Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Morświny kalifornijskie - na świecie zostało tylko 10 przedstawicieli tego gatunku
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 14.05.2022 12:06

Morświny kalifornijskie - na świecie zostało tylko 10 przedstawicieli tego gatunku

morświn kalifornijski
fot. GreenPeace Mexico

Morświny kalifornijskie są skrajnie zagrożone wyginięciem. Na świecie zostało już tylko dziesięć osobników. Naukowcy wciąż jednak mają nadzieję, że uda się uratować ten gatunek. Jest to możliwe, ale pod jednym warunkiem.

Morświny kalifornijskie są najmniejszymi ssakami morskimi. Występują w północnej części Zatoki Kalifornijskiej, ale niestety według najnowszych badań zostało tam już zaledwie dziesięć osobników. Naukowcy twierdzą jednak, że jest jeszcze szansa na odbudowę gatunku.

Morświny kalifornijskie zagrożone wyginięciem

Największym zagrożeniem dla morświnów kalifornijskich są sieci skrzelowe, stosowane przez meksykańskich rybaków. Mimo że rząd oficjalnie zakazał stosowania tej praktyki wędkarskiej już w 2015 roku, wciąż są one wykorzystywane na szeroką skalę.

Łapane w sieci powinny być jedynie ryby osiągające określone rozmiary. Niestety bardzo często dochodzi jednak do tego, że zaplątują się w nie także inne zwierzęta, takie jak żółwie czy morświny.

Wymieranie gatunków - można temu zapobiec

Walka o uratowanie zagrożonego gatunku toczy się już od dłuższego czasu. Protesty ekologów nie przynoszą niestety większych efektów.

Jak zauważa profesor Len Thomas, jeden ze statystyków odpowiedzialnych za badanie populacji morświnów kalifornijskich w zatoce, rząd Meksyku musiałby czym prędzej podjąć działania w kierunku zakończenia nielegalnego poławianie ryb w Zatoce Kalifornijskiej, by zapobiec wyginięciu gatunku.

Mówimy o powierzchni mniejszej niż region Wielkiego Londynu (ok. 1600 mkw). Meksykańska marynarka wojenna jest w stanie całkowicie uniemożliwić łodziom rybackim poruszanie się na takim obszarze – mówi naukowiec, cytowany przez noizz.pl.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: noizz.pl,

Polecane