Leśnik pokazał ślady na śniegu. Zimowe warunki tym razem wcale nie zachęcają ich do spania
Największe polskie drapieżniki w tym roku wyjątkowo zaskakują. Populacje żyjące w różnych częściach kraju zachowują się zaskakująco nieschematycznie. Teoretycznie, wszyscy przedstawiciele tego gatunku powinni mieć jedno podejście do pewnej kwestii. Tymczasem pracownicy Lasów Państwowych pokazali, że sprzeczne poglądy miewają nie tylko ludzie.
Zima to czas odpoczynku dla największych drapieżników żyjących w Polsce
Zwierzęta opracowały wiele strategii mających na celu przetrwanie trudnych, zimowych miesięcy. Aby ukryć się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, niektóre ptaki migrują na inne kontynenty. Natomiast większość ssaków przez całe lato i jesień gromadzi zapasy w formie tkanki tłuszczowej, aby móc ją wykorzystać jako rezerwowe źródło energii w trakcie zimy.
Są też takie gatunki, które postanawiają przespać najzimniejszy czas. Dosłownie. Tak jest w przypadku niedźwiedzi. Kiedy drapieżniki te czują, że zima się zbliża, udają się do wcześniej przygotowanych gawr i wychodzą z nich dopiero wiosną, kiedy o pożywienie jest już znacznie łatwiej. Przynajmniej taka jest teoria. Okazuje się jednak, że życie pisze zaskakujące scenariusze.
Wyjątkowe pomysły na prezenty dla Twojego pupila. Uszczęśliwisz nie tylko jego, ale też siebieNatknął się na wyjątkowy trop
Pracownik Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne opublikował w mediach społecznościowych wyjątkowe zdjęcia. Leśnik podczas pracy w terenie natknął się na wyjątkowy trop. Zwierzę, do którego on należał, miało łapę większą niż stopa dorosłego mężczyzny. Specjalista skomentował ten widok w następujący sposób:
Kolejny niedźwiedź jeszcze nie zaległ w gawrze. Tym razem to duży samiec (…). PS Numer buta - 43 ;)
Internauci po zobaczeniu postu nie mogli powstrzymać się przed napisaniem żartobliwych komentarzy:
- “Misio nie chce przespać życia”;
- “Wyraźny trop misia. On czeka na święta jeszcze!”;
- “Za dużo kawy wypił”;
- “Przez te temperatury to nie wiadomo czy to zima, czy może już wiosna”.
Dlaczego niedźwiedzie nie śpią?
Zaledwie kilka dni wcześniej, na terenie tego samego nadleśnictwa widziano niedźwiedzice z młodym. Drapieżniki przemierzały ośnieżone pole w poszukiwaniu pożywienia. Dlaczego nie spały?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zdecydowana większość niedźwiedzi żyjących w Polsce decydowała się na zapadnięcie w sen zimowy. Jednak ze względu na zmieniające się warunki klimatyczne, obecnie coraz więcej osobników postanawia być aktywna przez cały rok. To tylko jedna z wielu mniej oczywistych konsekwencji zjawiska, jakim jest globalne ocieplenie.
Źródło: facebook.com/nadlesnictwo.ustrzyki