Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Leśniczy myślał, że wzrok go zawodzi. Z lasu wybiegło rzadkie stworzenie, w Polsce żyje ich około 200
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 02.11.2023 07:15

Leśniczy myślał, że wzrok go zawodzi. Z lasu wybiegło rzadkie stworzenie, w Polsce żyje ich około 200

Leśnicy z Nadleśnictwa Trzebciny zarejestrowali rzadki gatunek
Leśnicy z Nadleśnictwa Trzebciny zarejestrowali rzadki gatunek, fot. pixabay/Bertsz, Facebook/Nadleśnictwo Trzebciny, Lasy Państwowe

Niezwykle rzadki gatunek zwierzęcia pojawił się na pograniczu województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Skąd się tam wziął i czy jest ich więcej? Obecność stworzenia objętego ochroną gatunkową w Borach Tucholskich wywołała poruszenie wśród pracowników Nadleśnictwa Trzebciny. Aktualnie w Polsce żyje jedynie około dwustu osobników, a najbliższe lata mają pokazać, czy ich populacja się odrodzi.

Niezwykłe zwierzę w Borach Tucholskich. Leśnicy nie kryją zachwytu

Wielbicieli przyrody z Borów Tucholskich zaskoczył nietypowy gość. Dotychczas niewidziane w tym rejonie zwierzę dumnie wyszło z lasu, przyprawiając leśniczych o zawrót głowy. Pracownicy Lasów Państwowych nie kryją zachwytu nad zdjęciem, które wykonano w okolicy Leśnictwa Lisiny pod Tucholą. Zdobyczą kolegów chwalą się leśniczy z pobliskiego nadleśnictwa.

Kilka lat temu widok wilka w naszych lasach był dla wielu czymś niebywałym, dziś nikogo już to nie dziwi - zaczyna wpis Nadleśnictwo Trzebciny na Facebooku.

Jak pozbyć się sierści z domu i auta? Zrób tak, a kłaczki znikną w mig. Nawet zwierzak będzie w szoku

Leśniczy pocierał oczy ze zdumienia. Widok zwierzęcia zrobił na nim "ogromne wrażenie"

Leśnik omal nie upadł z wrażenia, kiedy jego oczom ukazał się… ryś. Chociaż zwierzę jest typowym mieszkańcem polskich lasów, jego widok zaskoczył pracownika Leśnictwa Lisiny.

Na razie widok tego kociego gościa na zdjęciu zrobił na nas ogromne wrażenie. O Panu Leśniczym z Leśnictwa Lisiny to już nie wspominamy, on jeszcze oczy ze zdumienia pociera - pisze Nadleśnictwo Trzebciny, Lasy Państwowe.

Wszystko rozchodzi się o region, w którym znajdują się Bory Tucholskie. Kompleks sosnowych borów znajdują się bowiem na zachód od Wisły, gdzie widok rysia dziwi. Skąd więc osobnik wziął się tak daleko od domu? Leśnicy znają wyjaśnienie.

Ryś z Borów Tucholskich nie znalazł się tam naturalnie? Jest prawdopodobne wyjaśnienie

Rysie coraz częściej migrują w kierunku Polski Zachodniej, gdzie jeszcze niedawno nie można było ich spotkać. Zamieszkują głównie obszar Karpat, jednak jak widać na przypadku osobnika z Borów Tucholskich, potrafią znaleźć schronienie także w innych miejscach.

Jak się okazuje, ryś, którego spotkano w Leśnictwie Lisiny, prawdopodobnie pochodził jednak z hodowli. W ramach projektu „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski" zwierzęta te są reintrodukowane w miejscach, gdzie przez działalność ludzką nie występują od setek lat.

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wpuszcza te zwierzęta do lasu. Trafiają do nas informacje o obserwacjach rysi. Dwa lata temu widziano np. to zwierzę w okolicach Wolności. Podejrzewam, że rysie te mają założone obroże, aby można było je łatwo lokalizować – sugeruje Mariusz Grzempa, kierownik oddziału Zaborskiego Parku Krajobrazowego.

Źródło: czaschojnic.pl, se.pl, bydgoszcz.wyborcza.pl

Tagi: Polska Lasy Ryś
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?