Swiatzwierzat.pl
Tarantula ukraińska

pixabay/Bergadder

Tarantula ukraińska dotarła do Polski. Czy trzeba się jej bać?

22 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Instytut Rozwoju Myśli Ekologicznej poinformował o wykryciu niebezpiecznych pająków na terenie Polski. Mowa o tarantulach ukraińskich, nazywanych także tarantulami rosyjskimi. To jedne z największych przedstawicieli pająków z rodziny pogońcowatych. Czym grozi ukąszenie przez tarantulę?

Coraz wyższe temperatury oraz zachodzące zmiany klimatyczne w związku z globalnym ociepleniem spowodowały, że do Polski migruje coraz więcej nowych gatunków owadów oraz pajęczaków, których wcześniej nie widywano w naszym kraju. Należy do nich tarantula ukraińska (Lycosa singoriensis), czyli największy pająk w Europie Środkowo-Wschodniej.

Tarantula ukraińska przywędrowała do Polski

Eksperci z fundacji IRME potwierdzili obecność tarantuli ukraińskiej na terenie Polski. Mimo, iż w latach 60. ubiegłego wieku zasięg występowania tego gatunku nieco się zmniejszył, wszystko wskazuje na to, że dochodzi do jego ponownej ekspansji.

Według niektórych doniesień egzotycznie wyglądające pająki pokaźnych rozmiarów, które występowały dotychczas głównie na terenie Ukrainy, osiedliły się na wschodnich krańcach Polski. Pierwszy raz odnotowano pojawienie się tarantuli ukraińskiej w naszym kraju w 2019 roku. Dr Piotr Bębas z Wydziału Biologii UW wyjaśnia, że można go spotkać w Bieszczadach.

Kupata

Internet oszalał na punkcie kundelka z Gruzji. Codziennie pomaga dzieciom bezpiecznie przejść przez ulicę

CZYTAJ DALEJ

Ciało dorosłej tarantuli ukraińskiej waży około 7 g i mierzy 4 cm, zaś rozpiętość nóg może dochodzić do 10 cm. Ciało pająka ma masywną budowę i jest pokryte brązowo-czarnym drobnym futerkiem. Na odnóżach można zaobserwować charakterystyczne nieregularne plamki. Aparat jadowy składa się z pary gruczołów jadowych i masywnych szczękoczułków.

Tarantula ukraińska preferuje obszary trawiaste o charakterze stepowym lub pustynnym, przez co zasiedla niektóre tereny rolnicze. Występuje na obszarach łąk i terenów otwartych, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas letnich spacerów, zwłaszcza późną porą. Gatunek ten prowadzi nocny tryb życia, a za dnia zwykle przebywa w wybudowanej i wyłożonej pajęczą siecią norze.

Czym grozi ugryzienie tarantuli ukraińskiej?

Co ważne, tarantula ukraińska jest jadowitym i polującym pająkiem, który potrafi sam z siebie zaatakować, jeśli tylko poczuje się zagrożony. Może również wykazywać agresję w stronę innych zwierząt i ludzi - odnotowuje się przypadki ukąszeń. Ich jad zawiera neurotoksyny, które paraliżują ofiarę oraz rozpuszczają jej narządy wewnętrzne.

Na szczęście ukąszenie tego pająka jest niegroźne dla człowieka. Najczęstsze objawy występujące po ugryzieniu obejmują ból, zaczerwienienie w miejscu ugryzienia, świąd i niekiedy obrzęk. Niestety zagrożenie życia pojawia się w przypadku osób uczulonych na składniki zawarte w jadzie pająka. Ugryzienie może wywoływać u nich silne reakcje alergiczne, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Archiwum Grażyny Rutowskiej

Można się zdziwić, jakie zwierzaki skradły serca Polaków w PRL-u. Dziś mało kto pamięta

Przed pięćdziesięcioma laty na podwórkach i w parkach próżno było szukać piesków rasy chihuahua, szpiców miniaturowych czy golden retrieverów. Naszym rodzicom i dziadkom towarzyszyły za to owczarki niemieckie, pudle, boksery oraz kundelki. Tematem fotografii z tamtych czasów byli także mruczący przyjaciele człowieka - w archiwach zachowały się dziesiątki zdjęć z kotami we wszystkich możliwych umaszczeniach. Pozwól zabrać się w podróż w czasie i na nowo odkryć, jakim zwierzętom Polki i Polacy deklarowali swoją miłość.

Zobacz galerię >

Sprawdź, ile wiesz o rybach z polskich wód. Nie tylko wędkarze mogą popisać się ich znajomością

Pytanie 1 z 9

Najstarsza hodowana przez człowieka ryba to...

Źródło: Instytut Rozwoju Myśli Ekologicznej

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >