Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Lisie szczenię wzbudziło zainteresowanie rowerzysty. Brakowało mu sił, nie wiedziało, jak poprosić o pomoc
Klaudia Piechocka
Klaudia Piechocka 16.05.2023 13:56

Lisie szczenię wzbudziło zainteresowanie rowerzysty. Brakowało mu sił, nie wiedziało, jak poprosić o pomoc

Szczenię lisa
Straż Miejska w Sopocie - Facebook

Kilka dni temu Straż Miejska poinformowała o nietypowej interwencji w Sopocie. Przejeżdżający przez miasto rowerzysta wypatrzył zwierzę potrzebujące pomocy. Szczenię lisa siedziało samotnie przy jednej z dróg i wymagało opieki specjalistów. Przeczucie nie zawiodło mężczyzny - jednym telefonem prawdopodobnie uratował mu życie.

To nie po raz pierwszy, kiedy dzikie zwierzę zwróciło uwagę mediów. Rudy ssak dostał szansę na życie, a specjaliści radzą, co zrobić, spotykając zwierzę w potrzebie.

Rudzielec w tarapatach - co stało się w Sopocie?

Wraz z ociepleniem pogody, na zewnątrz spotkać możemy coraz więcej dzikich zwierząt. 9 maja Straż Miejska w Sopocie poinformowała na Facebooku o nietypowym zgłoszeniu. Przejeżdżający w pobliżu rowerzysta zauważył obok drogi młodego liska. Natychmiast zareagował i poinformował o znalezisku dyżurnego sopockich municypalnych. 

- Lisek zabrany został przez weterynarza do kliniki. - informuje Straż Miejska

Wezwany na miejsce weterynarz potwierdził zły stan zwierzęcia. Lisek był chory i potrzebował pomocy specjalisty.

Targi rzeczy dla zwierząt Meet my Buddies odbędą się już 20 i 21 maja w centrum Warszawy - musicie tam być!

Jak pomóc, gdy spotkamy chore zwierzę?

Lisy mieszkają nie tylko w lesie i na wsiach, czasem można spotkać je także w mieście, gdzie mają łatwy dostęp do pożywienia w śmietnikach. Są to dzikie zwierzęta, prowadzące skryty tryb życia, jednak warto wiedzieć, co zrobić w przypadku spotkania chorego osobnika.

Małgorzata Stachurska, technik weterynarii z Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt “Ostoja” w Pomieszczynie, radzi, by nie zbliżać się do zwierząt i nie robić im zdjęć czy krzywdy. Lisy są dzikimi zwierzętami i mogą różnie zareagować, gdy poczują się zagrożone. W przypadku zauważenia poranionego zwierzęcia, należy zgłosić sprawę do odpowiednich służb, na przykład Straży Miejskiej.

Lis pospolity w Polsce

Lis to znany wszystkim gatunek o rudym futrze, spiczastych uszach i charakterystycznym, długim ogonie. Żywi się głównie gryzoniami, lecz nie gardzi także padliną. W Polsce bytuje blisko 200 tys. osobników, a najliczniej występują one w województwach Mazowieckim (20,2 tys.) i Wielkopolskim (20,5 tys.). Lisy rozmnażają się bez przeszkód, ponieważ nie posiadają naturalnych wrogów, jednakże często zapadają na wściekliznę, przez co należy zachować ostrożność podczas kontaktu z dzikimi zwierzętami. Nigdy nie mamy pewności, czy napotkany osobnik jest wolny od choroby oraz pasożytów. Ponadto nie zapominajmy, że wszelkie informacje o agresywnych zwierzętach należy zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Na poniższym filmiku możesz usłyszeć odgłosy wydawane przez lisa.

Źródło: Facebook, gdansk.pl, lasy.gov.pl

Tagi: Lis
Pokazali, co funkcjonariusz wyprawiał z psem na lotnisku. Na wszystko patrzyli przerażeni pasażerowie
pies na lotnisku
Media społecznościowe obiegło nagranie, na którym widać, jak ochroniarz obchodzi się z psem pracującym na lotnisku w Detroit. Nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że żaden opiekun czworonoga nie powinien szarpać zwierzęcia z taką siłą. Skandaliczne zachowanie mężczyzny odbiło się szerokim echem nie tylko wśród internautów, ale także nie umknęło również uwadze lokalnych polityków. Specjalnie wyszkolone psy pełnią bardzo ważną rolę podczas patroli na lotniskach. Niestety ten agent traktował swojego czworonożnego kompana na służbie w zatrważający sposób. Nie ma się co dziwić, że jego poczynanie wzbudziło oburzenie u tak wielu osób.
Czytaj dalej
Do schroniska trafiło kilkanaście porzuconych szczeniąt z różnych miotów. Zaskakujące, jak potraktowała je obca sunia
sunia i szczenięta w schronisku
Do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Atenach trafiło aż siedemnaście porzuconych szczeniąt. Ratownicy tego dnia znaleźli trzy mioty małych piesków, przy których nie było ani jednej mamy. Od razu zdali sobie sprawę, że walka o ich życie zdecydowanie nie będzie należała do najłatwiejszych.Kiedy maluchy znalazły się w schronisku, personel postanowił, że spróbuje niecodziennego rozwiązania. Otóż pracownicy wpadli na pomysł, aby zbliżyć szczenięta do karmiącej suni, która trafiła do nich jakiś czas temu. To jak zachowała się podczas ich pierwszego spotkania, nagrali, a następnie udostępnili w sieci. Aż trudno w to uwierzyć!
Czytaj dalej