Leśnicy w siódmym niebie, wykluły się wyjątkowe pisklęta. "To się nazywa mieć podwójne poczwórne szczęście"
Wielkopolskie Nadleśnictwo Koło może pochwalić się kolejnym rekordowym lęgiem. W ich skromnych progach narodziły się bowiem wyjątkowe czworaczki. Pisklęta natychmiast zaobrączkowano i objęto ochroną. Rekordowa populacja ptaków w wielkopolskich lasach jeszcze bardziej się powiększyła.
W Nadleśnictwie Koło urodziły się wyjątkowe czworaczki
Miejscowi ornitolodzy muszą być zachwyceni. Miesiąc temu informowaliśmy o innych wyjątkowych narodzinach w Nadleśnictwie Koło. Po trojaczkach orła bielika w tym samym miejscu urodziły się bowiem pisklęta innego ptaka tradycyjnie kojarzonego z polskością.
Leśnicy zaobrączkowali czworaczki bociana czarnego (Ciconia nigra), a po skończonej pracy znaleźli kolejne gniazdo, w którym znajdował się następny pokaźny lęg. Tym razem były to trojaczki. Miłośnikom przyrody trafiła się prawdziwa kumulacja. Po raz drugi trafiły im się czworaczki bociana czarnego. To właśnie w wielkopolskich lasach występuje największa populacja tego ptaka w Polsce.
Nastolatek adoptował małego owczarka. Wtedy jeszcze nie wiedział, że nie powinien wpuścić go do domuBocian czarny jest w Polsce pod ścisłą ochroną
Bocian czarny jest tak zwanym gatunkiem parasolowym. Jest pod ścisłą ochroną, a jej zachowanie utrzymuje przy życiu także inne gatunki i pozwala uratować ich siedliska. Prowadzi skryty tryb życia, zamieszkuje trudno dostępne obszary lasów. Bytuje na mokradłach.
W celu chronienia boćków lokalizacja gniazd musi pozostać tajemnicą. Wokół zajętych legowisk tworzy się strefy ochronne. W promieniu 200 metrów znajduje się tzw. strefa ochrony całorocznej, a w promieniu 500 m – strefa ochrony okresowej. Ta druga powstaje na czas lęgów, czyli od połowy marca do końca sierpnia.
Nie wiadomo, czy taka ochrona jest wystarczająca. Wśród leśników trwają spory, które mają rozstrzygnąć dokładne badania. Jeśli chodzi o Nadleśnictwo Koło, dwa z lepiej rokujących półtoramiesięcznych bocianów, Dariusz i Tadeusz, zostały wyposażone w specjalne urządzenia, które mają sprawdzić, w jaki sposób poruszają się po strefach ochronnych.
Wielkopolska to państwowy bociani lider. Ciężko na to pracowali
To właśnie w wielkopolskich lasach gniazduje największa i najbardziej zwarta populacja bocianów. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu ciężko na to pracowała razem z szeregiem naukowców, leśników i miłośników przyrody. Udało im się stworzyć sprzyjające warunki do rozmnażania tego zagrożonego gatunku.
W przypadku szczęśliwych czworaczków od razu uruchomiono akcję mającą na celu zapewnienie malcom bezpieczeństwa. Zostały zaobrączkowane, zważone i zmierzone przez pana Dariusza Anderwalda, prezesa Komitetu Ochrony Orłów. Mężczyzna jest też pomysłodawcą projektu #BocianiMy mającego na celu opracowanie metodologii ochrony bociana czarnego w polskich lasach.
– Jako gospodarze terenu leśnego z wielką radością przyglądaliśmy się naszym bocianim „podopiecznym”, a możliwość ich bliższego poznania podczas obrączkowania jest dla nas niezwykłym i niezapomnianym przeżyciem – pisze Nadleśnictwo Koło na Facebooku.
Źródło: Twitter/Lasy Państwowe, Facebook/Nadleśnictwo Koło