Swiatzwierzat.pl

pixabay/henrikveres

Kot wypluł dziwne stworzenie na ziemię. Dwugłowy wąż zadziwił domowników

13 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Właściciele tzw. "wychodzących" kotów zapewne przywykli do widoku niespodzianek znoszonych przez ich podopiecznych po polowaniu na zewnątrz. Jednak kotka Olive zasłynęła w całych Stanach Zjednoczonych za sprawą unikatowego prezentu podarowanego swoim opiekunom. Mruczek przyniósł do domu węża posiadającego dwie głowy.

Stworzenie przyniesione przez mieszkającą na Florydzie kotkę Olive nie jest wężem typowym. U upolowanego osobnika stwierdzono anomalię genetyczną, nazywaną fachowo policefalią. Okazuje się, że w przyrodzie względnie często występują tego typu okazy.

Kotka upolowała dwugłowego węża

Po powrocie z przechadzki po okolicy Olive postanowiła podzielić się ze swoją rodziną niezwykłym odkryciem, wypluwając je przed nimi na podłogę. Choć wcześniej zdarzało się już na świecie, że gady te rodziły się w takim stanie, dla właścicieli kotki musiał być to naprawdę wyjątkowo zaskakujący widok. Okazuje się, że aż jeden na 100 tys. węży wykluwa się z dwiema głowami. Rodzina dostrzegła, że obie głowy mogły obracać się niezależnie od siebie. To samo zresztą tyczyło się nieskoordynowanych ze sobą ruchów parami oczu i językami. Młodego gada sklasyfikowano jako coluber constrictor, czyli gatunek węża z rodziny połozowatych i ciemnobrązowym ubarwieniu ciała z jaśniejszym spodem, występujący na terenach m.in USA, południowej Kanady, Meksyku. Zwierzę otrzymało imię Dos, co w języku hiszpańskim oznacza "dwa".

Co dwie głowy, to nie jedna - takim osobnikom niekoniecznie jest łatwiej

Fascynujący osobnik trafił pod opiekę ekspertów z Florida Fish and Wildlife Conservation Commission (FWC), aczkolwiek doświadczenie podpowiada im, by nie pokładać w nim zbyt dużych nadziei. Ich szanse na przeżycie są niewielkie. Dwugłowe stworzenia, których zarodki nie podzieliły się na dwa odrębne organizmy, zazwyczaj umierają krótko po narodzinach, gdyż każda z głów myśli za siebie i sama bada otoczenie. Problem w tym, że jedna głowa jest w pełni zależna od tej drugiej, co prowadzi do konfliktów i walk, a także przez to trudniej im złapać zdobycz lub uciekać, jeśli napotkają drapieżniki. Na to niestety nic nie można poradzić. Dodatkowo kłopot stanowi dieta, a właściwie ograniczenia związane z przyswajaniem pokarmu, o czym opowiada doktor Susan Kelleher w rozmowie z "National Geographic":

- Większość węży urodzonych w ten sposób umiera, ponieważ... nie mogą uzyskać odpowiedniego odżywiania, dzielą nerki lub nie mogą się normalnie wypróżniać - zauważa badaczka.

Z tych względów badacze węży nie wróżą bliźniętom syjamskim długiego życia. Jedno jest pewne - Dos z pewnością nie wpadnie z powrotem w kocie szpony!

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie - Nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji. Bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy! KLIKNIJ TUTAJ .

źródło: wamiz.co.uk

Tagi:

Podobne artykuły

Koty

Natura wciąż zaskakuje. "Kotolis" z Korsyki zadziwił świat nauki, badacze uznali go za nowy gatunek
Czytaj więcej >

Koty

Źrenice kota przybierają różną wielkość? Właściciel musi biec z nim do weterynarza
Czytaj więcej >

Koty

Chiny: Porywacze ukradli rasowego kota. Gdyby nie nadajnik GPS, skończyłby na talerzu
Czytaj więcej >

Koty

Zdziwiła się, gdzie kotka przeniosła kocięta. "Nie mogę ich zostawić samych, choćby na jedną noc"
Czytaj więcej >

Koty

Kotki przymarzły do podłoża. Mężczyzna uratował je w sprytny sposób, "Nie pijcie tego, to kawa"
Czytaj więcej >

Koty

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu? Te produkty zniwelują nieprzyjemną woń
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]