednego węża komplikują życie. Hodowca egzotycznych gadów pokazał rzadki okaz w swojej kolekcji, który wykluł się w lipcu. Ze skorupki jaja wyłoniła się więcej niż jedna głowa. Węża czeka sporo problemów. Obie głowy zdają się walczyć między sobą o kontrolę nad ciałem. 

Sensacja przyrodnicza. Hodowca węży doczekał się niesamowitego okazu

Usiłując wyobrazić sobie wielogłowe zwierzęta, zapewne wielu z nas przychodzą na myśl krwiożercze potwory z mitologii greckiej, z którymi miecz nam nie pomoże. Tymczasem wcale nie trzeba wertować opasłych tomów bestiariuszy w poszukiwaniu opisów dwugłowych stworzeń, ponieważ są one widziane także w prawdziwym świecie. 

Aden Johnson to założyciel firmy ADJexotics oraz opiekun egzotycznych gadów, który tajnikami hodowli dzieli się za pośrednictwem mediów społecznościowych. W ostatnim czasie jeden z hodowanych przez niego osobników wzbudził wielkie zdziwienie i zainteresowanie wśród internautów, ponieważ posiada on… dwie głowy.

Nigdy nie spuszczaj odchodów zwierzaków domowych w sedesie. Weterynarz wyjaśnia dlaczego. Obrzydliwe

Dwugłowe zwierzęta, czyli policefalia. Wykluł się wąż z dwiema głowami

Policefalia to stan, w którym organizm ma tylko jedno ciało, ale więcej niż jedną głowę.  Termin pochodzi od greckiego rdzenia poli (gr. „πολύ”) oznaczającego „wiele” i kephalē (gr. „κεφαλή”), co oznacza „głowa”. Najczęściej spotykanymi dwugłowymi zwierzętami są gady - węże i żółwie, jednakże warto nadmienić, iż zjawisko policefalii zdarza się także wśród ptaków, ryb i ssaków, w tym ludzi. Występuje ona niemal we wszystkich grupach zwierząt.

Zwierzę wyhodowane przez Johnsona to przedstawiciel gatunku Pituophis catenifer sayi, nazywany potocznie byczym wężem. Wygląda on bardzo podobnie do grzechotników i może naśladować ich zachowanie. Nie byłoby w nim niczego niezwykłego, gdyby nie fakt, iż wykluł się z dwiema głowami. Szacuje się, że prawdopodobieństwo wyklucia się takiego osobnika wynosi 1 na 100 tysięcy. 

Co za szaleństwo, to mój pierwszy lęg jaj w życiu i udało mi się wyhodować dwugłowego, żywego węża - przyznaje rozentuzjazmowany mężczyzna.

Wielogłowe węże powstają najczęściej w ten sam sposób, jak syjamskie bliźnięta. Rozwijający się zarodek zaczyna dzielić się na dwa osobniki, aż w pewnym momencie podział częściowo ustaje, a węże pozostają zrośnięte.

ŚWIAT ZWIERZĄT - OBRAZ - 2023-10-16T134335.384.jpg
Dwugłowy wąż. youtube/ADJexotics

Dwugłowe węże nie wiodą specjalnie szczęśliwego życia

Niestety zazwyczaj stworzenia, które przyszły na świat z dwiema głowami, nie żyją długo. Każda z głów jest osobnym bytem i myśli za siebie, dlatego obie potrafią samodzielnie pobierać pokarm. Problem polega w tym, że jest uzależniona od tej drugiej. Wąż posiada dwa mózgi, którym zdarza się wysyłać sprzeczne komunikaty do ciała. Zaburzenia neurologiczne oraz brak koordynacji sprawiają, że zwierzę jest podatniejsze na obrażenia.

Zrzut ekranu 2023-10-16 134805.png
Węża czeka trudne życie. youtube/ADJexotics

Krótki i trudny żywot dwugłowych osobników wynika częściowo z zaciekłej rywalizacji o pożywienie. Podczas karmienia między osobnikami żyjącymi w jednym ciele często dochodzi do walk o to, która głowa połknie posiłek. Zwierzę nie ma świadomości, iż wystarczy jedna z nich do zaspokojenia głodu, dlatego jednocześnie obie przypuszczają atak na tę samą ofiarę. 

Z racji na swoje uwarunkowania i nieustanne “sprzeczki”, mogące być długotrwałym procesem, takie osobniki nie byłby w stanie przeżyć na wolności, ponieważ narażałoby je to na schwytanie przez inne drapieżniki. Z kolei w niewoli tak nietypowe okazy mogą całkiem dobrze egzystować, dlatego miłośnik gadów przyrzekł sobie, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby utrzymać przy życiu swojego węża.

Choć wydają się zdrowe i chcę, żeby przeżyły, czuję, że bez względu na wszystko będzie to dla nich ciężkie życie - kwituje Aden Johnson.

Źródło: youtube/ADJexotics