Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Migać każdy może. Kot mieszkający z niesłyszącym opiekunem nauczył się języka migowego
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 07.02.2023 15:55

Migać każdy może. Kot mieszkający z niesłyszącym opiekunem nauczył się języka migowego

Migać każdy może. Kot mieszkający z niesłyszącym opiekunem nauczył się języka migowego
youtube/Marcztr

Z uwagi na to, że właściciel tego mruczka jest niesłyszący, zwierzę zdaje sobie sprawę, że miauczenie jest bezużyteczne. Sprytny kociak postanowił nauczyć się komunikować z mężczyzną w przyswajalny dla niego sposób - bez użycia dźwięku. Zobaczcie, jak prosi o jedzenie! Nagranie tylko potwierdza, jak niezwykła więź może narodzić się między kotem a opiekunem.

W porównaniu z psami koty z reguły okazują swoje uczucia w mniej wylewny sposób, aczkolwiek wiele z nich uwielbia kontakt z człowiekiem, zwłaszcza tym wybranym samodzielnie. Jak powszechnie wiadomo, w prawdziwej miłości nie ma przeszkód nie do pokonania, czego doskonałym przykładem jest porozumiewanie się mruczka ze swoim niesłyszącym opiekunem. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście!

Kot nauczył się migać dla swojego niesłyszącego opiekuna

Większość zwierząt domowych doskonale wie, jak należy się zachować, by zwrócić na siebie uwagę opiekuna. Często są to sygnały dźwiękowe, takie jak miauczenie lub szczekanie. Jednak kot, którym opiekuje się niesłyszący mężczyzna, opracował swój własny język migowy, by porozumieć się ze swoim właścicielem.

Na udostępnionym na Youtube nagraniu widzimy mężczyznę, któremu przy stole bacznie przygląda się czarno-biały mruczek. Opiekun wykonuje prosty gest - składa palce i lekko stuka nimi w usta. W ten sposób pyta pupila, czy ma ochotę na jedzenie. Po chwili sierściuch wykonuje swoją łapką dokładnie ten sam ruch, którymi wymownie wyraża swoje pragnienia. Oczywiście zostaje za niego nagrodzony pyszną przekąską. Do tej pory poruszające nagranie doczekało się aż 7,5 miliona wyświetleń. Pod nim nie brakuje komentarzy zachwyconych internautów. Większość z nich nie może wyjść z podziwu nad umiejętnościami kota. Aż dziw bierze, że potrafił przystosować się do swojego niesłyszącego opiekuna.

Koty mistrzami mowy ciała

Okazuje się, że o kocie można się wiele dowiedzieć z samej postawy jego ciała. Zwierzę, które czuje się przestraszone przyjmuje pozycję obronną. Wówczas ma wyprostowane nogi, ciało wygięte w łuk i nastroszoną sierść. W ich mniemaniu wtedy wygląda na większe i groźniejsze niż jest w rzeczywistości, czym wzbudza respekt i odstrasza potencjalnych przeciwników.

Jeśli chodzi o pozytywne emocje, to rozluźniony i odprężony kot ma wyprostowany grzbiet i porusza się na rozluźnionych łapach. O zrelaksowaniu świadczy również ocieranie się o człowieka, szturchanie go głową i lizanie po twarzy czy rękach, a także delikatne podgryzanie.

Migać każdy może. Kot mieszkający z niesłyszącym opiekunem nauczył się języka migowego (1)
unsplash/Christin Hume

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: rmf.fm; zooart.com.pl