Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Wypuścili do lasu te zwierzęta w ważnym celu. Leśnicy tłumaczą i pokazują nagranie
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 26.09.2023 15:34

Wypuścili do lasu te zwierzęta w ważnym celu. Leśnicy tłumaczą i pokazują nagranie

Praca leśników
Praca leśników, źródło: facebook.com/nadlesnictwo.szczecinek

Pracownicy z Nadleśnictwa Szczecinek udostępnili na mediach społecznościowych wyjątkowy filmik. Na nagraniu udokumentowano zwierzęta, które zostały wypuszczone do lasu. Okazuje się, że takie postępowanie ma ważny cel. Nie wszyscy zdają sobie z niego sprawę.

Polskie dzikie koty budzą zachwyt wśród ludzi

Wiele osób nie zadaje sobie sprawy z tego, że w Polsce żyją dwa gatunki dzikich kotów: ryś i żbik. Niestety, oba są zagrożone wyginięciem. Dlatego tak mało ludzi ma okazję przyglądać się tym pięknym zwierzętom żyjącym w środowisku naturalnym. 

Czasami okazuje się, że osobniki, które tracą czujność i pozwalają zbliżać się do siebie ludziom, borykają się z poważnymi problemami zdrowotnymi

Przetrwanie dzikich kotów w Polsce w dużej mierze zależy od nas. Zwierzęta te potrzebują naszej pomocy, aby były w stanie obudować swoją populację do poziomu, który można by było uznać za bezpieczny. 

Ukradła mięso ze sklepu, wszystko na oczach klientów. Gdy poznali powód, zmiękły im serca

Specjaliści robią wszystko, aby uratować rysie

Wprowadzanie do środowiska naturalnego odchowanych osobników rysi może mieć duże znaczenie dla odbudowania populacji tego gatunku. Dlatego specjaliści dokładają wszelkich starań, aby zwierzęta były jak najlepiej przygotowane do życia na wolności.

To praca wymagająca posiadania ogromnych pokładów cierpliwości oraz wiedzy. Przedstawiciele Nadleśnictwa Szczecinek na mediach społecznościowych poinformowali internautów: Wczoraj kolejne trzy rysie zostały wypuszczone w okolicach Szczecinka w ramach reintrodukcji ”Powrót rysia do północno-zachodniej Polski"".

To małe sukcesy, które mają ogromne znaczenie

Oczywiście, trzy rysie wypuszczone na wolność nie zmienią statusu tego gatunku. Jednak jest to doskonały dowód na to, że ludzie są w stanie odchować te dzikie koty w taki sposób, aby jako dorosłe osobniki miały szansę trafić do środowiska naturalnego. To mały krok, który może być początkiem ogromnych zmian. 

Specjaliści mają nadzieje, że osobniki te odnajdą się w nowym miejscu i w przyszłości przystąpią do rozrodu. Dzięki temu trzy nowe rysie buszujące po polskich lasach mogą przyczynić się do odbudowy populacji dzikich kotów. 

Źródło: facebook.com/nadlesnictwo.szczecinek

Tagi: Ryś Koty Polska