Swiatzwierzat.pl
ZOO

facebook/zoo łódź

Łódzkie ZOO powiększyło się o nowe zwierzęta. Nazywane są kotomisiami

25 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Z Orientarium w Łodzi napływają cudowne wiadomości. W ciągu ostatnich dni na świat przyszły trzy binturongi, zwane też kotomisiami. Pod postem na ten temat posypała się lawina komentarzy. Gratulacjom nie ma końca.

Istny baby boom zapanował na terenie łódzkiego ogrodu zoologicznego. Na świat przychodzi coraz więcej zwierząt. 24 sierpnia przekazano kolejną radosną wieść. Urodziła się trójka nowych mieszkańców zoo.

W łódzkim ZOO narodziły się trzy binturongi

Łódzki ogród zoologiczny może poszczycić się wieloma sukcesami hodowlanymi. Tylko w tym roku powitano tam dwa pingwiny, sześć nandu plamistych, pandę małą, dwie najmniejsze na świecie wyderki orientalne, leniwca oraz wiele innych. Tym razem do nowych podopiecznych placówki dołączyły trzy binturongi orientalne.

Binturongi orientalne, nazywane kotoniedźwiedziami bądź zdrobniale kotomisiami, to gatunek drapieżnego ssaka z podrodziny łaskunów w obrębie rodziny wiwerowatych. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych figurują jako gatunek zagrożony. W ciągu ostatnich 30 lat ich populacja spadła o 30%.

Zwierzęta te występują naturalnie m.in. teren wschodniego Nepalu, północno-wschodnich Indii. Szczęśliwcy mogą je spotkać również w Bhutanie, Bangladeszu, południowo-wschodniej Azji czy w Indonezji. 

Szczeniak ze schroniska

Chłopiec urodził się z zajęczą wargą. Kiedy spotyka psa z tym samym schorzeniem, wszystko się zmienia

CZYTAJ DALEJ

Nowo narodzone pociechy to potomstwo Amalki i Mai. Na razie płeć oraz waga maluchów pozostają zagadką, gdyż w pierwszej kolejności opiekunowie chcą, by spokojnie spędziły pierwsze tygodnie życia w towarzystwie rodziców. Weterynarze zajmą się ustalaniem tych faktów, gdy zwierzęta zaaklimatyzują się w nowym otoczeniu.

- Zwierzęta czują się dobrze. Rodzice świetnie się nimi opiekują. Maluchy już niebawem będzie można zobaczyć na wybiegu - zapewnia Tomasz Jóźwik z Orientarium Zoo Łódź, cytowany przez "WP".

Choć małe binturongi na razie pozostaną niewidoczne dla zwierzających, komentarze pod zdjęciami na Facebooku sugerują, że już niedługo nie będą mogły opędzić się od tłumu adoratorów.

Kotomisie dzielą przestrzeń z myszojeleniami

Wraz z otwarciem Orientarium, czyli nowego obiektu na terenie łódzkiego ogrodu zoologicznego, część zwierząt przeniosła się na komfortowy wybieg w ostatniej strefie, zwanej Wyspami Sundajskimi. Dorosłe binturongi - Amalka, Mai i Koralina - dzielą tam przestrzeń razem z myszojeleniem.

Jak informuje łódzkie zoo, zwierzęta te żyją w niewielkich grupach rodzinnych i prowadzą nocny tryb życia. Ich długość życia wynosi około 18 lat. Choć są uważane za stworzenia wszystkożerne, zdecydowanie preferują dietę roślinną.

Wspinanie się na drzewa, a czasem zwisanie z gałęzi to jedne z ulubionych czynności binturongów. Potrafią tego dokonać dzięki chwytnemu ogonowi, który stanowi niemal połowę długości ciała, natomiast cechą charakterystyczną jest trwale zrośnięty trzeci i czwarty palec w tylnych kończynach. Co ciekawe, ich mocz wydziela intensywną woń, przypominającą zapach popcornu, a badania potwierdziły, iż ślina binturongów ma wyjątkowe zdolności odkażające.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Archiwum Grażyny Rutowskiej

Można się zdziwić, jakie zwierzaki skradły serca Polaków w PRL-u. Dziś mało kto pamięta

Przed pięćdziesięcioma laty na podwórkach i w parkach próżno było szukać piesków rasy chihuahua, szpiców miniaturowych czy golden retrieverów. Naszym rodzicom i dziadkom towarzyszyły za to owczarki niemieckie, pudle, boksery oraz kundelki. Tematem fotografii z tamtych czasów byli także mruczący przyjaciele człowieka - w archiwach zachowały się dziesiątki zdjęć z kotami we wszystkich możliwych umaszczeniach. Pozwól zabrać się w podróż w czasie i na nowo odkryć, jakim zwierzętom Polki i Polacy deklarowali swoją miłość.

Zobacz galerię >

Sprawdź, ile wiesz o rybach z polskich wód. Nie tylko wędkarze mogą popisać się ich znajomością

Pytanie 1 z 9

Najstarsza hodowana przez człowieka ryba to...

Źródło: ZOO Łódź

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Nasze ZOO

Nieśmiały nosorożec wreszcie pokazał się na wybiegu. Opiekunowie ZOO pękają z dumy

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Z psem do ZOO? Wykluczone. Ostrzegamy przed konsekwencjami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

W ZOO urodziła się alpaka. Warszawiacy pomogą w wyborze imienia

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Łódzkie ZOO przekazało radosne wieści. Para leniwców została rodzicami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Wielka radość we wrocławskim ZOO. Urodził się samczyk kotika afrykańskiego

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Nie żyje jaguar Kali, jeden z najstarszych mieszkańców stołecznego ZOO

Czytaj więcej >